ROME — Papež František v pozoruhodně upřímném interview v pátek řekl, že občané evropských národů by měli upřednostňovat dobro Evropy před svými vlastními zeměmi.
„Myšlení musí být takové: ‚V první řadě Evropa, a pak teprve kdokoliv z nás‘,“ řekl papež v tematicky rozsáhlém interview s italským deníkem La Stampa. „Kdokoliv z nás sice není druhořadý, což je důležité, ale Evropa znamená přeci jen více.“
„Nikdy nezapomínejte, že ‚celek je větší než části.‘ Globalizace a jednota by se neměly chápat jako sféra, nýbrž jako mnohostěn: každý člověk si zachovává svou identitu v jednotě s ostatními,“ řekl.
„V Evropské unii musíme mluvit jeden s druhým, konfrontovat se jeden s druhým a seznamovat se jeden s druhým. Občas však vidíme jen kompromitující monology. Ne, je třeba, abychom i naslouchali,“ řekl.
Pontifik se nijak nepokoušel skrývat své opovržení politikou italského ministra vnitra Mattea Salviniho, jehož motem zatím bylo: „Itálie v první řadě.“ František zašel dokonce až tak daleko, že srovnával Salviniho projevy s proslovy Adolfa Hitlera.
„Suverenismus,“ tj. hnutí v Itálii rozpoutané panem Salvinim, odhaluje „přístup směřující k izolacionismu,“ řekl papež. „Dělá mi to starosti, neboť teď slýcháme projevy, které připomínají Hitlerovy proslovy z roku 1934. ‚My první, my…, my…‘ To jsou děsivé myšlenky.“
„Suverenismus znamená být uzavřený,“ pokračoval papež. „Země by měla být suverénní, ne však uzavřená. Suverenita se sice hájit musí, ale vztahy s ostatními zeměmi a s Evropskou komunitou se musí také chránit a prosazovat.“
„Suverenismus je přehánění, které vždy špatně skončí: ten vždy vede k válce,“ řekl.
Když se ho ptali na populismus, tak papež řekl, že to je v podstatě to samé jako suverenismus.
„Jedna věc je, když se lidé projevují, a druhá věc je, když se na lidi uvalí populistický přístup,“ řekl. „Lidé jsou suverénní (mají svůj způsob myšlení, cítění, hodnocení a sebe-projevu), zatímco populistická hnutí vedou k formám suverenismu. Ta přípona ‚ismus‘ není nikdy dobrá.“
Papež ve svém interview zjevně přilnul i k popularizovanému přístupu, že Evropa a Evropská unie jsou v podstatě to samé, takže oslabování EU je oslabováním Evropy.
„Evropa se nemůže a nesmí rozpadnout. Je tu historická, kulturní stejně jako zeměpisná jednota,“ řekl František. „Sen Otců zakladatelů Evropy měl podstatu, protože tou je realizace této jednoty. Teď už o toto své dědictví nesmíme přijít.“
„Tato jednota v průběhu let zeslábla, částečně kvůli administrativním problémům a vnitřním neshodám. Ale musí se zachránit. Doufám, že po volbách bude tento proces znovu nastartován, aby zase začal a pokračoval už bez přerušení,“ řekl.
Papež rovněž vyjádřil svůj obdiv k nové předsedkyni Evropské komise Ursule von der Leyen, když povídal, jak byl potěšen jmenováním této bývalé německé ministryně obrany do této pozice.
„Žena může být tou správnou osobou pro oživení síly Otců zakladatelů,“ řekl papež o této protekční chráněnkyni Angely Merkel. „Ženy vědí, jak dát lidi dohromady, aby se sjednotili.“
Von der Leyen od roku 2016 budí pozornost veřejnosti svým protlačování vojenské integrace Evropy, což mnozí vnímají jako jednu z klíčových záležitostí, která dohnala Britský lid k Brexitu.
Von der Leyen Británii varovala před odporem k další federalizaci ozbrojených sil a ke zřizování jednotné armády EU, jednotného námořnictva a letectva.
Letos pak vyhlásila, že armáda EU už „nabývá podobu.“
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images
11 Aug 2019