Free Porn
Čtvrtek, 25 července, 2024
Home EKONOMIKA SARS-CoV-2 – proč není dobrá ignorance ani víra ve státní pomoc

SARS-CoV-2 – proč není dobrá ignorance ani víra ve státní pomoc

Publikováno na Mises.cz

autor: Eduard Horák

SARS-CoV-2 je název viru, který způsobuje onemocnění dnes známé jako Covid-19.  

Virus je vysoce infekční a je schopen se přenášet velmi efektivně a rychle mezi lidmi prostřednictvím kapének, kýchání, kašlání, ale i tělesným kontaktem. V současné době je virus rozšířen po celém světě. Poprvé byl zaznamenán v čínském městě Wu-Chan v prosinci 2019. Od března 2020 se šíří i Českou republikou.

Tolik základní fakta. Více faktů a čísel se z tohoto článku nedozvíte. Nebudu kopírovat všemožné grafy, počítat průměry, srovnávat s jinými nemocemi či zplošťovat křivky a modelovat exponenciály a budoucí vývoj. Nepotřebuji to. V tomto článku chci ukázat a vysvětlit, že tyto otázky, čísla a grafy patří odborníkům, lékařům, politikům a šarlatánům s křišťálovými koulemi. Mně a většině lidí si stačí zvolit strategii, jak této krizi a pandemii čelit (popřípadě nečelit).

Nejsem příznivcem plošných opatření. Navíc plošných opatření, která se liší stát od státu, region od regionu, či dokonce obec od obce. Jak si snad všimli i politici, SARS-CoV-2 hranice států neuznává. Je tak trochu anarchista a k tomu ještě vysoce antifragilní a adaptabilní. Nevadí mu teplo, zima, déšť ani slunce. Hůře se ale šíří na čerstvém vzduchu jak v uzavřených prostorech, ostatně jako každý virus. Vlády se tedy předhánějí, která vymyslí účinnější opatření, kde se přikáže nošení roušek, kde se uzavřou hranice, kde se lidem zakáže podnikat a jaké pokuty státní příslušníci za porušení těchto pravidel vyberou. Všimněme si také, že ani vládní poradci ani imunologové a doktoři nejsou v těchto otázkách za jedno. Sociální sítě a v podstatě celá společnost se rozdělila na několik skupin. Jedna z nich jsou ti, kteří vládním opatřením bezmezně důvěřují, hltají každou tiskovou konferenci a zavírali by ty, kteří se odváží pochybovat (říkejme jim “přitakávači”). Druhá skupina je neutrální a jen se tak v opatřeních plácá, nadává všemi směry a s pokřiveným obličejem se snaží dodržovat restrikce. Třetí skupina (pro zjednodušení “popírači”) tvrdí, že žádný SARS-CoV-2 v podstatě neexistuje, vše je spiknutí vládních kruhů ve spolupráci s farmaceutickým průmyslem (a někdy též s USA, ilumináty, Ruskem, vakcínou od Billa Gatese,…). Přitakávači a popírači jsou v příkrém rozporu hraničící s fanatismem a nenávistí vůči sobě.  Přitakávači by ty druhé nejraději zavřeli, schválně nakazili a v krajním případě i nechali zemřít na Covid-19 i s celou rodinou a následně by křepčili na jejich hrobech s výkřiky: „My jsme vám to říkali, tady to máte!“ Na to reagují popírači, kteří v těch, kteří nosí roušku, vidí tupé ovce, které slepě následují své vůdce, mají chabou inteligenci, nečtou internet a s náhubkem v podobě hadrové roušky naprosto ztratili svoji osobní svobodu a nezaslouží si úctu těch, „kteří vědí“.

Rozumný není ani jeden z těchto postojů. Slepě důvěřovat vládním opatřením (nejen co se Covid-19 týče) je stejně chybné, jako důvěřovat šelmám v divočině, že si vás oblíbí a nesežerou vás. Vlády mají jediný zájem, který spočívá ve shánění elektorátu, který jim zajistí hlasy v příštích volbách. Proto nesmyslné příspěvky důchodcům, hrdinské tiskovky, zdánlivě nevyspané obličeje, mávání grafy a rádoby akční jednání. O neustálém zadlužování a zvyšování časových preferencí se mlží (příští generace už nás zajímat nemusí). 

Totální ignorance viru SARS-CoV-2 je snad ještě horší, hraničí s hloupostí a je jasným hazardem nejen se zdravím svým, ale hlavně se zdravím všech, se kterými jsou popírači v kontaktu. Pokud by takový popírač nakazil lidi, kteří se jinak chtějí proti viru chránit a jsou ohleduplní i k ostatním, žádal bych po nich kompenzaci.

