Úterý, 28 března, 2023
Home MULTIKULTURALISMUS Migrace Rakousko a Maďarsko se pokouší zarazit námořní operaci EU, která vytáhne migranty...

Rakousko a Maďarsko se pokouší zarazit námořní operaci EU, která vytáhne migranty do Evropy

Rakousko poukazuje, že chystaná přítomnost válečných lodí EU ve Středozemním moři naláká migranty prchající z Libye, aby lodi nutili zaskočit za pašeráky a zachraňovat je.

Rakousko s Maďarskem společně vyjádřily své námitky vůči nové námořní misi navrhované EU zvané Operace Irena, kdy varují, že ta poslouží jen k nalákání migrantů, kteří je přinutí je zachránit a přivézt do Evropy.

Cílem Operace Irena má údajně být vyslat evropské válečné lodi do Středozemního moře, aby zajistily dodržování OSN embarga na zbraně do Libye, jenže prozíraví se obávají, že ty lodi nakonec nebudou sloužit k ničemu jinému než k záchraně migrantů.

Irenu poprvé oznámili uprostřed února, když se situace v Libyi eskalovala a mezinárodní organizace tvrdí, že je třeba, aby Evropa Libyi pomohla zastavit příliv zbraní do této země.

„Rakousko a Maďarsko chtějí jednostranně tuto operaci vetovat, pokud by měla zachraňovat uprchlíky v člunech v nouzi a pak je naloďovat,“ řekl diplomat EU, který nechce být jmenován.

Další diplomat EU vyzradil, že obě země požádaly o jasnější časové vymezení na revizi mandátu této mise.

Když začala vyjednávání, pokusil se šéf-diplomat EU Josep Borrell tyto námitky vyslovované hlavně Itálií a Rakouskem umlčet. Předchozí EU vedená Operace Sophia u libyjských břehů vyvolala námitky mnoha členů EU, kteří tvrdili, že funguje jen jako lákadlo migrantů, když mnozí přijali riziko plavby přes Středozemní moře v naději, že je plavidla námořnictev EU v potížích zachrání.

Na základě stížností tehdejšího ministra vnitra Itálie Mattea Salviniho EU Operaci Sophia zrušila. Salvinimu zvláště vadil počet migrantů pokoušejících se vylodit v Itálii.

Operace Irena by měla mít užší působnost a soustředit se jen na východní pobřeží Libye, kam proudí většina zbraní.

„Tato nová operace bude mít za cíl prosazení zbrojního embarga uvaleného Radou bezpečnosti OSN,“ řekl Borrell.

Členové španělské neziskovky ProActiva Otevřená náruč rozdávají migrantům záchranné vesty, když je zachraňují z gumové dinghy ve Středozemním moři, ve středu 6. září 2017. ProActiva Open Arms zachránila tu středu ráno přes 200 migrantů z gumových dinghy v nouzi asi 25 mil severně od libyjského města al-Khums.

AP Photo/Bram Janssen

V rámci této iniciativy se vyslanci všech 27 zemí EU sešli 18. března v Bruselu, aby tento návrh prodiskutovali, neboť tato operace měla začít v dubnu, uvádí EU Observer.

Borrell podle únorových zpráv v Politico řekl, že pokud by ta námořní technika lákala migranty k námořním cestám do Evropy, tak bude z odpovídající oblasti stažena. Avšak takové ujištění zjevně Rakousku nebo Maďarsku nestačí.

Země EU poté, co Rakousko poukázalo, že přítomnost válečných lodí EU ve Středozemním moři by mohla migranty k útěkům z Libye lákat, neboť by to znamenalo prostě vytvoření záchranné trasy pro migranty.

Podobně této operaci odporovalo i Maďarsko, kdy to sdílí ty samé obavy jako Rakousko.

Ač se těmto zemím dohoda nepodařil, existuje ještě několik jiných scénářů dalších postupů včetně možnosti, že by se Operace Irena zrušila úplně.

Avšak EU tvrdí, že dnes uspořádá další rozhovory, aby byl nalezen kompromis ještě před výborem zahraničních záležitostí příští týden.

Náhledový obrázek: Pátek 25. listopadu 2016 z helikoptéry spatřená lehká italská letadlová loď Giuseppe Garibaldi u pobřeží Sicílie jakožto část námořních sil Evropské Unie v Operaci Sophia. Operace Sophia byla spuštěna k rozrušení operací pašeráků lidí ve Středozemním moři, ale skončila tím, že ty „zachráněné“ převáželi místo pašeráků. (AP Photo/Nicolae Dumitrache)

editor: remix news

author: remix news

Zdroj:  https://rmx.news/article/article/austria-and-hungary-object-to-eu-naval-operation-that-could-lure-migrants-to-europe

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Skotsko teď vede separatista bojující proti svobodě slova, který chce v úřadech méně bělochů

Levicový separatista Humza Yousaf, který byl průkopníkem legislativy proti svobodě slova a lobbyistou za méně bělochů ve vysokých funkcích, ve středu složí...

Promigrační syrská aktivistka tvrdí, že žít v německém Sasku je horší než syrská občanská válka

„Snášet rasismus v Sasku je horší než každodenní válku v Sýrii.“ Německá spolková země Sasko je v Německu jednou z nejskeptičtějších k imigraci...

Do Německa se týdne propašuje 1 500 migrantů a zhoršuje se to, varuje vrcholný šéf policejních odborů

Andreas Roßkopf očekává, že s příchodem teplejšího počasí ta čísla značně narostou. Do Německa každý týden pašeráci lidí propašují přes...

Most Popular

Mezinárodní právo zemřelo před 24 lety, duch Srbska je však nezlomen, odsoudil srbský prezident USA a NATO

„Nenecháme své děti na pospas nikomu a nikdy nezapomeneme na všechny ty zabité při bombardování NATO,“ řekl Vučić. Mezinárodní...

Skotsko teď vede separatista bojující proti svobodě slova, který chce v úřadech méně bělochů

Levicový separatista Humza Yousaf, který byl průkopníkem legislativy proti svobodě slova a lobbyistou za méně bělochů ve vysokých funkcích, ve středu složí...

Trable amerických bank znamenají konec systému rezervní měny dolaru

Tato bankovní krize není problémem kvality úvěrů, nýbrž vyvěrá z financování amerického neustále nafukovaného zahraničního dluhu, který už nejde financovat.

Populismus roste: Strana holandských sedláků ohromně zvítězila, ač deset další stran mělo větší rozpočet

Holandská populistická strana odporu Selské občanské hnutí (BBB) minulý týden dominovala v provinčních volbách do té míry, že se stala nejsilnější stranou v zemi,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
1
0
Would love your thoughts, please comment.x