Sobota, 13 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Polsko s Maďarskem namítají proti politicky zaujatým výhrůžkám škrty ve financování od...

Polsko s Maďarskem namítají proti politicky zaujatým výhrůžkám škrty ve financování od EU

Polsko s Maďarskem říkají, že vrátí úder proti všem politiky motivovaným škrtům ve financování od Evropské komise.

June 05, 2020

editor: Remix News

author: Grzegorz Adamczyk

Polsko s Maďarskem se dohodly o jednotné frontě proti pokusům Evropské komise omezit financování EU pro tyto dva státy, kdy svůj společný postoj podle neoficiálních zdrojů ukuli při diskusích mezi polským ministrem spravedlnosti Zbigniewem Ziobro a maďarskou ministryní spravedlnosti Judith Varga.

Hlavní téma diskusí těchto dvou spojenců se točilo kolem plánů Evropské komise na možné suspendování čili omezené platby z rozpočtu EU pro členské státy na základě hodnocení tzv. standardů vlády zákona, uvádí zpráva z polského zpravodajského kanálu niezalezna.pl.

Evropská komise v návrzích na rozpočet EU pro roky 2021-2027 trvá na svém cíli propojit vyplácení rozpočtu EU s dodržování vlády zákona, o čemž Maďarsko s Polskem tvrdí, že neprobíhá podle objektivních standardů a uplatňují se svévolně podle představ řady Západoevropských politiků, kteří jsou politicky proti oběma zemím zaujatí a v řadě případů mají jasné vazby s miliardářským finančníkem Georgem Sorosem.

Soros nedávno projevil obavy, že Polsko s Maďarskem by mohly v EU získat více suverenity a táhne se za ním dlouhá historie odporu ke konzervativním silám ve Střední Evropě, hlavně těm, co odmítají masovou migraci.

Na vázání zaujatého hodnocení vlády zákona na financování od EU není nic nového

Předtím místopředsedkyně evropské komise Věra Jourová prohlásila, že udělá vše, co může, aby platby z rozpočtu EU závisely na plnění pravidel vlády zákona. Když Jourová předtím sloužila jako komisařka spravedlnosti EU, tak už zkoušela vázat pravidla vlády zákona na chudší země Evropy v roce 2017, což ukazuje, že na takových plánech se pracuje už nějakou dobu. Rovněž Polsko vyjádřilo svůj odpor k takovým plánům už od jejich počátku.

Ministři spravedlnosti Varga a Ziobro se shodli, že takové řešení by vyžadovalo nové smlouvy o EU a věří, že takový agresivní návrh by porušil smlouvy, které zavazují všechny členské státy v zákládajících dokumentech a následných smlouvách.

Tito ministři zdůraznili, že závislost financování EU na hodnocení vlády zákona by omezilo práva členských států. Podle nich by takové řešení umožňovalo svévolné a politicky motivované počínání.

Minulé zkušenosti jak Polska, tak Maďarska s EU jasně ukázaly, jak byla řízení vedená proti těmto zemím politicky motivovaná a ani trochu nebyla nestranná.

Ministři rovněž určili, že EU už má účinné nástroje k ochraně rozpočtu EU a že vláda zákona je hodnota sdílená mezi všemi členskými státy, takže by se neměla zneužívat jako metoda vytváření rozkolů.

Podle názorů Vargy a Ziobro jsou to fungující státní instituce, které chrání ústavu, jež zaručuje ochranu vlády zákona.

Náhledový obrázek: Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro vlevo vítá místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou, vpravo, na rozhovory o konfliktu nad vládními kroky ke kontrole justice ve Varšavě v Polsku, leden 2020, AP.

Zdroj: https://rmx.news/article/article/poland-and-hungary-speak-out-against-politically-biased-eu-threats-to-cut-funding

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x