Pátek, 2 června, 2023
Home POLITIKA Řecko pomůže s dobytím Tripolisu zablokováním tureckých lodí, jelikož se Libyjská válka...

Řecko pomůže s dobytím Tripolisu zablokováním tureckých lodí, jelikož se Libyjská válka rozlévá do Středomoří

Po letech války v post-Kaddáfíovské Libyi teď hrozí, že se ta válka rozlije do Středomoří, jelikož Turecko a Řecko se staví každé na jinou stranu tohoto konfliktu. Každá ze stran teď už vyhrožuje lodím spojencům druhé strany v jižních vodách, jelikož Turecko po kontroverzní námořní dohodě rozšířilo své nároky i na vody u libyjského pobřeží.

Ve čtvrtek v Benghází sídlící generál Kalifa Haftar vyhlásil, že jeho Libyjská národní armáda zahájila svoji „závěrečnou rozhodující bitvu“, aby vyrvala kontrolu nad metropolí Tripolisem z rukou OSN podporované Vlády národní shody (GNA).

„Zůstává nám nula hodin a totální útok od nás očekává každý svobodomyslný a poctivý Libyjec,“ řekl Haftar v televizním projevu hlásí Al Jazeera. „Dnes oznamujeme rozhodující bitvu a postup do srdce města, abychom jej osvobodili… dejte se teď na pochod, naši hrdinové.“ Před osmi měsíci zahájil Haftar obležení Tripolisu, které v posledních týdnech vázlo.

Vrtná loď Yvuz s eskortou fregaty Tureckého námořnictva ve Východním Středomoří u Kypru, od Daily Sabah

Turecko bylo od počátku blízkým poskytovatelem vojenské podpory pro v Tripolisu sídlící GNA a nedávno dokonce podepsalo kontroverzní námořní dohodu, když předtím dodalo těžkou výzbroj k odražení Hatarova útoku. V létě dokonce LNA napadla turecké námořní lodi v rámci probíhající, ač nevyhlášené, války s tureckými plavidly nebo letadly. Jenže teď hrozí, že do této „zástupné války“ se zapojí i Řecko.

Před pár dny Erdogan potvrdil, že jeho země podepsala bilaterální memorandum finalizované 27. listopadu, které tureckým silám umožní, aby na žádost úřadů GNA vstupovaly na libyjské území nebo do jejích vod.

„S touto novou smlouvou mezi Tureckem a Libyí můžeme vést společné operace průzkumných vrtů v těchto exkluzivních ekonomických zónách, které jsme určili,“ řekl Erdogan. Tato smlouvy stanovila kontinentální šelf a Exkluzivní ekonomickou zónu (EEZ) jako pohraniční linii 18,6 námořních mil mezi oběma zeměmi. Namalovaná je na obrázku níže.

Mapa od The New Arab

Na to se samozřejmě snáší kritika jako na zase další pokus o jednostranné rozšíření Tureckých práv průzkumu a těžby plynu ve východním Středomoří na úkor Kypru, Řecka a Izraele. Zvláště Kypr a Řecko Turky obvinily z porušování jejich suverénních EEZ a ze stupňování ilegální agresivní činnosti, kdy za tímto obviněním převážně stojí i EU.

Nyní však probíhající konflikt o těžbu energie mezi Tureckem, Řeckem a Kyprem vstupuje i na libyjskou arénu, jelikož generálmajor Faraj Hadawi, velitel námořnictva Haftarovy LNA se vytasil se smlouvou s Řeckem o zablokování mořské trasy propojující Krétu a východní mořské hranice Libye pro turecké lodi.

V Bejrútu sídlící Al-Masdar News uvádí s odvoláním na arabská média následující prohlášení:

Generálmajor Faraj al-Mahdawi v prohlášení pro Al-Arabiya uvedl, že „probíhá mohutná koordinace mezi Řeckem a Libyí, aby probíhalo monitorování pohybů tureckých lodí týkající se ropy nebo přístupu do libyjských přístavů za účelem dodávek zbraní pro milice, zvláště do přístavu Misurata.“

Turecká a řecká média referují, že šéf pro-Haftarovského námořnictva také pohrozil, že „potopí jakékoliv turecké plavidlo geologického průzkumu k hledání plynu,“ které připluje k libyjskému pobřeží.

Začátek formuláře

Po podepsání dohody se svým vlastním loutkovým státem na okupovaném severním Kypru a s pseudovládou v libyjském Tripolisu vyhlašuje Turecko půlku východního Středozemního moře za svůj majetek. http://www.hurriyetdailynews.com/map-delineates-turkeys-maritime-frontiers-in-med-sea-149379 …

„Už mám rozkaz, a jakmile připlují turecká průzkumná plavidla, tak mám řešení. Potopím je. Haftar mi k tomu dal rozkaz,“ řekl údajně generál Mahdawi.

Vzhledem k tomu, že Erdogan nedávno učinil z podpory Tripolisu prioritu, a vzhledem k tom, že Řecko se chystá blokovat turecká plavidla, aby nevstupovala do pásu u Kréty – ani nemluvě o Haftarově platném rozkazu k potápění všech tureckých lodí, které se přiblíží k Libyi, to vypadá, že další kolo internacionalizace Libyjské války je připraveno v jižním středomoří co nevidět vybuchnout.

by Tyler Durden

Sat, 12/14/2019 – 07:35

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/greece-agrees-help-tripoli-block-turkish-ships-libyan-war-spills-mediterranean

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

66 % Američanů si podle průzkumu CNN myslí, že další prezidentské období Joe Bidena ‚povede ke katastrofě‘

Po průzkumu Associated Press/NORC z dubna, který ukazuje, že jen 26 % Demokratů chce, aby Joe Biden kandidoval na druhé prezidentské období, teď...

Most Popular

Tři nové dohody Číny, Ruska, Íránu a Iráku potvrzují nový řád ropných trhů

Moskva 18. května jen s Íránem podepsala 10 nových smluv o spolupráci v ropném sektoru. Čína počkala jen,...

Německá anti-imigrační, anti-sankční strana AfD vyrostla na 18 %, Zelení se propadají

Podle nového průzkumu má AfD stále prostor k růstu. Strana Alternativa pro Německo (AfD) v průzkumech stále roste výše, když už...

Slovenští úředníci prosí Brusel, aby intervenoval do nadcházejících voleb a bránil zvolení Fica

Podle vůdce strany Směr Roberta Fica suita úředníků a nezizkovkářů vyzvala činitele EU a NATO, aby v září pomohli zabránit vítězství jeho strany.

Rusko říká, že má důkazy, že v bio-laboratoři na Ukrajině našlo patogen ptačí chřipky s 40% smrtelností

Rusko obvinilo Spojené státy z experimentování s patogeny ptačí chřipky s 40% smrtností pro lidi v americké bio-laboratoři na Ukrajině. Ruské ministerstvo obrany v pátečním prohlášení tvrdilo,...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x