V úterý Nejvyšší soud Spojených států amerických vykuchal čtvrtý dodatek Ústavy Spojených států. Soud rozhodl hlasováním 5:4, že občané nemohou napadnout vládní zákony o odposlouchávání, konkrétně protiústavní Foreign Intelligence Surveillance Act (FISA, v překladu “zákon o špehování zahraničních agentů”, který se však vztahuje i na občany Spojených států) z roku 1978, a také novější dodatky zákonu FISA z roku 2008.
Napsal: Kurt Nimmo; Infowars.com, 28. března 2013
Podle soudce Samuela Alito, milióny Američanů nemohou nadále očekávat, že se vláda bude držet Ústavy a zabrání Národní bezpečnostní agentuře (National Security Agency, NSA) v provádění masového dozoru (Pozn. překladatele: odposlouchávání všeho myslitelného) nad Američany.
Poté, co v prosinci 2010 soud rozhodl, že odposlechy bez soudního příkazu prováděné NSA jsou nezákonné, ustanovila minulý srpen americká vláda tzv. “imunitu plynoucí ze suverenity”, když se devátý soudní obvod v San Fracisku odmítl zabývat žalobou Islámské nadace Al Haramain na prezidenta Obamu.
FISA je pro vládu téměř dokonalé schéma. Dovoluje FISC (Foreign Intelligence Surveillance Court, v překladu zhruba Soud pro dozor nad zahraniční špionáží, který uděluje svolení k špehování na podezřelé zahraniční agenty) razítkovat jako na běžícím pásu žádosti o špehování na údajné teroristy (Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že v Americe je přes milión teroristů). Federálové ani nemusí identifikovat cíl a mohou zahájit špehování o týden dřív, než o povolení požádají vyplněním soudní FISA žádosti. Špehování navíc může pokračovat i v nepravděpodobném případě, že je žádost zamítnuta, a je podáno odvolání proti zamítnutí žádosti.
Po útocích 11. září 2001 Kongres schválil Patriot Act. Ten umožňuje federálním agentům psát si svoje vlastní povolení k prohlídce, což je v rozporu se čtvrtým dodatkem Ústavy a zároveň v podstatě činí FISA žádosti o povolení k prohlídce – které jsou samy o sobě protiústavní – zbytečnými.
“FISA dává vládě nekontrolovanou autoritu špehovat všechny Američany, kteří komunikují s jakoukoliv zahraniční osobou, což je jasným přečinem proti čtvrtému dodatku Ústavy,” napsal v prosinci Andrew Napolitano. “Právo na soukromí je přirozeným lidským právem. Jeho zahrnutí v Ústavě z větší části bránilo Americe transformovat se do Východního Německa.”
Alitovy argumenty vycházejí z faktu, že FISA je tajným soudem. “Respondenti nemají žádné skutečné povědomí o vládním §1881a a jeho praktikách. (Pozn. redakce: protože je tajný!) Namísto toho respodnenti pouze spekulují a vytvářejí předpoklady o tom, že jejich komunikace s lidmi ze zahraničí bude získána pod §1881a,” napsal.
K Alitovi se připojil i předseda Nejvyššího soudu John Roberts a soudci Anthony Kennedy, Antonin Scalia a Clarence Thomas. Soudci Stephen Breyer, Ruth Bader Ginsburg, Elena Kagan a Sonia Sotomayor s rozhodnutím nesouhlasili.
Úterní rozhodnutí definitivně skoplo právo na ochranu před neopodstatněným prohledáváním a zabavováním, kterým je čtvrtý dodatek Ústavy, hluboko do propadliště dějin. Znamená to, že jsme o krok blíž k tomu stát se Východním Německem, kde Stasi beztrestně prováděla masový dozor nad svými občany (dojnými krávami, Pozn. redakce).
Stasi však byla staromódní. Moderní státní permanentní high-tech dozor je nekonečně efektivnější a bude použit k monitorování politických názorů všech Američanů v masovém měřítku – a následně i k persekuci a eliminaci těch, kteří budou pro status quo představovat hrozbu.
Spojené státy daly sbohem čtvrtému dodatku Ústavy
Kongres se chystá zrušit šestý dodatek Ústavy Spojených států
Zpráva Ministerstva pro vnitřní bezpečnost Spojených států označuje ‘milovníky svobody’ za teroristy
Velký bratr se chvástá, že bude brzy vědět, co si myslíte
Obamovo protiústavní exekutivní nařízení: Pro účely „národní bezpečnosti“ mám absolutní moc nad všemi a vším
Uniklý dokument armády Spojených států je manuálem pro převýchovné a pracovní tábory v Americe
Přeložil: Jiří Bok, člen klubu Reformy.cz