ŘÍM – Papež František v neděli řekl, že politiky navrhované populistickými politiky k omezení masové migrace slouží jen k podněcování nenávisti a rozdmychávání hrůzy a porovnával je s nacistickou rétorikou.
V proslovu ke shromáždění organizovanému italskou biskupskou konferencí v jihoitalském městě Bari propojoval témata jako válka, mezinárodní migrace a klimatická změna jako jednotlivé body do souvislé křivky vykreslující rysy celkové problematiky tvořící klíčové otázky jeho pontifikátu zaměřeného na tyto tři záležitosti.
František zdůrazňoval útrapy „všech, kdo prchají před válkou nebo své domovy opustili ve snaze nalézt lidsky důstojný život,“ přičemž na evropské národy naléhal, aby pro ně nezavíraly své hranice.
„Počet těchto bratrů a sester nucených, aby opustili své milované i své vlasti a potýkali se s podmínkami extrémního nebezpečí, vzrůstá v důsledku šíření konfliktů a dramaticky se zhoršujících ekologických a klimatických podmínek,“ řekl.
„Ač jsou tím země zažívající tento průtok migrantů i země, do kterých cestují, postiženy, tak stejně jsou i vlády a církve původu migrantů kvůli odchodům tolika mladých lidí, takže kvůli tomu zažívají ochuzení své vlastní budoucnosti,“ dodal.
V tomto kontextu měl papež drsná slova pro populistické politiky jako Matteo Salvini z Itálie, který současnou masovou migraci do Evropy charakterizoval jako „invazi“.
„Ten strach nás vede k pocitu, že se proti tomu, co se v těch demagogických řečech označuje jako invaze, potřebujeme bránit,“ řekl František. „Ta rétorika o střetu civilizací slouží pouze k ospravedlňování násilí a k přiživování nenávisti.“
Pontifik řekl, že je „nemyslitelné“ pokoušet se problém imigrace řešit stavbou zdí.
„Naplňuje mě hrůzou, když slyším určité projevy některých vůdců té nové formy populismu; připomíná mi to projevy, které šířily hrůzu a nenávist ve třicátých letech minulého století,“ řekl v odkazu na vzestup fašismu a národního socialismu.
Středozemní moře „je mořem promísení,“ řekl František. „Ty povídačky o rasové čistotě nemají žádnou budoucnost.“
„To poselství mísení nám může mnohé říci,“ řekl. „Být součástí Středomořského regionu přináší neobyčejný potenciál: mohli bychom snad dovolit, aby nám sem duch nacionalismu šířil opačný názor, konkrétně, že ty státy, které jsou méně přístupné a zeměpisně izolovanější by měly mít privilegia?“
„Jak už jsem řekl, je nemyslitelné, že by proces přijímání a důstojné integrace mohl být dosažen stavěním zdí,“ pokračoval. „Pokud bychom to dělali, tak bychom se odřízli od obohacení, které nám přináší jiní, což vždy představuje příležitost k růstu.“
Snahy bránit mezinárodní migraci „se staví do cesty sjednocení lidské rodiny, které i přes řadu překážek nadále úspěšně pokračuje,“ řekl.
Papež se rovněž zmínil o srovnání biblických postav i Ježíše samotného s migranty a uprchlíky.
„Minulý týden mi poslal umělec z Turína malý pyrografický obrázek z letu do Egypta se Svatým Josefem, ale ne toho mírového Svatého Josefa, jakého jsme zvyklí vídat z pohlednic, nýbrž Svatého Josefa v duchu syrských uprchlíků nesoucích dítě na svých ramenou,“ řekl František. „Líčilo to útrapy a trpkou tragédii Děťátka Ježíše při útěku do Egypta. A je to ta samé věc, jaká se děje i dnes.
ANDREAS SOLARO/AFP via Getty Images
23 Feb 2020