Čtvrtek, 25 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Prezidentství Joe Bidena by mohlo být hrozbou pro stabilitu Střední Evropy

Prezidentství Joe Bidena by mohlo být hrozbou pro stabilitu Střední Evropy

Nová americká administrativa by mohla Střední Evropě a Visegrádské skupině způsobit mnoho škod, píše publicista Ervin Nagy v deníku Magyar Hírlap.

Vůbec nepochybujme, že Joe Biden a jeho tým berou zcela nekriticky smysl postrádající šíření liberální demokracie a progresivních politik zcela vážně, a ti určitě nebudou tolerovat ideologické odlišnosti a nebudou respektovat specifickou kulturu žádného národa a nebudou cítit přízeň k suverénním vládám. Neměli bychom očekávat, že se nedočkáme jen politické debaty o tomto tématu, ale i skutečných pokusů naše země rozdělit a dojde ke zvláště závažným pokusům odcizit Poláky od zbytku Střední Evropy.

Bezpochyby existuje značné riziko rozdělení Střední Evropy kvůli našim rozdílným vztahům s Ruskem, životní situaci menšin žijících v zahraničí a nestabilitě ukrajinské politiky. A budoucí vedení Ameriky to, jak mají vlivné skupiny ukrajinské politiky už teď podezření, velice dobře ví. Bidenovo prezidentství by mohlo rozvrátit stabilitu Středoevropského regionu a zničit úspěchy, kterých zatím vláda Viktora Orbána dosáhla.

Musíme být na to připraveni.

Od konce I. světové války není identita prezidenta Spojených států a složení jeho vlády jen záležitostí vnitřních záležitostí této země. To, kdo tam třímá politickou a ekonomickou moc (která vyvěrá v první řadě a především ze Spojených států) mělo vždy dopad na okolní svět. Dopad někdy menší, někdy větší, a ten se lišil v čase i vlivu podle času i místa, ale vždy platilo, že „kompetence“ vůdců zvolených americkými občany daleko přesahovala životní prostor amerických občanů, který sami obývali.

Aliance Visegrádské čtyřky nebyla nikdy v posledních třiceti letech tak semknutá a silná, jako je dnes. Pro to nezbytně neexistují žádné ideologické důvody, nýbrž praktické důvody diktované zdravým rozumem. Národy žijící v této oblasti a jejich vůdčí politici si uvědomili, že bez ohledu na jejich politické vyznání, se potřebují semknout.

Další posílení spolupráce přivodilo fungování příznačné pro Evropskou unii a chování západoevropských politiků. Zacházení Bruselu se Středoevropany jako s podřadným regionem Evropy, kde je demokracie „nedovyvinutá“ dále posílilo vztahy mezi Českou republikou, Polskem, Maďarskem a Slovenskem, přičemž existuje šance, že se přidají i jiní.

V průběhu historie se velmoci (a impéria) vždy snažily Střední Evropu rozdělit a obvykle se jim to dařilo. Zářným příkladem je Trianonská dohoda, která zanechala historické jizvy nezahojené až do dnešních dnů. Takové historické rozdělování je příšerným zájmem příští americké administrativy, a oni přesně vědí, co by mohlo být klíčovými schizmaty k rozdělení středoevropských spojenců.

Polské vztahy s Ruskem a Ukrajinou jsou velice odlišné od těch maďarských. To je výchozí bod. Na hranicích Visegrádské čtyřky je nejslabší linií Ukrajina, kde politici amerických Demokratů vždy předváděli, jak umí destabilizovat zemi a pak ji odtrhnout co nejdál to jde od Ruska, jak je to jen možné.

Navíc nezapomínejme, že Bidenova rodina je obeznámená s ukrajinskou mocenskou strukturou, k níž patří síť obchodních vztahů v této zemi. Bidenova administrativa by mohla tuto zemi použít jako svůj druhý krok k dosažení politických cílů v tomto regionu.

Tudíž po rozbití polsko-maďarské osy, k níž by v určitých scénářích mohlo dojít, bude Maďarsko dohnáno k roztržkám o místní problémky se sousedními zeměmi. Trianon předvádí „vynikající“ vzor, jak takové roztržky podněcovat.

Po Ukrajině to bude Rumunsko následované Slovenskem, které budou vystaveny politickému vydírání atd.

Rozděl a panuj, bude zase strategií.

Náhledový obrázek: Zvolený prezident Joe Biden odchází po proslovu v královnině divadle v pondělí 28. prosince 2020, ve Wilmingtonu, Del. (AP Photo/Andrew Harnik)

January 02, 2021

editor:DÉNES ALBERT

author:ERVIN NAGY

via:MAGYAR HÍRLAP

Zdroj: https://rmx.news/article/article/joe-biden-s-presidency-could-threaten-the-stability-of-central-europe

1 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x