ŘÍM – Papež František v pátek řekl Valnému shromáždění OSN, že svět stojí na křižovatce mezi multilateralismem a nebezpečným obrozením národovectví.
Papež ve zjevné narážce na amerického prezidenta Donalda Trumpa a jeho motto před nadcházejícími prezidentskými volbami „Amerika v první řadě“ řekl, že svět by měl nastoupit cestu k posilování „multilateralismu“ a „globální spolu-zodpovědnosti“, aby tak budoval hodnoty spravedlnosti, míru a jednoty lidské rodiny.
„Ta druhá možnost upřednostňuje soběstačnost, národovectví, protekcionismus, individualismus a izolaci,“ prohlásil pontifik v živě vysílaném poselství z Vatikánu, „ve kterém jsou opuštěni ti nejchudší, nejzranitelnější a obyvatelé existenčních periferií.“
„Taková cesta by určitě byla pro celou komunitu škodlivá, když si tím všichni sami zasazují rány. To nesmí zvítězit,“ dodal.
Papež řekl, že role Spojených národů při budování takových multilaterálních reakcí je fundamentální, kdy zvláště zdůrazňoval misi Rady bezpečnosti OSN.
„Náš svět v konfliktu potřebuje, aby se OSN stávalo čím dál efektivnější při pokusech o mír,“ řekl papež, „což vyžaduje, aby členové Rady bezpečnosti, zvláště ti stálí, jednali ve větší jednotě a s větším odhodláním.“
„V tomto ohledu bylo nedávné přijetí globálního zastavení palby během současné krize velice ušlechtilým opatřením, které k pokračujícímu uplatňování vyžaduje dobrou vůli od všech,“ konstatoval.
Těch pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN jsou Čína, Francie, Ruská federace, Spojené království a Spojené státy.
František ve svém projevu varoval, že eroze multilateralismu představuje hrozivé riziko, kvůli vývoji nových forem vojenských technologií, jako jsou autonomní smrtící zbraně, o nichž řekl, že „nezvratně mění povahu války, kterou ještě více odtrhává od lidské činnosti.“
„Ta perverzní logika, která spojuje držení zbraní lidmi s osobní bezpečností, se musí zrušit,“ řekl František. „Taková logika slouží jen vyšším ziskům průmyslu války, podněcuje klima nedůvěry a strach.“
Když papež mluvil o migrantech a uprchlících, tak lamentoval, že mnozí „trpí sami bez výhledu na zlepšení břemena života a co hůř, tisíce jsou chyceni na moři a nuceně vráceni do zádržných táborů, kde trpí mučením a zneužíváním.“
„Mnozí jsou oběťmi pašování, sexuálního otroctví nebo nucených prací, vykořisťováni při ponižujících činnostech, aniž by měli spravedlivou mzdu,“ řekl. „Toto vše je netolerovatelné, ale dnes to je realita, kterou mnozí záměrně ignorují!“
Je podezřelé, že v tom chyběla jakákoliv zmínka o internaci více než milionu Ujgurských muslimů v převýchovných táborech Čínskou komunistickou stranou v regionu Xinjiang.
BBC ve čtvrtek hlásila, že Čína „svoji síť zádržných center pro svoji ujgurskou menšinu, rozšířila, přestože tvrdí, „že ‚převýchovný‘ systém byl zmenšen.“
V regionu Xinjiang je asi 380 zařízení, tj. asi o 40 procent více, než byl předchozí odhad, tvrdí zpráva vydaná australskými Institutem strategické politiky.
Zpráva „identifikuje přes 100 dalších zádržných zařízení, než se ukázalo při předchozím šetření, když to zjistili analýzou satelitních snímků, rozhovory s očitými svědky, z mediálních práv a z oficiálních dokumentů,“ prohlásila BBC.
REMO CASILLI/POOL/AFP via Getty
25 Sep 2020