ŘÍM – Papež František varoval před možností druhé potopy světa jako za časů Noeho, pokud lidstvo nezačne řešit globální oteplování.
„Hněv boží směřuje proti nespravedlnosti, proti Satanovi,“ konstatoval papež ve své knize O nectnostech a ctnostech, která má vyjít v úterý. „Je zaměřen proti zlu, ne tomu, které vyvěrá z lidské slabosti, ale proti zlu Satanovy inspirace, proti korupci vyvolávané Satanem.“
„Smyslem hněvu božího je přinést spravedlnost, ‚uklidit‘,“ prohlásil pontifik ve výňatku vydaném předem jako upoutávka a publikovaném v neděli italským deníkem Corriere della Sera.
„Bible praví, že potopa byl důsledkem božího hněvu,“ pokračuje František. „To je ztvárnění božího hněvu, když ten podle Bible viděl příliš mnoho špatnosti, a tak se rozhodl lidstvo vyhladit.“
„Biblická potopa je podle expertů mytickou pohádkou,“ konstatoval pateticky papež s dodatkem, že doufá, že nikdo nenapíše, že „papež říká, že Bible je mýtus.“
„Ale mýtus je formou znalosti,“ říká. „Potopa je historická pohádka, říkají archeologové, protože našli stopy povodně ve svých vykopávkách.“
„Velká potopa, možná kvůli vzestupu teplot a tání ledovců je ale tím, k čemu dojde teď, pokud budeme postupovat pořád stejnou cestou,“ varuje papež.
„Bůh odvázal svůj hněv, ale viděl správňáka, chopil se ho a spasil ho,“ říká. „Příběh o Noemovi ukazuje, že boží hněv je i spásný.“
Papežova nová kniha také bilancuje s rozhovory mezi pontifikem a otcem Marco Pozzou, kaplanem ve vězení v severoitalské Padově.
František učinil z péče o životní prostředí a z odporu proti klimatické změně hlavní značku svého téměř osmiletého pontifikátu, když se uchyloval k úkolování světových vůdců, kteří projevili příliš málo rozhodnosti ve své bitvě proti globálnímu oteplování.
Loni řekl, že je „evidentní,“ že klimatická změna může za četné sociální choroby lidstva stejně jako za rozvrat rovnováhy přírody.
„Je evidentní, že klimatická změna nejenže rozvrací rovnováhu přírody, ale také způsobuje chudobu a hlad, postihuje ty nejzranitelnější a občas je nutí, aby opustili svoji zemi,“ řekl papež skupině shromážděné ve Vatikánu.
Papežovo posluchačstvo se skládalo z účastníků shromáždění členů komunity Laudato Si jmenované po pontifikově encyklice o ekologii z roku 2015, která nese stejné jméno.
„Potřebujeme skutečnou vůli řešit kořeny příčin probíhajících klimatických otřesů,“ tvrdil František. „Generické závazky nestačí, to jsou jen slova, slova.“
Hulton Archive/Getty
1 Mar 2021