Globální průzkum mezi více než 6,5 milionem lidí umístil klimatickou změnu na samé dno seznamu priorit s tím, že toto zjištění šlo ve většině oblastí světa napříč pohlavími, téměř všemi věkovými skupinami a všemi úrovněmi vzdělání. (Watts Up With That). Naopak úplně všechny demografické skupiny umístily na vrchol „dobré vzdělání.“
Průzkum provedly Spojené národy jako součást programu zjišťujícího, v čem by lidé po celém světě rádi viděli aktivitu. Účastníkům nabídli výběr mezi šestnácti politickými záležitostmi, mezi něž také patřilo „dobré vzdělání“, „politická svoboda“, „ochrana lesů, řek a oceánů“ a „rovnost mezi muži a ženami.“
Až dosud se tohoto průzkumu Můj svět zúčastnilo 6 654 216 lidí (zahájen byl letos v březnu a probíhat bude až do příštího roku). Téměř ve všech demografických skupinách byly „akce proti klimatické změně“ 16. ze 16.
Jedinou výjimkou byli ti ve věku nad 46 let, kteří umisťovali na dno seznamu priorit „přístup k telefonu a internetu“ a ti, kdo žili v nejbohatších oblastech světa. V celé Africe a Asii se klimatická změna umístila poslední, ale v Evropě, Oceánii a v Americe se tahle záležitost protlačilo skoro do poloviny tabulky.
V US byla tato záležitost 10. zatímco v UK dokonce 9. V obou zemích ale kladli na vrcholné místo „dobré vzdělání“. Hlasování mohla probíhat on-line, přes mobil nebo v některých zemích přes hlasovací urny. Výzkumníci rovněž vyráží do míst, kde není dostupný přístup k internetu, aby lidi vyslechli osobně.
V době, kdy se tento projekt rozbíhal, řekla Claire Melamed, šéfová Růstu u Programu chudoby a nerovnosti ze Zámořského rozvojového institutu: „Sbíráme neuvěřitelně bohaté informační zdroje o tom, co lidé chtějí. Jsme schopni spatřit, co chtějí muži, co chtějí ženy, co chtějí lidé různých věkových skupin, jak se mění volba u lidí různých druhů různých životních cest. Můžeme se zvláště podívat na to, co si myslí ti nejchudší lidé v porovnání s bohatšími v jejich vlastní zemi.“
Willis Eschenbach, který to komentoval na blogu Watts Up With That k tomu řekl: „Lidé nejsou tak hloupí, jak si o nich jejich vůdci myslí. Lidé vědí, co je pro ně v životě důležité a co je podružné, a pokusy o řízení klimatu jsou určitě tím druhým.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: breitbart.com
Čtěte také:
- Konference OSN se zvrhla na klimatický cirkus
- Nový uhelný boom – výňatky ze zpráv
-
Rostoucí německá zelená diktatura: Babičky „ohrožují“ cíle ochrany klimatu!