Hlavní centrální banky světa zvyšují nekontrolovaným a neospravedlnitelným způsobem peněžní zásobu, kdy tento postup znamená zatím největší transfer bohatství od střadatelů k vládám. Během toho, jak střadatelé zírají, jak se jim jejich vklady ztrácí negativními reálnými úrokovými sazbami a devalvací, když se centrální banky za každou cenu snaží své bližní zbídačit devalvacemi ve prospěch do deficitů zabředlých států, tak takové finanční represe dále vyvolávají reakce občanů, kteří se snaží ochránit své úspory před těmi konfiskačními monstry: devalvací a inflací.
Hlavním faktorem, který vedl k raketovému růstu Bitcoinu, je globální znehodnocování nadekretovaných peněz. V roce, kdy novinové titulky mluvily o slabém dolaru, posílila americká měna relativně k 67 jiným měnám. Není to slabý dolar, nýbrž to jsou slabé nadekretované peníze.
Bitcoin a další kryptoměny jako Ethereum se staly alternativou k finanční represi a úložištěm hodnoty, zvláště pro občany vynořujících se ekonomik, kde znehodnocování peněz není rizikem, nýbrž jistotou.
Tento „měnový start-up,“ jak jsme o něm mluvili před třemi lety, se začal obecně komerčně využívat. Postupně se přeměňoval z finančního aktiva na čím dále více využívaný platební prostředek pro výměnu zboží a služeb.
Nesmíme ale ignorovat ta rizika. Zatím země Bitcoin nepovažují za hrozbu, ale jakmile bude jejich monopol na peníze a devalvační hrabivost ohrožena, tak asi použijí odpovídající zákonné represe, aby se ho zkusily zastavit. Ač to nebude snadné a nejspíš jim to zkrachuje.
Nezapomínejme, že centrální banky si nebudou moci dovolit takovou orgii monetárního šílenství, ztratí-li důvěru sekundárního trhu a přijdou o svou roli jako rezervní měny. Jakmile bude důvěra a postavení rezervní měny ztraceno, tak vítejte ve Venezuele.
Jsme přesvědčeni, že Bitcoin poslouží jako brzda pro tu bezuzdnou monetární expanzi, kterou roky zažíváme s výmluvami, že „žádná inflace není,“ s vytvářením potrhlých dluhopisových bublin a rizikových aktiv a pokládáním základů pro příští krizi. Bitcoin může být pro síly centrálních bank šokem, který jim dá na srozuměnou, že musí své měny držet jako nástroj uchovatele hodnoty, aby se udržela důvěra v jejich příčetnost.
Prozatím byli ti, kdo předpovídali krach Bitcoinu jako elektronického podvodu, úplně vedle. V kryptoměnách vidím naléhavě potřebnou a nezbytnou alternativu k nedostatku kontroly nad tzv. Keynesiánskými monetárními politikami, protože ty jsou prostě nepříčetné.
BY TYLER DURDEN
SUNDAY, JAN 17, 2021 – 9:20
Zdroj: https://www.zerohedge.com/crypto/simply-insane-central-banks-attack-cryptocurrencies