Free Porn
Pátek, 19 července, 2024
Home Nezařazené Řecko a závěrečné dějství neokoloniálního modelu vykořisťování

Řecko a závěrečné dějství neokoloniálního modelu vykořisťování

S tím, jak je teď bankrot Řecka nepopiratelný, tak jsme nakonec dospěli i do závěrečného dějství neokoloniálního modelu financializace.

Všichni víme, jak fungoval ten starobylý kolonialismus: imperiální mocnost převzala fyzickou kontrolu nad před tím nezávislými územími a vyhlásila své vlastnictví tohoto regionu jako nově zřízené kolonie.

A jaký je prospěch z kontroly nad koloniemi? V tradičním koloniálním modelu existují dva hlavní zdroje prospěchu:

  1. Imperiální mocnost (metropole) těží z cenných komodit a levné pracovní síly své kolonie (periferie).
  2. Imperiální mocnost prodává s vysokou marží své vlastní doma vyrobené zboží na trh uchvácený v její kolonii.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Tahle dynamika levného nákupu a drahého prodeje je srdcem kolonialismu, kterému lze porozumět jako jednomu z příkladů Modelu metropole-periferie (11. června 2013).

Kniha Sladkost a moc: Místo cukru v moderní historii poskytuje úžasnou historii fungování tohoto modelu ve prospěch Velké Británie.

Napětí, jaké tento model vyvolával v koloniální elitě Ameriky, je živě předvedeno v knize Tabáková kultura: Mentalita velkých plantážníků z přímořských planin v předvečer revoluce.

Tento tradiční model kolonialismu byl ve 40. – 60. letech 20. století nuceně demontován. Bývalé kolonie dosáhly politické nezávislosti, což byl proces, který podryl bohatství a globální vliv bývalých koloniálních mocností.

V reakci na to pak globální finanční mocnosti usilovaly spíše o finanční kontrolu než politickou kontrolu. Tohle je jedna z dynamik toho, co nazývám Model neokoloniální financializace (24. květen 2012), který ekonomickou mocí financializace (dluhem, zárukami a spekulací) nahrazuje hrubou sílu politického dobytí a kontroly.

Hlavní strategií financializace je: dostat se s levným úvěrem k těm, kdo mají omezený přístup ke kapitálu. Ti s omezeným přístupem ke kapitálu spolknou návnadu těch s levným úvěrem celou a svolně souhlasí se smluvními pokutami, vysokými úrokovými sazbami atd.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

A pak, když rozšiřování úvěrů dosáhne úrovně, která je neudržitelná, pak věřitelné požadují zabírání záruk anebo obchodní a finanční ústupky.

Tyto taktiky byly dobře zadokumentovány v takových knihách jako Šoková doktrína: Vzestup katastrofického kapitalismu a Přiznání ekonomického zabijáka.

Ale ekonomické rabování bývalých kolonií má své meze a v důsledku toho vyvinuly globální finanční mocnosti Neokoloniální model, který ty samé techniky obrací proti svým vlastním domácím regionům.

Tudíž i Řecko a další kapitálově chudé evropské země byly rozpoznány jako periferie, které lze vykořisťovat z metropolitního jádra a euro se stalo ideálním nástrojem k financializaci ekonomik národů, které by nikdy nevytvořily úvěry poháněné bubliny nemovitostí bez naplno otevřených kohoutů s levnými úvěry proudícími do jejich ekonomik.

V Neokolonialismu se síly financializace použije k připoutání místních Elit a místního obyvatelstva k finančnímu metropolitnímu jádru: periferie „kolonie“ si půjčují peníze, aby si koupily koncové zboží vyrobené v ekonomikách metropolitního jádra, čímž Imperiální elity obohacují A) ziskem z prodeje tohoto zboží dlužníkům, B) na úrocích z úvěrů získaných z periferních kolonií, aby si koupily zboží od metropolitního jádra a „žily na vysoké noze“, a C) transakčním shrábnutím financializovaných aktiv periferií jako jsou nemovitosti a státní dluh.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Banky z metropolitního jádra EU v podstatě kolonizovaly národy periferie přes financializaci eura, která umožnila ohromné rozšíření zadlužení a spotřeby na periferii. Tyto banky a exportéři z metropolitního jádra z tohoto rozšíření dluhů a spotřeby vydřeli nesmírné zisky.

A teď, když ten financializační systém eura už obrátil svůj chod, se postavení periferie jako neokolonií už hrubě odhalilo: takže aktiva a příjmy periferií už proudí k metropolitnímu jádru v podobě úroků ze soukromých a vládních dluhů, které vlastní centrální banky metropolitního jádra a jejich soukromé banky v centru finančního dění.

Všimněte si, jak jen málo se dostalo z řeckého „vykoupení z dluhů“ k řeckému občanstvu, a jak hodně se toho dostalo jako úroky zaplacené finančním mocnostem.

Níže: Řecké vykoupení z dluhů zachránilo evropské banky, nikoliv lidi, Řecko od roku 2010 dostalo 284 miliard $ fondů výkupů z dluhů, z nichž se 92% dostalo k evropským finančním institucím a 8% k lidem v Řecku.

To není jen perfektní neokolonialismus, ale i neofeudalismus. Národy periferie EU jsou v podstatě neokoloniální dlužníci metropolitního jádra, a daňoví poplatníci národů jádra, jsou teď feudálními nevolníky, jejichž práce se věnuje ve prospěch půjček té periferii, která si vede špatně.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Neokolonialismus přináší prospěch jak finanční aristokracii metropolitního jádra, tak národním kleptokratickým oligarchiím. To je výstižně popsáno v nedávné eseji Zvrhlá vláda hrstky: Jak oligarchové zruinovali Řecko.

S tím, jak je teď už bankrot Řecka nepopiratelný, jsme už nakonec dospěli do závěrečného dějství Modelu neokoloniální financializace. Už nejsou žádné další trhy, které by šlo vykořisťovat financializací, a skutečnost, že ty hory dluhů jsou nesplatitelné, už nelze dále maskovat.

Finanční Aristokracie má teď neřešitelné dilema: odepsáním zbankrotovaných dluhů odepíše i aktiva a příliv příjmů, protože každý dluh je aktivum někoho jiného a proud příjmů. Až budou všechna tahle fantomová aktiva uznána za bezcenná, tak se ten systém sesype.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: prisonplanet.com

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
574
0
Would love your thoughts, please comment.x