Free Porn
Úterý, 16 července, 2024
Home Nezařazené Řecko říká, že připravuje „Grexit“ k Drachmě a plán na znárodnění bank

Řecko říká, že připravuje „Grexit“ k Drachmě a plán na znárodnění bank

Ve čtvrtek ráno jsme se do hloubky podívali na to, jak budou události nejspíš postupovat v případě, že se vyjednáváním unavenému a hotovost postrádajícímu Řecku nakonec buď z nedostatku vůle, nebo z nedostatku jiných možností nepovede schrastit dost hotovosti, aby zaplatilo věřitelům. Jak uvádí BofAML, buď prodlení ve splátce MMF nebo neschopnost zaplatit buď ECB, nebo soukromým věřitelům v nadcházejících týdnech by nejspíš vedla k bankrotu do 30 dnů, protože v takovém okamžiku by z „ocenění fantazií“ stalo ocenění trhem a pak už velice „bankrotovým oceněním“.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

Ač v poledne přišli řečtí činitelé s „kategorickým“ popřením zpráv, že země míří k naprostému spotřebování hotovosti během pouhých 7 dnů, tak to teď vypadá, že Atény by se mohly připravovat na možnost zmeškat splátku MMF a na všechno, co s tím přichází, když to bude znamenat záchranu tváře a dodržení volebních slibů Syrizy daných sužovanému řeckému obyvatelstvu.

Více od Telegraph:

Řecko spřádá drastický plána na znárodnění bankovního systému v zemi a na zavedení paralelní měny, aby splatilo účty, pokud eurozóna nepřikročí ke ztlumení ohřevu vřící krize a ke změkčení svých požadavků.

Zdroje blízké vládnoucí straně Syriza řekly, že vláda je odhodlána udržet veřejné služby v chodu a platit penze, i když jsou fondy kriticky vyčerpány. Proto může být nucena přikročit k bezprecedentnímu kroku a příští týden zmeškat platbu Mezinárodnímu měnovému fondu.

Řecko už nemá dost peněz, aby 9. dubna MMF splatilo 458 milionů € a spolu s tím zaplatilo 14. dubna i platy a sociální zabezpečení, pokud eurozóna včas neodsouhlasí uvolnění další tranše na základě své dohody o vnitřním vykoupení.

„Jsme levicová vláda. A když si musíme vybrat mezi platební neschopností vůči MMF nebo neschopnosti vůči našim vlastním lidem, tak to není žádný hlavolam,“ řekl vedoucí činitel…

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

„Chtějí nás podrobit rituálnímu pokořování a donutit nás k vyvlastnění národního majetku. Chtějí nás dohnat do situace, kdy budeme muset buď vyhlásit platební neschopnost vůči našim vlastním lidem, nebo podepsat dohodu, která by pro nás byla politickým cyankali. Jestli je tohle jejich cílem, tak to budou muset dělat bez nás,“ řekl tento zdroj.

Jít do prodlení splátek k MMF – i jen na pár dnů – je extrémně rizikovou strategií.

Žádná rozvinutá země ještě nikdy nevyhlásila platební neschopnost vůči Bretton Woodským institucím. Ač tu bude ještě čekací lhůta šesti týdnů, než představenstvo MMF vyhlásí, že Řecko spadne do technického bankrotu, tak se tento proces může v různých fázích vymknout kontrole.

Zdroje ze Syrizy říkají, že jsou si plně vědomy, že tvrdá linie vůči věřitelům s sebou nese riziko spuštění nezastavitelné řetězové reakce. Trvají na tom, že budou radši počítat s nejhorším, než aby opustili sliby svým voličům z řad Řeckého lidu. Nouzový plán už běží.

„Zavřeme banky a znárodníme je, a pak vydáme dlužní úpisy, když budeme muset, a všichni víme, co to znamená. Co ale neuděláme, že se nestaneme protektorátem EU,“ řekl jeden zdroj.

