AKTUALIZACE: „KONSTRUKTIVNÍ ROZHOVORY“ skončily:
- VAROUFAKIS Z ŘECKA ŘÍKÁ, ŽE NEPOŽÁDÁ O DALŠÍ ČÁSTI VÝKUPU Z DLUHŮ
- VAROUFAKIS ŘÍKÁ, ŽE NEAKCEPTUJÍ SEBE-POSILUJÍCÍ KRIZI
- VAROUFAKIS ŘÍKÁ, ŽE DISKUTOVAL S EUROZÓNOU O NOVÉ DOHODĚ PRO ŘECKO
- DIJSSELBLOEM ŘÍKÁ, ŽE JEDNOSTRANNÉ KROKY NEJSOU CESTOU VPŘED
- DIJSSELBLOEM ŘÍKÁ, ŽE ŘECKO BY MĚLO SVŮJ POSTOJ OBJASNIT (my si myslíme, že to udělalo!)
- VAROUFAKIS Z ŘECKA ŘÍKÁ, ŽE PŘESVĚDČÍ SVÉ DRUHY Z EU K NOVÉ DOHODĚ
Spolu s tím, jak dnes do Atén na rozhovory směřuje šéf Eurogrupy Jeroen Dijsselbloem (neblaze proslulý jako exemplární příklad bezděčného kecání nesmírných úletů), tak Bloomberg referuje, že nový řecký ministr financí Yanis Varoufakis už své evropské vrchnosti vyslal jasný vzkaz: „My těch 7 miliard euro nechceme… Chceme na to sednout a znovu promyslet celý program.“ Ač tím vystavuje bankovní systém této země dalším vybíracím nájezdům, tak včerejší odhalení, že by do toho mohlo s financováním vstoupit Rusko, pokud to budou potřebovat, ponechává Dijsselbloema a Schulze s čím dál méně pákami v ruce, takže dokonce i španělský vedoucí ekonomický poradce varuje, že když nebude Řecko hrát podle not, „tak vypuknou problémy na všech frontách.“
„Znepřátelí si Řecko Evropskou unii? Pokud ne, tak žádné problémy mít nebude,“ řekl v pátek v Madridu při rádiovém interview vedoucí ekonomický poradce španělského ministerského předsedy Alvaro Nadal. „Pokud ano, pak problémy budou, a na všech frontách.“
A jak referuje Bloomberg, právě to nová řecká vláda dělá (jelikož to slíbila svému lidu).
Ministr financí Yanis Varoufakis řekl, že nemá zájem přesvědčovat oficiální věřitele Řecka, aby uvolnili těch posledních 7 miliard eur (8 miliard $) z fondů výkupu z dluhů, přičemž šéf Eurogrupy Jeroen Dijssselbloem v pátek vyrazil do Atén k rozhovorům.
Řecko se chce dohodnout na novém plánu s posuvem od ořezávání výdajů k boji proti korupci a k posílení veřejných investic. Tento návrh se točí kolem toho, že Evropská centrální banka bude souhlasit s odepisováním veřejného řeckého dluhu, přičemž naznačuje, že u oficiálních činitelů po celé Evropě naráží na skepsi.
„My těch 7 miliard euro nechceme,“ řekl Varoufakis v interview s New York Times publikovaném ve čtvrtek. „Chceme si na to sednout a znovu celý program promyslet.“
…
„Když si úplně poctivě posčítáte všechny jejich sliby, tak vám vyjde, že řecký rozpočet bude hodně brzy v nerovnováze, a pak už žádná úleva z dluhů stejně nepomůže,“ řekl v Amsterodamu před svou cestou Dijsselbloem. „My chceme Řecko v eurozóně udržet, i v Evropské unii, to ale vyžaduje i to, aby své závazky dodržovali také Řekové.“
Situace se nevyvíjí dobře…
Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz ve čtvrtek po dvou hodinách rozhovorů s řeckým vůdcem potvrdil rozkol mezi Tsiprasem a zbytkem Evropy.
„V diplomatické hantýrce, když rozhovory skončily neshodou, tak se říká, že byly poctivé a konstruktivní,“ řekl Schulz. „No, tak bych řekl, že rozhovory byly poctivé a konstruktivní.“
* * *
Ovšem vypadá to, že situace začala být ještě o trošičku více napjatá…
- ŘECKÝ ČINITEL ŘEKL, ŽE VLÁDA NECHCE, ABY SE TROJKA VRACELA DO ŘECKA, NEBO ABY NAVYŠOVALA SVŮJ DLUHOVÝ PROGRAM: RTRS
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Nový ministr financí Řecka vysvětluje: „Takhle to dopadá, když pokoříte národ, aniž byste mu dali jakoukoliv naději“
- O 25 bankách se povídá, že neprošly evropským stres-testem, 10 vede rozhovory kvůli kapitálové nepřiměřenosti
- Pro Česko je výhodné, že není v eurozóně
- Máme to tu zase: Řecko do 15 měsíců zbankrotuje, varuje S&P
- Řecko začíná s velkým příklonem k Rusku