Free Porn
Úterý, 25 června, 2024
Home Nezařazené Petr Mach: Základy ekonomie (1): Obětované příležitosti

Petr Mach: Základy ekonomie (1): Obětované příležitosti

V sérii krátkých článků představíme jednoduchou formou několik základních poznatků ekonomie. V tomto prvním díle vysvětlíme podstatu nákladů obětované příležitosti.

Podstatou ekonomie je zkoumání jednání lidí, kteří se rozhodují, jak využijí vzácné prostředky na různá alternativní využití. Ekonomie tedy nezkoumá veškeré konání lidí, některé konání nechává k bádání biologům či psychologům.

Prostředky, které máme k dispozici, jsou vždy vzácné v tom smyslu, že jich máme omezené množství. Denně máme jen 24 hodin, náš pozemek má přesně 10 hektarů, a na účtu máme jen aktuální zůstatek a ani korunu víc.

Vždy existují alternativní možnosti, jak své vzácné prostředky využijeme. Můžeme např. jít do školy na přednášku, pak ale nemůžeme tu stejnou hodinu pracovat nebo jít hrát fotbal. Můžeme na svém pozemku pěstovat obilí, nebo na něm postavit haly a vyrábět počítače. Můžeme si za peníze na účtu koupit třeba nové auto, pak je ale nemůžeme současně utratit za akcie nebo za cestu kolem světa.

Když se chováme racionálně, využijeme své vzácné prostředky nakonec na tu alternativu, která nám přinese nejvyšší uspokojení – užitek v poměru k nákladům. Podstatnou součástí nákladů jsou vždy náklady obětované příležitosti – tj. užitek, který jsme mohli mít z druhé nejlepší alternativy, kterou jsme nakonec oželeli.

Lidé obvykle v procesu rozhodování postupně zužují výběr na alternativy, mezi nimiž nakonec zvolí tu nejvýhodnější. Když jdete na oběd a máte před sebou jídelní lístek, nejprve třeba zavrhnete bramborové šišky se strouhankou, pak hovězí s koprovou omáčkou a nakonec váháte mezi gulášem a svíčkovou. Když nakonec vyberete svíčkovou, vaše druhá nejlepší alternativa, kterou jste se rozhodli obětovat ve prospěch svíčkové, byl guláš. Uspokojení, které jste mohli mít z guláše, je vaším nákladem obětované příležitosti.

Když lidé srovnávají přínosy a náklady různých činností, nejde z daleka jen o peněžní přínosy a náklady. Přesněji řečeno, o peněžní náklady nejde nikdy – spíš o to, co jsme za utracené peníze mohli mít. I když s nějakou činností nejsou spojené žádné explicitní finanční náklady, náklady obětované příležitosti existují vždy. Takže ani to, co je jinak zadarmo, nemusí být nejvýhodnější.

Řekněme, že dostanete zdarma lístek na operu. Opera vás ale nudí a raději byste šli s kamarády na fotbal, i když za vstup na tribunu musíte zaplatit 200 korun. Řekněme, že jste muž, a dívka, kterou máte rádi, se vám zmíní, že by ráda někdy šla na operu. To pro vás změní strukturu nákladů a přínosů.

Příležitost jít na operu s přítelkyní znamená, že budete sedět vedle ní a vypadat jako člověk, kterého zajímá opera. To vám v jejích očích může pomoci. Pokud pro sebe přínosy považujete za větší než užitek z alternativního využití vzácných zdrojů, rozhodnete se koupit drahé lístky na operu.

Proč se do Čech dováží vajíčka z Polska? Copak náklady na výrobu vajíček nejsou stejné u nás jako v Polsku? A copak dovoz vajíček s sebou nenese dodatečné dopravní náklady? Pokud jste majitelem pozemku, zvažujete, jaké je alternativní využití pozemku. Pokud u nás bude výnosnější na pozemku mít golfové hřiště, řepku nebo solární panely, zatímco v Polsku ne, pak se vyplatí dělat vajíčka v Polsku. A u nás budeme častěji mít řepku, golfová hřiště a solární panely. Možná, že kdyby vláda přestala uměle zvýhodňovat solární panely, opět by se vyplatilo dělat u nás vajíčka a nemusela by se vozit a nemusely by se vynakládat dodatečné náklady na dopravu.

Petr Mach učí ekonomii na VŠFS a na VŠEM. Je předsedou Strany svobodných občanů.

Originální článek naleznete zde:

Petr Mach: Základy ekonomie (1): Obětované příležitosti

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
15
0
Would love your thoughts, please comment.x