VARŠAVA, Polsko (AP) – Vůdci pravicově populistických stran se v sobotu sešli ve Varšavě, aby diskutovali, jak mohou spolupracovat, aby do Evropské unie vnesly změny, neboť ji obviňují, že funguje jako super-stát, který eroduje tradice a pravomoci 27 členských států.
Vůdce polské národovecké vládnoucí strany Jaroslaw Kaczynski zahájil meeting, jehož se účastnil i maďarský ministerský předseda Viktor Orbán, vůdkyně francouzské Národní obrody Marine Le Pen a vůdce španělské strany Vox Stantiago Abascal.
Tato akce se označuje jako pokračování návštěvy Le Pen v říjnu v Budapešti v rámci jejich snahy o konsolidaci evropské pravice. Kaczynski řekl, že záměrem sobotního setkání bylo na úrovni EU nalézt společnou základnu a zvýšit spolupráci, přičemž však uznával, že to nebude snadné.
Populistické strany zkoumaly možnosti zformování aliance v Evropském parlamentu. Podle maďarské tiskové agentury MTI vyjádřil Orbán naději, že tato porada bude znamenat významný krok tímto směrem.
Jak polská, tak maďarská vláda zažívá hořký spor s Evropskou komisí, tj. výkonnou složkou EU, která od obou zemí stahuje peníze. Varšava a Budapešť přitom namítají, že Komise přistupuje ke krokům, které nebyly nikdy zakotveny ve smlouvách o EU a které tudíž porušují právo EU.
Šéfredaktor mainstreamového politického žurnálu Visegrad Insight zaměřeného na Střední Evropu Wojciech Przybylski řekl, že „nadnárodní meeting národoveckých stran“ je paradoxem. Ten si myslí, že tuto akci tito vůdci zorganizovali jen, aby se svým voličům ukazovali, že „nejsou sami.“
O obojích vládních stranách, jak té maďarské, tak té polské, Przybylski s radostí tvrdí, jsou „v těžkém průšvihu,“ když Orbánova strana Fidesz byla nucena opustit hlavní centro-pravicové seskupení Evropského parlamentu a polští vládnoucí populisté doma zažívají propad popularity.
„Je to v podstatě jen propagandistické představení,“ vysvětluje Przybylski.
Vítání Le Pen v Polsku znamená nedávnou změnu v srdci polských vládních konzervativců. Vládnoucí strana Práva a spravedlnosti s touto francouzskou prezidentskou kandidátkou dost dlouho odmítala spolupracovat kvůli jejím vřelým vztahům s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, což v této zemi dlouho trpící pod ruskou a sovětskou nadvládou znamená obrat.
„Máme toho s paní Le Pen společného tolik jako s panem Putinem,“ poznamenal roku 2017 Kaczynski.
Ale polský ministerský předseda Mateusz Morawiecki se v říjnu s Lepen v Bruselu sešel a v pátek večer ji ve Varšavě pozval na večeři.
Le Pen v tweetu vystavila svou fotku s Morawieckym a děkovala mu za jeho uvítání. Řekla, že sdílí přání, aby „evropské národy vrátily lidem Evropy zpět jejich svobodu a jejich suverenitu.“
S tím, jak ten meeting probíhal v hotelu, tak se před ním shromáždila malá skupina protestujících, co hvízdali a vykřikovali obvinění, že tito vůdci jsou extremisté sloužící zájmům Kremlu. Demonstranti nesli transparenty s nápisy „Ruský pakt“ a skandovali: „Osvoboďme Varšavu od fašismu!“
Mluvčí Práva a spravedlnosti Radoslaw Fogiel uznal, že tyto strany spolu nesouhlasily ve všem. Podle televize TVN24 ale argumentoval, že ten nejvíce proruský projekt v Evropě plynovod Severní proud 2 není prací Le Pen, nýbrž odcházející německé kancléřky Angely Merkel.
V červenci vydalo společné ideologické prohlášení šestnáct evropských populistických stran a namítaly v něm proti současnému směřování EU. Mezi signatáři byla i strana Práva a spravedlnosti Kaczynského, Orbánova Fidesz, Národní obroda Le Pen, rakouská Strana svobody a španělská Vox.
WOJTEK RADWANSKI/AFP via Getty Images
4 Dec 2021