Globální pokles nových infekcí se v uplynulém měsíci zasekl kvůli nakažlivějším variantám, které se teď široce šíří. Tento vzor je jasně vidět na USA, kdy sedmidenní průměr nových případů v USA klesá, i když pomalejším tempem na asi 60 000, přičemž sedmidenní průměr v Evropě zůstává asi na 62 000. Jak uvádí BofA, tak zvýšené šíření nových, nakažlivějších variant zjevně účinek restrikcí a rozběhu očkování zpomaluje.
Avšak o něco pozitivnější je, že hospitalizace a úmrtí nadále klesají. Ač se do tohoto zlepšení nejspíš promítá i zpoždění, tak další důvod, na který Goldman poukazuje, je ten, že ta nejzranitelnější populace je v pokročilých ekonomikách jako USA a Británie teď převážně chráněná. A s tím, jak se dodávky a dostupnost vakcín rozšiřují, tak bude podíl těch, co mají alespoň nějakou imunitu, v nadcházejících měsících rychle narůstat.
Jak se ukazuje na grafu níže, tak množství po celém světě podaných vakcín bude nadále růst, kdy BofA počítá, že USA v uplynulém týdnu podaly 15 milionů vakcín, což vyrosten na celkem 90,4 milionů; Evropa v tomto uplynulém týdnu podala 13 milionů dávek, což bude celkem 73,8 milionu (jak to uvádí předběžná data ze studie vedené University of Oxford, tak vakcína na Covid-19 vyvinutá AstraZeneca/Oxford bude účinná proti brazilské variantě tohoto viru).
Dáme-li si to dohromady, tak Goldman teď odhaduje, že ty nejpokročilejší ekonomiky by měly překročit bod, při němž bude 60-70% populace imunní do druhého kvartálu nebo počátkem třetího kvartálu, kdy kontinentální Evropa bude pár měsíců za USA a Británií. Jinými slovy, i přes pokusy úřadů vyprovokovat mírně se rozhořívající paniku z nových variant viru, tak si Goldman myslí, že kolektivní imunity bude dosaženo během následujících 3-4 měsíců.
Mějte to vše na paměti, až budou rozmanité úřady dělat vše, co je v jejich moci, aby se mohly držet zuby nehty lockdownových opatření, ze kterých se čím dál více stává politický nástroj k prodloužení všeprostupujícího sevření vládou na věčné časy, aby se mohla hrabat do všech aspektů každodenního života, místo aby sloužila jako nástroj zlepšení života lidí.
Nebyl to nikdo jiný než miliardář Paul Singer, nezastrašený z útoků hnutí za „zrušení kultury,“ který to řekl nejvýstižněji: zotavení bude brzděno jak variantami viru, tak politikami, „které jsou občas zjevně řízeny spíš okamžitými politickými vrtochy než tím, co je pro společnost, jak krátkodobě, tak dlouhodobě nejlepší.“
BY TYLER DURDEN
MONDAY, MAR 08, 2021 – 12:02