19. října řecká vláda vyhlásila, že dokončuje plány na rozšíření zdi podél své severovýchodní hranice s Tureckem.
Je to nezbytné kvůli obavám, že migranti by se mohli pokusit zorganizovat hromadný přechod do země i do širší EU.
Vládní mluvčí Stelios Petsas řekl, že v projektu za 63 milionů euro se k existující 10kilometrové části přidá dalších 26 kilometrů zdi v projektu, který má být dokončen do konce dubna 2021.
Rovněž se to jeví jako nezbytné kvůli eskalaci, k níž na hranici došlo v roce 2020, kdy Turecko prohlásilo, že už nebude migrantům bránit v pokusech dostat se do EU, načež se jich desetitisíce pokoušely do Řecka přejít.
Turecko ty migranty podněcovalo a zašlo i tak daleko, že se pokoušelo pohraniční plot strhnout, aby jim umožnilo vstup do Řecka. To se navíc nejspíš dělo i proto, aby obrátili odvrácené zraky EU k tomu, co se děje v syrském Idlibu i na jiných místech, jako je Libye.
Tyto dvě země jsou rovněž ve při ohledně energetických práv nad východním Středomořím, což je spor který spustil i nebezpečné posilování vojsk v regionu a strach z konfliktu.
K postavení nové zdi a k modernizaci existující části oplocení podél řeky Evros tvořící většinu hranice mezi oběma zeměmi či blízko této zdi byly vybrány čtyři řecké stavební společnosti.
Zeď bude zhotovena z galvanizovaných čtvercových ocelových trubek a betonového základu, uvádí řecké ministerstvo veřejného pořádku.
Premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu po testovací instalaci části nové zdi pohraniční region navštívil.
Počty migrantů a uprchlíků cestujících z Turecka do Řecka se letos během pandemie prudce propadly a po tomto pohraničním přetahování se přitvrdila pohraniční politika. Turecko Řecko obvinilo, že migranty, co se dostali na jejich ostrovy ve východním Egejském moři, ilegálně vyhání zpět, přičemž Atény toto obvinění popírají.
Turecko hostí na celém světě největší počet uprchlíků, skoro 4 miliony lidí, převážně ze Sýrie, uvádí Uprchlická agentura OSN.
Zdroj: https://southfront.org/greece-to-expand-its-border-wall-with-turkey/