ŘÍM – Papež František v sobotu dal dohromady koronavirovou pandemii s klimatickou změnou a kázal, že tyto krize mají etický, sociální, ekonomický a politický význam.
Pontifik ve video poselství pro sobotní „Virtuální summit klimatických ambicí na vysoké úrovni“ organizovaný Spojenými národy, Velkou Británií a Francií ve spolupráci s Chile a Itálií k připomenutí pátého výročí přijetí Pařížské klimatické dohody zopakoval své volání po vyšším úsilí při boji s globálním oteplováním.
Existuje spousta „opatření, která už není možno odkládat,“ řekl papež, „včetně strategie nulových čistých emisí.“
„Současná pandemie a klimatická změna, které nemají jen klimatický význam, nýbrž také etický, sociální, ekonomický a politický význam, mají dopad na vše výše uvedené, na životy těch nejchudších a nejkřehčích,“ řekl František v proslovu předneseném ve své rodné španělštině.
Papež formuloval závazek Vatikánu na dvou úrovních, jeden pro samotný městský stát Vatikán a jeden pro Svatou stolici v její roli globálního učitele.
„Městský stát Vatikán se zavazuje k omezení nulových čistých emisí do roku 2050,“ řekl, „zintenzivněním probíhajícího úsilí o řízení životního prostředí, které se zavádělo řadu let k umožnění racionálního využití přírodních zdrojů jako vody a energie, energetické účinnosti, trvale udržitelné mobility, opětovného zalesňování a recyklační ekonomiky také v hospodaření s odpady.“
„Zadruhé se Svatá stolice zavazuje k prosazování vzdělání v komplexní ekologii,“ řekl František. „Politická a technická opatření musí být provázaná s procesem vzdělávání, které prosazuje kulturní model rozvoje a trvalé udržitelnosti zaměřené na bratrství a alianci mezi lidskými bytostmi a životním prostředím.“
„Samozřejmě nastal čas ke změně,“ řekl. „Neolupujme nové generace o naději na lepší budoucnost.“
Tento týden také šéf vatikánského ministerstva lidského rozvoje kardinál Peter Turkson na webináři přednesl podobné poselství v přípravě na sobotní summit s varováním, že „směřujeme k vzestupu globálních teplot o tři stupně.“
Vatikánský tým ve svém přípravném dokumentu pro tento webinář kritizoval nedostatek iniciativy a oddanosti Pařížským klimatickým cílům, vyjádřil však naději, že Bidenovo prezidentství by mohlo do této smlouvy umdlévající po stažení USA za prezidenta Trumpa roku 2017 z této dohody vdechnout nový život.
„Jak naše planeta, tak lidé jsou od zahájení Pařížské dohody roku 2015 čím dál nemocnější,“ vyhlásil kardinál Turkson, když se přidával k papežovu volání po „ekologické přestavbě světa.“
12 Dec 2020