ŘÍM – Papež František v sobotu řekl, že je „evidentní,“ že klimatická změna může za četné sociální patologie stejně, jako za rozvrat rovnováhy přírody může klimatická změna.
„Je evidentní, že klimatická změna nejenže rozvrací rovnováhu přírody, ale také způsobuje chudobu a hlad, postihuje ty nejzranitelnější a občas je donutí opustit svoji půdu,“ řekl papež skupině shromážděné v sobotu ve Vatikánu.
Stejně jako to dělal při jiných příležitostech, trval František na vztahu mezi ekologickou odpovědností a sociální spravedlností.
„Nelze zanedbávat vzájemný vztah mezi stvořením a sociální nespravedlností: lze říci, že neexistuje ekologie bez spravedlnosti a neexistuje spravedlnost bez ekologie,“ řekl.
Posluchači papeže se skládali z účastníků zasedání členů komunity Laudato Si jmenované po encyklickém dopisu pontifika z roku 2015 o životním prostředí, která nese to samé jméno.
František zdůraznil důležitost „integrální ekologie“ navrhované Laudato Si, což znamená, že „my všichni jsme stvoření a vše stvořené je provázané.“
„Odvážím se říci, že vše je harmonické,“ pokračoval. „I pandemie to prokázala: lidské zdraví nelze oddělovat od zdraví životního prostředí, v němž žije.“
„Potřebujeme skutečnou vůli řešit kořeny příčin probíhajících klimatických zvratů,“ tvrdil František. „Generická oddanost nestačí – to jsou jen slova a slova.“
„Ty z vás, kteří se modlí, žádám, aby se modlili za mě a pro ty, kteří se nemodlí, pošlete přinejmenším dobré vibrace, potřebuji je!“ uzavřel to.
Péče papeže Františka o prostředí a odpor ke klimatické změně je po sedm let jeho pontifikátu příznačná, kdy úkoluje světové vůdce, kteří vykázali ve své bitvě s globálním oteplováním příliš málo rozhodnosti.
V dubnu řekl František, že věří, že pandemie čínského koronaviru je „reakcí přírody“ na pochybení lidstva při řešení „katastrof“ rozpoutaných lidmi způsobenou klimatickou změnou.
Po dotazu britského žurnalisty, je-li koronavirová krize příležitostí pro „ekologickou konverzi,“ pontifik znovu ujistil o své víře, že lidstvo neadekvátní odpovědí na klimatickou krizi provokuje přírodu.
„Ve Španělštině je přísloví: ‚Bůh odpouští vždy, my odpouštíme něco, ale příroda neodpouští nikdy,‘“ řekl František. „Nereagovali jsme na částečné katastrofy. Kdo už dnes mluví o požárech v Austrálii nebo si vzpomene, že před rokem a půl mohl člun přeplout přes Severní pól, protože všechny ledovce roztály? Kdo dnes mluví o povodních?“
„Nevím, je-li to pomsta přírody, ale určitě je to odpověď přírody,“ dodal.
O měsíc dříve řekl papež něco podobného, kdy trval na tom, že pandemie koronaviru je pláčem přírody k člověku, aby přistupoval ke stvořenému lépe.
Po dotazu, je-li pandemie způsobem „pomsty“ přírody na lidstvu, tak pontifik poukázal, že příroda vyzývá k pozornosti.
„Požáry, zemětřesení, to příroda hysterčí, že se o ni nestaráme,“ řekl.
V prosinci také papež řekl, že přírodní katastrofy, jako mohutná bouře, která na podzim 2018 zasáhla severní Itálii, jsou způsobem, jakým příroda spouští alarm, aby nás přiměla k větší ekologické angažovanosti.
„Jsou to události, které nás děsí,“ řekl František. „Jsou to signály alarmu, které nám vysílá stvořené, které nás předvolávají, abychom okamžitě přijali účinná rozhodnutí k ochraně našeho společného domova.“
12 Sep 2020
Zdroj: https://www.breitbart.com/environment/2020/09/12/pope-francis-climate-change-causing-poverty-hunger/