Události v eurozóně po roce zase nabírají střemhlavý spád.
V pondělí ji zachvátila nákaza strachu z blížícího se bankrotu Řecka, v úterý už se podle nizozemského tisku začala připravovat na restrukturalizaci řeckého dluhu.
Deziluzi, kterou měnová unie a celá EU prochází poslední týdny, přitom zažila přesně před rokem ve zhuštěném formátu dvou dní. Rozdíl je v tom, že problémy Řecka se za tu dobu zhoršily a chuť politiků eurozóny zachraňovat své členy v potížích rapidně klesla.
Břemeno bankrotu tak nejspíš ponese Evropská centrální banka, podle které může mít i údajně už připravovaný “měkký bankrot” těžko předvídatelné důsledky pro ekonomiku celé EU.
Po roce se tak s hrozícím bankrotem Řecka vrací i ohrožení samotného poválečného projektu evropské hospodářské a politické integrace.
Na periferii spadl v pondělí i Brusel
V pondělí 23. května 2011 zasáhla řecká nákaza naplno zbytek periferie eurozóny, ne už pouze Irsko a Portugalsko, ale i Španělsko, Itálii a dokonce i Belgii.
Rizikové prémie za řecké dvouleté dluhopisy vylétly na 25,38 procenta, za desetileté dluhopisy na 16,75 procenta, což je nový rekord. Toho dosáhly i dluhopisy Irska, také přirážka na španělské dluhopisy vylétla na nejvyšší hodnotu od září 2000 – částečně z obav, že víkendový debakl vládnoucích socialistů v regionálních volbách odhalí rozpočtové kostlivce místních vlád.
“Myšlenka, že Španělsko je vůči nákaze odolné, je mrtvá,” shrnul své pondělní prozření pro Financial Times nejmenovaný makléř. Vzrostly ale i ceny obsluhy dluhu v Portugalsku a Itálii.
Ratingové agentury za posledních pár dnů zhoršily výhledy Řecku, Itálii i Belgii (která má k HDP třetí největší dluh v eurozóně). Tak nízko jako v pondělí se euro vůči švýcarskému franku neobchodovalo nikdy v historii. O šest procent kleslo i proti dolaru.
Vlčí smečka nespí, stádo je nemocné
Strach, že Evropa své dluhy nezvládá a hospodářské oživení zpomaluje, táhl po celém světě dolů také komodity a akcie. Ropa zlevnila o 2,4 procenta, celosvětový index MSCI klesl v New Yorku o 1,7 procenta. Po dubnové celkem dobré náladě se zhoršují i výhledové indexy měřící očekávání výrobců, služeb i trhů.
Zbytek článku na aktualne.cz
Kam dál:
- Irská nákaza se šíří, investoři přestávají věřit Itálii
- Slovenští politici zvažují vystoupení z eurozóny
- Svobodní odsuzují účast České republiky na sanaci členů eurozóny
- MACH: Evropská unie směřuje k rozpadu
- USA dosáhly bankrotu – dluh je již nesplatitelný