Free Porn
Pátek, 14 června, 2024
Home Nezařazené Příští ukrajinská krize? „Šikovně“ vyrobená zákonitá ekonomická katastrofa

Příští ukrajinská krize? „Šikovně“ vyrobená zákonitá ekonomická katastrofa

Příští ukrajinská krize bude devastující a bude ekonomická, jelikož násilný konflikt ničí kritické infrastruktury na východě a zastavuje klíčový průmysl, čímž dále oslabuje energetický sektor a ochromuje produkci elektřiny z uhlí.

Ukrajinské vojenské klání se separatisty na průmyslovém východě přinutilo uhelné doly, aby buď hrozně omezily produkci, nebo ji i úplně zastavily. To vedlo ke krizi v zásobování elektřinou, která může jedině přivodit buď omezení domácí výroby spolu i s exportem do Evropy, na Krym a do Běloruska – nebo ještě hůře s většími dovozy z Ruska.

Boje v uhelných centrech ukrajinského průmyslového východu – Luhansk a Doněck – donutily k úplnému zavření odhadem 50 procent uhelných dolů, přičemž celková uhelná produkce za stejnou dobu spadla o 22 procent.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou na eshop.reformy.cz

Klíčové průmyslové zdroje uvádí, že jim potenciálně během méně než tří týdnů dojde uhlí.

Tohle bude mít pro Ukrajinu, druhého největšího producenta uhlí v Evropě, devastující dopad na energetický sektor, který už je ve stavu nouze, když nemůže sehnat uhlí ani pro tepelné elektrárny, které poskytují asi 40 procent veškeré elektřiny v zemi.

V širším obraze energetiky uvrhne zastavení produkce uhlí Ukrajinu o desetiletí zpět. Ta plánovala větší spoléhání na uhlí, aby snížila závislost na ruském zemním plynu.

Ale nová realita přivádí lidi obeznámené s místními podmínkami v úžas, jak asi Ukrajina vyprodukuje více svého vlastního zemního plynu, když počátkem tohoto měsíce zavedla dodatek daňového zákona, který zatěžuje soukromé výrobce plynu tak vysokou daní, že tito do konce roku výrazně sníží produkci za hranici, jakou zatím nikdo neodhadoval. (Moje firma Pelicour LLC úplně zavře, ta je většinovým vlastníkem třetího největšího producenta plynu na Ukrajině, Cub Energy, a to jsem US a kanadské vládě poskytl rady o potenciálních škodách, jaké tato nová daň způsobí.)

Ekonomicky je konflikt na východě katastrofou pro Ukrajinu, která tradičně bývala čistým vývozcem palivového uhlí k výrobě elektřiny. Teď ale, aby tyto ztráty nahradila, bude muset zvýšit dovozy paliv. Ale i pak to bude kvůli destrukci zásobovacích tras problematické.

Během konfliktu nejenže byly zničeny trasy zásobování uhlím, ale zasaženy byly i jiné kriticky důležité infrastruktury, čímž ohrozily i jiné druhy průmyslu.

Průmyslové srdce Ukrajiny se v celém svém rozsahu kvůli odříznutí zásobovacích řetězců a přepravních tras už teď potácí a hrozí, že ve druhé polovině roku dojde k 5 pětiprocentnímu poklesu hrubého domácího produktu.

Mezi tím bychom měli prominout pozorovatelům zmatený údiv nad různými opatřeními Kyjeva přijatými během stupňování konfliktu. Signály přicházející z Kyjeva jsou opravdu přinejlepším dost smíšené.

Spolu s tím, jak parlament schválil zákon umožňující sankce proti Rusku, tak vedení státem vedeného Naftogazu rychle poukazovalo, že nejspíš žádné sankce proti ruskému plynovému gigantovi Gazprom očekávat nelze, a nový zákon vlastně žádný druh sankcí nezavádí – jen legalizuje výstražné sankce proti určitým lidem z Ruska, pokud by se k tomu Kyjev rozhodl. Takže další papírový tygr.

Parlament rovněž přijal zákon schvalující účast Západních firem ve společných podnicích k leasingu ukrajinských zařízení pro přepravu plynu.

Avšak současně s tím schválil Kyjev nový dodatek daňového zákona, který zdvojnásobuje daně pro soukromé producenty plynu, čímž tedy slibuje udržet Západní investory co nejdále od Ukrajin, jak to jen jde.

Každý krok je konstruován tak, aby negoval ten druhý. Ekonomika je pustošena, avšak Kyjev sám ještě ničí veškeré šance na přivedení Západních investic, které by ji podpořily. Západní firmy jsou sice zvány, aby na Ukrajině investovaly, ač současně s tím Ukrajina z transparentnosti dělá parodii a zajišťuje investiční klima, které je náhle ještě méně atraktivní, než bylo před pouhými dvěma týdny. Slovně pochlebuje rozvoji nových zdrojů, aby se vybudovala energetická nezávislost, ale nové daně soukromým výrobcům zdvojnásobují náklady, takže tito zastavují produkci a stahují své sázky sem.

Těžko dospět k jinému závěru než, že ministr energetiky Jurij Prodan tvrdě pracuje na tom, aby odradil od nových investic do energetického sektoru.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
15
0
Would love your thoughts, please comment.x