Polsko oficiálně podalo žalobu proti poslední směrnici Evropské unie o copyrightu, když tvrdí, že ta způsobí nežádoucí cenzuru.
Reuters hlásí, že Polsko se postavilo proti kontroverzní směrnici o copyrightu nedávno schválené Evropskou unií, kdy tu žalobu u Evropského soudního dvora podalo tento týden. Podle polského náměstka ministra zahraničí Konrada Szymanského, „může tento systém vést k přijetí předpisů analogických k preventivní cenzuře, které jsou zakázány nejen podle polské ústavy, ale i podle smluv o EU.“
Když se o této směrnici o copyrightu v Polsku hlasovalo, tak byli polští poslanci převážně proti tomuto opatření, kdy při hlasování při dvou absencích bylo osm pro toto přijetí a 33 proti, a šest nehlasujících a dva chybějící. Směrnici o autorských právech schválila Rada Evropské unie v dubnu a účinnosti nabude 7. června 2019. Členské státy EU musí do 7. června 2021 vypracovat své vlastní zákony k realizaci této směrnice. Mnohé už poukazovaly na problémy s touto směrnicí, která je navržena jako aktualizace současných zákonů o autorském právu.
Jedním z hlavních problémů s touto směrnicí je Článek 11, o němž se mluví jako o „dani z odkazu,“ která má vydavatelům umožnit, aby zpoplatňovali platformy jako Google a Facebook za zobrazování jejich novinových článků. Rovněž článek 13 činí tyto platformy odpovědnými za obsah a za porušování autorských práv jinými osobami. V důsledku toho webové stránky jako Google, Facebook, Wikipedia a YouTube mají obavy, že tyto směrnice o autorských právech by měly přímý dopad na to, jak bude možno tyto stránky provozovat.
Tyto stránky by tedy musely aktivně vyvinout systém, který by neustále prohledával a odstraňoval veškerý obsah pod copyrightem vystavený na jejich platformách. Problém s tím je ten, že tyto systémy by často byly zranitelné copyrightovými trolly, což je už teď problém YouTube, kde je spousta videí nesprávně odstraňována kvůli falešným nárokům na copyright.
Reportéři pro Verge James Vincent a Russel Brandom loni v článku diskutujícím o těchto copyrightových zákonech konstatovali, že takovéto funkce „by byly předurčeny ke zneužívání copyrightovými trolly a vedly by k milionům chyb. Taková technologie, která by tímto způsobem mohla skenovat internet, prostě neexistuje.“
JOHN MACDOUGALL/AFP/Getty Images
LUCAS NOLAN
27 May 2019