Jaký je tedy můj přístup? Shrnu ho v několika bodech:

 • Buďte zodpovědní sami za sebe! Uvědomte si, že vás neochrání ani vláda, ani doktoři, ani vaši kolegové v práci. 
 • Analyzujte riziko pro sebe a své blízké a podle toho se zařiďte.
 • Nikdo vám nic nedluží a nikdo nebude zodpovědný za vaši nemoc.
 • Jasně si stanovte, s kterými lidmi se potřebujete setkávat a s kterými nikoliv.
 • Pokud se potřebujete setkávat s lidmi, mějte nasazenou roušku či respirátor.
 • Zvažte, zda není možné osobní kontakty omezit včetně zřízení homeoffice.
 • Navštěvujte pouze obchody a budovy, kde jsou jasně vyžadována a kontrolována hygienická opatření.
 • Desinfikujte a umývejte si ruce, kdekoliv je k tomu příležitost.
 • Omezte návštěvy jak u vás doma, tak u známých a přátel.
 • Neuškodí mít doma nějaké trvanlivé potraviny do zásoby.
 • Nějaké peníze v hotovosti též neuškodí.
 • Dodržujme lokální pravidla a volme mezi nimi.
 • Nestarejte se o to, co dělají ostatní.
 • Zvyšujte svoji opcionalitu. To znamená: rozšiřujte své možnosti a uplatnění. Ve volném čase studujte, učte se cizí jazyky, získávejte nové dovednosti a schopnosti.
 • Zanalyzujte, čím vás krize překvapila, na co jste nebyli připraveni a poučte se z toho. 
 • Buďte optimističtí.
 • Choďte do přírody a na sluníčko.
 • Zvyšujte svoji fyzickou i psychickou odolnost.
 • Cvičte, otužujte se, meditujte.
 • Snažte se poznat rozdíl mezi šumem a informací. Informaci následně vyhodnoťte, převeďte na znalost a využijte ve svůj prospěch.
 • Věnujte energii hlavně nejdůležitějším věcem.
 • Investujte své prostředky jinak než do fiat money (kryptoměny, zlato, nemovitosti,…)
 • Zvyšte spotřebu vitamínů, nejlépe z přírodních zdrojů.
 • Chovejte se zodpovědně jak k sobě, tak k ostatním.
 • Řešte co nejvíce věcí online. Zvyšujte svoji počítačovou gramotnost.
 • Učte se nové technologie.
 • Nejezděte MHD, vlaky ani autobusy, pokud to není nezbytně nutné.
 • Omezte návštěvy kin, divadel a koncertů.
 • Zbytečně nepanikařte.
 • Kupte si knihy Juraje Bednára Hackni sa! a Veľký reštart.
 • Pusťte si video Svobodného přístavu: https://www.youtube.com/watch?v=mXXXYvadM4c&list=PLmwDL0lIJTxC9KltdmCmJFA3v49C8XBpN&index=35
 • Desinfikujte pravidelně domácnost a zásilky, které přebíráte.
 • Co nejvíce věcí včetně potravin objednávejte online s doručením až k vám domů.
 • Akceptujte realitu takovou, jaká je. Nepodceňujte ani nepřeceňujte informace.
 • Zásobte sebe i své blízké rouškami a kvalitními respirátory (FFP3).
 • Nezapomeňte, že absorpční bariéra je v případě Covid-19 smrt. Ať už uděláte cokoliv, vzdalujte se od této bariéry.  
 • Pokud budete cítit příznaky onemocnění, přerušte veškeré kontakty s okolím a nechejte se otestovat.

Dle mého názoru je Covid-19 závažné virové onemocnění, které není radno podceňovat. Rozhodně se nejedná pouze o nějakou „chřipečku“. Poprvé byl virus SARS-CoV-2 popsán před necelým rokem. To je strašně krátká doba na to, aby kdokoliv dělal jakékoliv relevantní závěry a předpovědi. Míra nejistoty je obrovská. Jsou otázky, které nejsou vyřešeny a ještě dlouho vyřešeny nebudou. Kterému lékaři věřit, když jeden odmítá roušky a druhý glorifikuje? Co když se všichni mýlí? Vytvoří si organismus po vyléčení se z Covid-19 imunitu? Bude vir mutovat? Dá se virem nakazit vícekrát? Která skupina lidí je nejvíce ohrožena? Jaké jsou skryté následky onemocnění? Co únavový syndrom? Poškozuje onemocnění srdce, plíce, mozek? Co poškození nervové soustavy, čichu, chuti? Jaké jsou následky nemoci na plody budoucích matek?

Odpovědi neznáme. Vše ukáže čas. Mnozí z nás přijdou o zaměstnání, někteří budou muset změnit své bydliště, přátele či návyky. Současnou pandemii ale berte především jako výzvu, umožní vám se naučit nové věci a pokud budete chtít, zvýšíte pomocí ní svoji opcionalitu a tím se stanete robustní a později i antifragilní. Jste zodpovědní pouze sami za sebe a nikdo vám nic nedluží. Je jen na vás, jak z krize vyjdete. Co vás nezabije, to vás posílí. Co vás zabije, posílí jiné.

5 1 vote
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

BIS nasadí k monitorování globálních bankovních transakcí AI, prý kvůli „praní peněz“

Spolu s tím, jak MMF momentálně rozbíhá zavádění svého nového systému globální CBDC (digitální měny centrální banky) zvané UMU (též známé jako Unicoin),...

Polsko má v Evropě nejvyšší růst HDP, předehnalo i Čínu

Zatímco Německo je v recesi, tak Polsko je v růstu HDP daleko před zbytkem Evropy. Data OECD za první čtvrtletí 2023...

Most Popular

Globální průšvih se rozbíhá v České republice, Česko zveřejnilo data vyzrazující smrtonosnost COVID vakcín

Během časů pandemických lockdownů a krátce poté se ozývaly četné hlasy, že se naprosto přehlíží rizika a škody přinesené drakonickými proti-epidemickými opatřeními oproti jejich...

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x