Neděle, 4 prosince, 2022
Home Nezařazené Pavel Kohout: Češi, levicový národ?

Pavel Kohout: Češi, levicový národ?

V následujících volbách se očekává triumf levice. Vyskytují se dokonce názory ve smyslu “ale vždyť je to normální, přirozené, a vlastně i nutné, Češi jsou totiž tradičně levicový národ.”

Ale ne, není to tak. Češi nejsou levicový národ. Rozhodně ne levicovější, než je obvyklé na evropském Západě. A už vůbec ne tradičně.

Podívejme se na tento nepublikovaný výzkum veřejného mínění provedený společností STEM – Středisko empirických výzkumů během května 2013. Jde tedy o celkem čerstvá data, která odrážejí nejrůznější průšvihy pravicové vlády (přesněji řečeno, vlády, která je deklarována jako pravicová).

Nejprve otázka, kam se respondent sám řadí:

V politice se často používají pojmy “pravice” a “levice”. Kam byste se sám(a) zařadil(a), kam svými názory patříte?

– Jasná levice 8,4 %

– Spíše nalevo 22,5 %

– Střed 45,9 %

– Spíše napravo 17,6 %

– Jasná pravice 5,6 %

Jak vidíme, levice zřejmě vede zhruba v poměru 31 ku 23 procentům, ovšem při značné nevyhraněnosti. Bezmála polovina dotázaných sama sebe hodnotí jako “střed”. Nicméně tato odpověď ještě nevyvrací přesvědčivě tezi o “levicovém národě”.

Jiná otázka z téhož průzkumu, která je orientována ekonomicky, vypovídá o zcela odlišných postojích. A velmi přesvědčivě:

Kterému typu ekonomiky dáváte pro naši zemi přednost?

– Tržní ekonomice s minimálními zásahy státu 10,1 %

– Tržní ekonomice, kde stát má pouze kontrolní a regulační funkce 27,2 %

– Tržní ekonomice se sociálními prvky, kde stát se stará jen o postižené, nemocné a podobné případy 36,5 %

– Sociálně tržní ekonomice, kde stát vybírá vysoké daně a masivně přerozděluje do sociální politiky a veřejných činností 14,8 %

– Řízené ekonomice socialistického typu 11,4 %

Náhle se ukazuje, že ona údajná levicovost Čechů není tak horká. Překvapivých 37,3 procent dotázaných by dalo přednost takovému typu ekonomiky, který by nejspíše odpovídal volebnímu programu Strany svobodných občanů. Včetně těch, kteří pravděpodobně o této straně nikdy neslyšeli.

Odpověď na otázku, proč Svobodní mají o jeden nebo možná o dva desítkové řády nižší preference, vynechávám. Zřejmě to má něco společného s jejich komunikační strategií, ale o tom jindy.

Další více než třetina by preferovala tržní ekonomiku se sociálními prvky, kde stát se stará jen o postižené, nemocné a podobné případy. Každý respondent samozřejmě ví, že současná podoba českého sociálního státu je mnohem širší – takže ohromujících 73,8 % dotázaných je pro omezení výdajů. Což je postoj jednoznačně pravicový.

Jen necelých patnáct procent preferuje dosavadní stav, tedy sociální stát s vysokými daněmi a rozsáhlou přerozdělovací funkcí. A komunistické představy o centrálně řízeném hospodářství stále neopustily jedenáct procent respondentů. To zhruba odpovídá preferencím KSČM.

Dobrá, lze namítnout. Ale je to jen jeden průzkum jedné agentury. Dá se mu věřit? Máme naštěstí ještě jiný průzkum, který provedla společnost Pew Research. Otázka zní: Jaký je nejlepší způsob řešení hospodářských problémů vaší země? Snížit vládní výdaje a omezit veřejné výdaje? Anebo utrácet více za účelem stimulace ekonomiky?

První variantu (snížení výdajů) preferuje 58 procent Čechů, zatímco pro posílení veřejných výdajů je jen 26 procent. Je pozoruhodné, že Češi jsou v tomto ohledu pravicovější než Britové, přičemž celková daňová zátěž v obou zemích je velmi podobná (Britové mají ovšem hlubší rozpočtový deficit).

Francouzi a Němci jsou zajímavé příklady. V těchto zemích jsou daně a výdaje tak extrémně vysoké, že jen menšina voličů si umí představit jejich další zvyšování. Dokonce včetně levice.

Ale Češi nejsou levicový národ. Vyplývá to nejen z různých průzkumů, ale také z řady faktů. V první řadě: v posledních dvou volbách zvítězila překvapivě pravice, ačkoli předvolební průzkumy jasně favorizovaly levici. (Připusťme, že volby 2006 dopadly nerozhodně, ale v kontextu předvolebních průzkumů šlo jasně o prohru levice.) Dále, čeští voliči si odhlasovali rovnou daň, což je pravicový koncept, který by neprošel ani v Británii, natožpak v Německu či ve Francii.

Bohužel, neschopnost klíčových politiků ve vládních stranách vedla k tomu, že z termínu “pravice” se postupně stává nadávka. Dokonce i pro takové voliče, kteří jsou svým založením a přesvědčením autenticky pravicoví.

Pravicoví voliči ale nezmizí. Zklamaní voliči TOP 09 a ODS budou hledat alternativy. Neexistuje bohužel žádná dokonalá a všeobecně přijatelná pravicová strana. Koho pravicoví voliči budou nakonec volit, je velká neznámá. Tyto volby skončí překvapením. Pravicový národ možná bude muset snášet vládu, která bude ještě méně populární než ta minulá.

Převzato ze stránek Nová ústava.cz Pavel Kohout

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Šéfová EU srovnává ruskou invazi na Ukrajinu s britskou přítomností v Irsku

Ruská invaze na Ukrajinu je srovnatelná s britskou historickou vládou nad Irskem, poukázala v pátek šéfová Evropské komise. Šéfová nevolené Komise...

Zjevuje se Matka všech ekonomických krizí

Po letech ultra-ztrátových fiskálních, monetárních a úvěrových politik a po nástupu ohromných šoků chybějících dodávek teď tlaky stagflace drtivě tlačí lavinu hor...

Putin říká Scholzovi, že další údery na ukrajinskou energetiku jsou nevyhnutelné, když tam Západ lifruje zbraně

Spolu s tím, jak se Ukrajina opevňuje na další vystupňované nálety Rusů na její energetické infrastruktury, potvrdil v pátek prezident Vladimir Putin, že jejich...

Touha EU stát se ‚společenstvím dluhů‘, aby platila Ukrajině, Evropu zruinuje, varuje Orbán

Viktor Orbán Evropu varoval před tím, aby pomocí Ukrajině ve vedení války sama sebe nedohnala k bankrotu. Náhledový obrázek: Maďarský...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
47
0
Would love your thoughts, please comment.x