V Aténách dobře chápou, že takovéto akce se rovnají návratu k drachmě, ač by Syriza radši s EMU dosáhla přátelské dohody.

Jako připomínka toho je tu pojednání o tom, co bude pro Řecko tahle redominace obnášet, od Goldmana.

Řecko vyloučené z mezinárodních kapitálových trhů nebude schopno vydávat měnu, se kterou by se globálně obchodovalo.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

S tím, jak jsou hlavní držitelé závazků význační, by Řecko bylo vyloučeno z mezinárodních kapitálových trhů. To by se netýkalo jen řecké vlády. Důsledky toho by se nejspíš týkaly i řeckého soukromého sektoru, řeckých vývozců a dovozců, kteří by už nemohli využívat obchodního úvěru zajištěného řeckými institucemi.

Řecký obchod by v takovém případě zkolaboval na úroveň, která by byla zajistitelná obchody za eura v hotovosti.

Pokud by po platební neschopnosti byla zavedena řecká měna, tak by nejspíš měla mimo Řecko jen velice omezenou směnitelnost za eura. Stala by se s nejvyšší pravděpodobností výhradně prostředkem vnitřních transakcí.

Ale bylo by to pro Řecko vyrovnané řešení? Nikoliv. Protože v takovém případě by bylo těžké přesvědčit i Řeky, aby drželi nějaké drachmy. Řečeno jednoduše, ač by byli zaměstnanci veřejného sektoru, penzisté a dodavatelé vládě placeni v drachmách (a čekalo se od nich, že budou platit část svých daňových závazků v nové měně), tak by nemělo možnost této měny používat k nákupům dováženého zboží.

I vyvážené zboží by bylo příliš cenné, aby se nakupovalo za drachmy, jelikož by odpovídalo pohledávkám za tvrdé měny. V očekávání toho by se i dodavatelé domácích služeb (taxikáři, kadeřníci atd.) radši vyhýbali braní plateb v drachmách, pokud by to bylo možné.

Podpořme Reformy.cz zakoupením užitkových předmětů včetně oděvních doplňků s tématickou výzdobou, publikací, vlasteneckých samolepek na poznávací značky aj. na eshop.reformy.cz

A při tom všem by se drachmy obchodovaly s ohromnou slevou za eura. Ekonomika by zůstala převážně na eurech, ale bez přirozeného zdroje euro-likvidity…

Nakonec, jak jsme diskutovali v naší poznámce od Hew Pilla, by pro Řecko bylo velice těžké, aby jednostranně zavedlo novou životaschopnou měnu. Když pomineme komplikace se skutečným tiskem nových bankovek, tak by takovýto krok nejspíš vedl ke kolapsu mezinárodních transakcí Řecka a jeho obchodu (ve vládním i soukromém sektoru), a to by zemi vystavilo riziku žalob a spustilo by to značnou destabilizaci bankovního systému.

Jedinou funkcí takovéto nové měny by bylo „zdanit“ ty části obyvatelstva, které nebudou moci přirozeně získávat tvrdé měny jako součást svých platebních struktur. Ale takováto daň by nevedla k přirozenému nárůstu vládních pohledávek, jelikož ekonomika (jak ta vnitřní tak ta vnější) by se propadla do sestupné spirály.

Takže teď, jak jsme už před dvěma týdny předpovídali, Goldman (a všichni ostatní, kteří v podstatě vyloučili možnost, že by Řecko nakonec přešlo za bod zvratu a roztočilo dlouho zaprášené tiskárničky na domácí peníze), by mohli revidovat a znovu promyslet svá hodnocení, jelikož to vypadá, jako by začala padat opona za tím už dlouhým představením tragikomedie, kterou je řecko-evropská tahanice.

*  *  *

Tady je komu, co Řecko dluží, a kdy…

A tady, co přijde potom…

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček

Zdroj: zerohedge.com

Čtěte také:

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
15
0
Would love your thoughts, please comment.x