BERLÍN (AP) – „Centro-pravicová“ strana kancléřky Angely Merkelové ve dvou německých zemích směřuje k porážce v tamních nedělních německých místních volbách, kdy tyto země připadnou levicovějším stranám, ukázaly projekce, k čemuž dochází šest měsíců před celonárodními volbami, které určí, kdo se stane na delší dobu vůdcem země.
Nedělní volby do nových zemských parlamentů v jihozápadních zemích Bádensko-Virtembersko a Porýní-Palatýnsko nastartovaly volební maratón, který kulminuje celonárodními volbami 26. září. Toto celonárodní hlasování pak určí, kdo nahradí Merkelovou.
Unionistický blok Merkelové byl uprostřed nespokojenosti s vleklým rozběhem vakcinace a s jen pozvolným uvolňováním, kdy infekce znovu narůstá, ještě navíc postižen obviněními, že dva poslanci počátkem koronavirové pandemie profitovali na smlouvách o nákupu masek.
Křesťanskodemokratická unie Merkelové už stála před náročným úkolem proti dost oblíbeným zemským guvernérům. Projekce veřejných televizí ARD a ZDF založené na odchodových průzkumech a částečně sečtených hlasech ukazují, že strany těchto guvernérů – ekologistického Zeleného v Bádensku-Virtembersku a centro-levicového Sociálního demokrata v Porýní-Palatýnsku mají nakročeno vyhrát o 7 až 9 procent před CDU. CDU se předvádí s asi 23 procenty respektive 26 procenty, což budou pro tuto stranu v obou zemích nejhorší výsledky od II. světové války.
„Abych to řekl jasně, pro CDU to není dobrý volební večer,“ řekl generální tajemník této strany Paul Ziemiak. „Líbily by se nám o něco lepší výsledky.“
Mluvčí německého parlamentu a těžká váha u CDU tvrdí, že rozhodujícím faktorem v těchto volbách byly osobnosti guvernérů.
Jediný guvernér strany Zelených v Německu v Bádensku-Virtembersku Winfried Kretschmann se stal po deseti letech vedení této země, v níž sídlí automobiloví výrobci Daimler a Prosche, oblíbený i u centristických voličů. Tato země bývala pod dominancí CDU, dokud Kretschmann nezískal po katastrofě reaktoru v japonské Fukušimě roku 2011 moc, kvůli čemuž se v Německu také urychlilo skoncování s jadernou energií.
Otcovská figura s konzervativním image 72letý Kretschmann se objevil na volebních billboardech Zelených se sloganem: „Znáte mě.“ To byl slogan, jehož užíváním proslula v předvolebních debatách Merkelová, aby tak zdůrazňovala vlastní jako by od ideologie oproštěnou výzvu.
Úspěch Zelených posílil jejich sebedůvěru pro celonárodní kampaň, v níž se očekává, že se tato tradičně levicová ekologistická strana poprvé pokusí získat kancléřství. Merkelová po téměř šestnácti letech u moci už nebude usilovat o páté funkční období.
Národní spolu-vůdce Zelených Robert Habeck popsal nedělní hlasování jako „super-start do super-volebního roku a budeme doufat, že se nám podaří z Bádenska-Virtemberska a z Porýní-Palatýnska natáhnout vítr do plachet k plnému rozběhu.“
Kretschmann vedl Bádensko-Virtembersko od roku 2016, kdy CDU byla jeho slabším partnerem, ale teď si může vybrat nové spojence.
Porýní-Palatýnsko vedou levicoví Sociální demokraté už 30 let, v současnosti pod guvernérkou Malu Dreyer, jejíž osobní popularita udržela podporu strany nad žalostnými celonárodními preferencemi. V její vládní koalici tří stran jsou Zelení slabším partnerem a patří do ní i pro-podnikatelští Svobodní demokraté a vypadají, že dopadnou ještě lépe, než to bylo před pěti lety.
Vypadá to, že populistická strana Alternativa pro Německo v obou zemích ztratila část své podpory, ale i tak jsou v průzkumech trochu nad 10 procenty.
Pro nového vůdce CDU Armina Lascheta to byl trapný okamžik, když to pro něj byla první větší zkouška od jeho lednového zvolení, když „centro-pravice“ uvažuje, kdo by měl kandidovat, aby nahradil Merkelovou jako kancléřku.
Mnoho lidí už hlasovalo poštou, takže je nejasné, do jaké míry nedělní hlasování ovlivnil skandál kvůli poslancům z CDU a z jejich sesterské strany v Bavorsku, Křesťanskodemokratické unie, kteří se údajně obohatili na kšeftech s maskami. Jak zákonodárce za CDU Nikolas Löbel z Bádenska Virtemberska, tak Georg Nuesslein z CSU své strany opustili a říkají, že znovu do parlamentu kandidovat nebudou.
Unionistický blok CDU a CSU zatím těžil z vnímaného dobrého zvládání pandemie Merkelovou v uplynulém roce. Ten pořád ještě vede v národních průzkumech s náskokem před Zelenými a Sociálními demokraty, ale letošní rok jim začal špatně. Očkovací kampaň v Německu byla značně pomalejší než v Izraeli, Británii a v USA.
Laschet říká, že o něm a o Markusu Söderovi, vůdci CSU a guvernérovi Bavorska, který je dalším silným kandidátem pro volby kancléře, se rozhodne v dubnu nebo v květnu, kdo bude kandidátem k nahrazení Merkelové. Söderovo politické postavení během pandemie narostlo.
„Dnes vidíme, že zformovat vládu je možné i bez CDU,“ řekl sociálně demokratický kandidát na kancléře a současný ministr financí Olaf Scholz. „A k tomu budeme ve spolkové volební kampani směřovat.“
MICHAEL KAPPELER/POOL/AFP via Getty Images
14 Mar 2021