Poznámky ruského presidenta Vladimira Putina o ruském jaderném arzenálu se jeví částečně jako odpověď na tvrzení US, že Rusko porušilo dohodu o jaderných raketách z roku 1987.
„Nejlepší by bylo se do nás nevrtat,“ řekl Putin v mládežnickém táboře u Moskvy.
Jak to tom informuje český mainstream (Novinky): Západ by si neměl hrát s jadernou velmocí, varoval Putin
1. srpna před neověřenými tvrzením, že Rusko vpadlo na Ukrajinu, zmínil Obama údajné porušení této dohody během telefonního hovoru mezi těmito dvěma vůdci.
US tvrdí, že Rusko testovalo křižující střely zakázané podle dohody podepsané presidentem Reaganem a generálním tajemníkem Sovětského svazu Gorbačovem 8. prosince 1987.
Tato dohoda vyloučila jaderné a konvenční ze země odpalované balistické i křižující střely středního doletu.
Když média establišmentu referovala o tomto údajném porušení této dohody, tak opomněla zmínit, že Spojené státy porušily a anulovaly mnoho mezinárodních dohod včetně průlomové Dohody o proti-balistických střelách z roku 1972 (ABM).
US totiž považovaly dohodu ABM za „relikt Studené války.“
V roce 2002 oznámil tehdejší president George W. Bush, že tahle dohoda je teď „už za námi,“ a vyhlásil svůj závazek nasadit protiraketovou obranu „co nejdříve to bude možné.“
V roce 2007 řekl tehdejší ministerský předseda Putin, že ten tzv. NATO „protiraketový štít“ by mohl vést k novým závodům ve zbrojení a ke zvýšení pravděpodobnosti vzájemného zničení.
Polsko, Česká republika a Rumunsko naznačovaly, že by tyto protiraketové systémy hostily, ale v roce 2009 řekl Obama, že místo toho se nasadí obrana proti raketám krátkého a středního doletu AEGIS z válečných lodí.
V roce 2012 prohlásil během presidentské kampaně Obamův krok jeho vyzyvatel Mitt Romney za „dárek Rusku,“ což je poznámka, která odráží přístup, jaký mají četní Republikáni a mnozí lidé z establišmentu k jaderné de-eskalaci.
Navíc k rozmisťování proti-raketových systémů ve Východní Evropě je Rusko znepokojeno i tím, že Spojené státy využívají situaci na Ukrajině jako záminku k přivedení svých vojsk k jejich hranicím.
US od počátku roku vyslaly stovky vojáků do Polska, Litvy, Lotyšska a Estonska.
US porušují dohody s Ruskem
Podle Institutu pro výzkumy energetiky a životního prostředí a podle Komise právníků o jaderné politice Spojené státy běžně mezinárodní dohody porušují.
„Spojené státy porušily, rozrušily nebo jednaly za účelem podvrácení u různých kritických bodů dohod a do jisté míry u všech, které jsme studovali do detailů,“ řekl Nicole Deller, vedoucí redaktor a spoluautor zprávy, kterou tyto dvě organizace sestavily.
Kromě dohody ABM US porušily také Dohodu o nešíření jaderných zbraní z roku 1970 (NPT).
Bushova administrativa NPT podvrátila, když trvala na tom, že redukci strategických zbraní před tím odsouhlasenou spolu s Ruskem lze zvrátit.
US k tomuto závěru došly poté, co byla Revize jaderné pozice rozšířena „o možnost použití jaderných zbraní proti nejaderným státům.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: prisonplanet.com
Čtěte také:
- Nová karibská krize? Rusko přesouvá jaderné střely na Kubu
- Putin říká, vše, na co US sáhnou, skončí jako Libye nebo Irák
- Dohoda o íránském jaderném programu selhala zablokována Francií: Vynořuje se nová súdsko-francouzská aliance