Pátek, 2 června, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Polsko s Maďarskem namítají proti politicky zaujatým výhrůžkám škrty ve financování od...

Polsko s Maďarskem namítají proti politicky zaujatým výhrůžkám škrty ve financování od EU

Polsko s Maďarskem říkají, že vrátí úder proti všem politiky motivovaným škrtům ve financování od Evropské komise.

June 05, 2020

editor: Remix News

author: Grzegorz Adamczyk

Polsko s Maďarskem se dohodly o jednotné frontě proti pokusům Evropské komise omezit financování EU pro tyto dva státy, kdy svůj společný postoj podle neoficiálních zdrojů ukuli při diskusích mezi polským ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobro a maďarskou ministryní spravedlnosti Judith Varga.

Hlavní téma diskusí těchto dvou spojenců se točilo kolem plánů Evropské komise na možné suspendování čili omezené platby z rozpočtu EU pro členské státy na základě hodnocení tzv. standardů vlády zákona, uvádí zpráva z polského zpravodajského kanálu niezalezna.pl.

Evropská komise v návrzích na rozpočet EU pro roky 2021-2027 trvá na svém cíli propojit vyplácení rozpočtu EU s dodržování vlády zákona, o čemž Maďarsko s Polskem tvrdí, že neprobíhá podle objektivních standardů a uplatňují se svévolně podle představ řady Západoevropských politiků, kteří jsou politicky proti oběma zemím zaujatí a v řadě případů mají jasné vazby s miliardářským finančníkem Georgem Sorosem.

Soros nedávno projevil obavy, že Polsko s Maďarskem by mohly v EU získat více suverenity a táhne se za ním dlouhá historie odporu ke konzervativním silám ve Střední Evropě, hlavně těm, co odmítají masovou migraci.

Na vázání zaujatého hodnocení vlády zákona na financování od EU není nic nového

Předtím místopředsedkyně evropské komise Věra Jourová prohlásila, že udělá vše, co může, aby platby z rozpočtu EU závisely na plnění pravidel vlády zákona. Když Jourová předtím sloužila jako komisařka spravedlnosti EU, tak už zkoušela vázat pravidla vlády zákona na chudší země Evropy v roce 2017, což ukazuje, že na takových plánech se pracuje už nějakou dobu. Rovněž Polsko vyjádřilo svůj odpor k takovým plánům už od jejich počátku.

Ministři spravedlnosti Varga a Ziobro se shodli, že takové řešení by vyžadovalo nové smlouvy o EU a věří, že takový agresivní návrh by porušil smlouvy, které zavazují všechny členské státy v zákládajících dokumentech a následných smlouvách.

Tito ministři zdůraznili, že závislost financování EU na hodnocení vlády zákona by omezilo práva členských států. Podle nich by takové řešení umožňovalo svévolné a politicky motivované počínání.

Minulé zkušenosti jak Polska, tak Maďarska s EU jasně ukázaly, jak byla řízení vedená proti těmto zemím politicky motivovaná a ani trochu nebyla nestranná.

Ministři rovněž určili, že EU už má účinné nástroje k ochraně rozpočtu EU a že vláda zákona je hodnota sdílená mezi všemi členskými státy, takže by se neměla zneužívat jako metoda vytváření rozkolů.

Podle názorů Vargy a Ziobro jsou to fungující státní instituce, které chrání ústavu, jež zaručuje ochranu vlády zákona.

Náhledový obrázek: Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro vlevo vítá místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou, vpravo, na rozhovory o konfliktu nad vládními kroky ke kontrole justice ve Varšavě v Polsku, leden 2020, AP.

Zdroj: https://rmx.news/article/article/poland-and-hungary-speak-out-against-politically-biased-eu-threats-to-cut-funding

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

66 % Američanů si podle průzkumu CNN myslí, že další prezidentské období Joe Bidena ‚povede ke katastrofě‘

Po průzkumu Associated Press/NORC z dubna, který ukazuje, že jen 26 % Demokratů chce, aby Joe Biden kandidoval na druhé prezidentské období, teď...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x