Zatímco globalistický režim v Itálii říká, jak je ochotný obnovit Operaci Sofia, tj. misi námořních hlídek, které ve Středomoří pod záminkou ochrany evropských hranic zachraňují a do Evropy dováží migranty, tak si diplomaté stěžují, že jim tento krok neustále blokuje Rakousko.
Operace Sofia byla ukončena loni v březnu, když italský národně populistický ministr vnitra Matteo Salvini oznámil, že Itálie už nebude migranty posbírané ve Středomoří přijímat. Teď, když Salviniho vyhodili a kontrolu zase převzali globalisté, tak říkají, že se těší, až se ty námořní záchranné hlídky obnoví, ale objevilo se Rakousko, které se tomu postavilo do cesty, hlásí Reuters.
Ač italská vláda bulíkuje, že cílem Operace Sofia není sbírat migranty, tak rakouský kancléř Sebastian Kurz zůstává ve svém odporu proti tomuto plánu vytrvalý, kdy tvrdí, že Rakousko je „cílovou zemí“ pro ekonomické migranty, kteří usilují o zvýšení své životní úrovně příchodem do Západní Evropy.
Kurz rovněž namítá, že obnova hlídek hledajících čluny v této oblasti a sbírání migrantů způsobí, že se jich o takovou cestu bude pokoušet ještě více.
Podle diplomatů EU také rakouská vláda odmítla postupnou obnovu v určitých fázích, kdy by se začalo s leteckým průzkumem nad mořem, který by později směřoval do libyjského vzdušného prostoru, než by se pak nasadily vzdušné, pozemní a námořní technické prostředky.
Mezitím není jasné, jaké jsou postoje disidentských států Evropské unie jako V4 – zvláště Maďarska a Polska – které se zatím k této otázce jasně nevyjádřily.
Aby se tato mise mohla obnovit a námořní hlídky se zase mohly rozběhnout, musí EU získat podporu všech 27 členských států.
By Arthur Lyons 12 February 2020