Úterý, 23 dubna, 2024
Home NWO Mezinárodní konflikty Příběh ze zákulisí Trumpova „šokujícího“ stažení ze Sýrie

Příběh ze zákulisí Trumpova „šokujícího“ stažení ze Sýrie

by Tyler Durden

Fri, 12/21/2018 – 20:30

TwitterFacebookRedditEmailPrint

Ve zprávě, která v podstatě potvrzuje to, co ministr Mattis ve svém rezignačním dopise jen naznačoval, nabídla Associated Press výpověď z anonymních zdrojů z řad amerických a tureckých činitelů, které zřejmě potvrzují všechny nejděsivější noční můry jestřábích kritiků prezidenta Trumpa o jeho průlomovém rozhodnutí stáhnout americké síly ze Sýrie: Zejména to, že k tomu zjevně došlo jako k vrtochu bez konzultací s národně bezpečnostním týmem během telefonního hovoru s tureckým vůdcem Recep Tayyip Erdoganem.

Šlo o jedno z těch podrobných telefonních hlášení, která činitelé Bílého domu neustále odmítali, když poukazovali, že takovéto povídačky vymýšlí turečtí agenti usilující o podvracení prezidenta (ač opomínali upřesnit, které podrobnosti z těch výpovědí nejsou tedy pravdivé).

Začalo to vysvětlováním, jak Trumpovi pomocníci připravili podrobná témata rozhovorů na hovor s Erdodganem 14. prosince. Ale Trump hned chvíli po začátku se na ně vykašlal a nechal se přesvědčit Erdoganovým argumentem, že ISIS byla v podstatě poražena, jelikož jedna její mocenská frakce teď kontroluje méně než 1 % jeho bývalého území.

Tento hovor dohodla NSC poté, co Erdogan pohrozil útokem na Americkou podporovaná kurdská vojska v severní Sýrii, neboť tento turecký vůdce je obviňuje z podpory kurdského hnutí za nezávislosti v Turecku.

Trumpovi poradci na něj tlačili, aby Erdoganovi nabídl malé ústupky jako držbu území na turecko-syrské hranici. Ale jakmile hovor začal, zahnal Erdogan Trumpa do defenzivy.

„Témata hovoru byla velice pevně stanovená,“ řekl jeden z těch činitelů, který vysvětloval, že panu Trumpovi radili, aby rozhodně odporoval tureckému vměšování do severní Sýrie a aby navrhoval americko-tureckou spolupráci k řešení bezpečnostních problémů.

„Všichni říkali, jdi do protiútoku a zkus Turecku nabídnout nějaké maličké vítězství, třeba držbu území na hranicích nebo něco takového.“

Ale pan Erdogan za chviličku pana Trumpa zahnal do defenzivy, kdy mu připomínal, jak opakovaně říkal, že jediným důvodem přítomnosti amerických vojsk v Sýrii je porážka Islámského státu a že tato skupina je už z 99% poražená.

„Proč tam vlastně pořád jste?“ ptal se druhý činitel, který pana Erdogana pobízel, aby panu Trumpovi položil tuto otázku spolu s povídáním o tom, že se zbývajícími militanty Islámského státu by si Turci uměli snadno poradit.

Erdogan rychle prezidenta přesvědčil, aby přešli k prodiskutování Tureckého (údajně rozumného) hlediska: Když byla ISIS poražena a hlavní cíl USA při jejich zásahu v Sýrii byl splněn, tak co vlastně ta americká vojska pořád ještě usazená na jejich hranicích dělají?

Pan Erdogan pana Trumpa ale rychle zahnal do defenzivy, když mu připomínal, jak opakovaně říkal, že jediným důvodem, proč jsou americká vojska v Sýrii, je porážka Skupiny Islámského státu a  tato skupina už byla z 99% poražena.

„Proč tam tedy pořád jste?“ ponoukal druhý činitel pana Erddogana, aby se zeptal Trumpa, když říkal, že Turci by si se zbytkem IS militantů poradili.

Rozhodující faktor přišel, když se Trump obrátil na národně bezpečnostního poradce Johna Boltona s dotazem, zda to, co Erdogan říká, je pravda. Bolton to pak s brbláním přiznal, načež pak zkoušel vysvětlovat, že je třeba, aby americké síly v Sýrii zůstaly a zabránily tak, aby se ISIS znovu vzchopila (a aby posloužily jako nárazník mezi Kudy a tureckými vojsky natěšenými na masakrování Kurdů).

Když Trump souhlasil s Erdoganovým návrhem, aby se americká vojska stáhla, tak tím byli jak Erdogan, tak Bolton šokovaní, tvrdí zdroje AP. V následujících dnech si to ale prezident odmítal nechat rozmluvit.

Pan Trump, když měl pana Erdogana na drátě, se ptal národně bezpečnostního poradce Johna Boltona, který to poslouchal, proč americká vojska v Sýrii zůstávají, jestli je pravda to, co říká turecký prezident, uvádí tito činitelé.

Pan Bolton byl nucen vůči stanovisku pana Erdogana přiznat, že pan Mattis, pan Pompeo, americký speciální vyslanec pro Sýrii Jim Jeffrey a speciální vyslanec proti koalici proti Islámskému státu Brett McGurk, potvrzují, že IS zbývá už jen 1 % jeho území, uvedli tito činitelé.

Pan Bolton však zdůraznil, že celý národně bezpečnostní tým se shoduje na tom, že aby bylo vítězství nad Islámským státem trvalé, tak toho bude chtít vykonat daleko více, než mu jenom vzít území.

Pan Trump si to podle těchto činitelů nenechal rozmluvit, když ti povídali, že prezident rychle kapituloval a sliboval stažení, čímž šokoval jak pana Boltona, tak pana Erdogana.

V těch dnech po Trumpově rozhodnutí národně bezpečnostní jestřábi varovali, že USA stažením svých vojsk přenechávají Sýrii pro ISIS (nebo ji přenechávají Rusku, nebo nějakému kříženci mezi Ruskem a ISIS). Zůstává však pravdou, že ta druhá možnost protlačovaná mnohými Trumpovými kritiky (včetně Mattise) připomíná jen další „věčnou válku“, v níž americká vojska zůstávají na místě nikoliv proto, aby bojovala s aktivním nepřítelem, nýbrž proto, aby zajistila, že takový nepřítel se znovu nikdy neobjeví. Americká vojska do Sýrie poprvé přišla v roce 2015 a asi o rok později začaly USA s kampaní náletů proti cílům ISIS v Iráku a v Sýrii.

Jak by ale šlo zvítězit nad nepřítelem, který už neexistuje?

Zdroj: https://www.zerohedge.com/news/2018-12-21/inside-story-behind-trumps-decision-pull-us-troops-out-syria

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

Masakr tanků Leopard 2 a BVP Bradley v Záporoží (video)

9. června zveřejnila ruská média video ukazující drsnou porážku, kterou o den dříve kyjevské síly utrpěly při pokusu o postup u vesnice...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x