Jerome Riviere předseda seskupení Identita a demokracie, bloku národně populistických a národně konzervativních stran v Evropském parlamentu tento týden v projevu k evropským zákonodárcům odsoudil cenzuru technických mamutů.
Seskupení Identita a demokracie zahrnuje poslance Europarlamentu z řady mainstreamových národně populistických stran v evropských zemích.
K těmto stranám patří strana Liga Mattea Salviniho v Itálii, Národní obroda Marine Le Pen ve Francii, Strana za svobodu Geerta Wilderse v Holadsku, Alternativa pro Německo (AfD) pro Německo, Strana Finů z Finska, Dánská lidová strana z Dánska, Konzervativní lidová strana Estonska v Estonsku, strana Vlámský zájem z Belgie, Svobodná strana Rakouska z Rakouska a Svoboda a přímá demokracie z Česka.
Francouzský europoslanec zastupující stranu Národní obrody Riviere odsoudil nedávno inaugurovaného prezidenta Bidena za mdlé reakce na politické násilnosti a povstání krajní levice v létě a řekl, že nastoupení technické cenzury proti prezidentu Trumpovi a jeho vládě představuje problém pro všechny demokracie.
„Další všeprostupující spektákl, který by nás měl znepokojit, je vyloučení demokraticky zvoleného a pořád ještě sloužícího prezidenta téměř ze všech sociálních sítí.“
„To představuje bezprecedentní historickou agresi proti základnímu demokratickému principu, proti respektu ke svobodě projevu.“
„Sociální sítě Donalda Trumpa odpojily, čímž si arogantním všechny hranice překračujícím způsobem uzurpovaly právo vytvářet nová pravidla. Ty si myslí, že podmínky využívané při jejich službách mají přednost před ústavami suverénních států.“
Riviere je jen poslední významný politický hlas, který se přidává k celosvětovému odporu vůči politické moci velkých technických společností, k odporu, který začal poté, co byl Donald Trump – v té době ještě prezident, trvale suspendován z hlavních platforem sociálních médií.
Jak už Breitbar News referoval:
Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador rozbíhá kampaň proti politickému vměšování technických gigantů v rámci zintenzivňujícího se globálního odporu proti Silicon Valley kvůli cenzuře prezidenta Donalda Trumpa.
Německá kancléřka Angela Merkel stejně jako ministři vlády Francie a Austrálie také Silicon Valley za cenzuru prezidenta Trumpa odsoudili.
Přidali k vládám Polska a Maďarska, kdy obě země učinily z technické cenzury prioritu ještě před zákazem Trumpa.
Polsko je odhodláno zavést zákon, který by společnosti Silicon Valley pokutoval miliony euro za cenzuru projevu, která je v zemi legální.
Tento zákon by také vytvořil soud k ochraně svobody projevu, kde by polští občané mohli usilovat o nápravu proti cenzuře technickými společnostmi.
Také vůdce největšího bloku stran v Europarlamentu Manfred Weber cenzuru technických mamutů odsoudil.
„Nemůžeme na amerických technických gigantech nechat, aby rozhodovali, jak můžeme nebo nemůžeme na internetu diskutovat,“ řekl Weber. „Potřebujeme rozhodnější regulatorní přístup.“
Souběžně s tím, jak se vzmáhá odpor vůči cenzuře, neoliberální předsedkyně Evropské komise, tj. nejmocnějšího orgánu EU, inauguraci prezidenta Bidena uvítala.
„Po čtyřech dlouhých letech má Evropa v Bílém domě zase přítele,“ řekla německá neoliberálka a šéf-komisařka Ursula von der Leyen.
JOHN THYS/AFP/Getty Images
21 Jan 2021