Dávejte si pozor na vaše peníze. Změny, které přinese „Bankovní unie“ jsou v tomto momentu buď nejasné, nebo nebezpečné a budou se vás více dotýkat, než si myslíte. Proto určitě neuškodí, pokud si promyslíte, ve které bance budete mít uložené vaše peníze. Může se totiž stát, že o ně přijdete.
Když jsem před více než čtyřmi měsíci napsal článek „Jak se chránit před krizí”, byl jsem označen za neodpovědného politika. Problém je však v tom, že nezodpovědná a navíc zbabělá zvolit správná řešení je zejména naše vláda a tak opět upozorňuji na možná rizika. Samozřejmě, nemusí nastat, no opatrnosti, zejména pokud jde o Evropskou Unii a sliby bruselských politiků, není nikdy dost.
Bankovní unie má stát na čtyřech pilířích. Za prvé, jsou to společná pravidla pro fungování bank. Tady není co namítat, rozumná a jasná společná pravidla, navíc takové, které by se výjimečně i dodržovali, je potřeba uvítat. Za druhé, je to společný systém krizového řízení, při kterém po akcionářích banky, věřitelích banky a státu, ve kterém banka sídlí, aktivuje ESM (nebo jiný způsob celoevropského ručení) a to může slovenské daňové poplatníky stát slušné peníze. Proto jsme včera vyzvali vládu, aby souhlasila s Bankovní unií jenom tehdy, pokud bude jisté, že Slovensko nepřijde opět o peníze (jako v případě Řecka či španělských bank).
Za třetí je to centrální dozor nad všemi bankami v EU, kterých je víc než šest tisíc nebo jen nad 200 největšími bankami, které představují 95 % trhu. Se samotným centrálním dozorem se žít dá, i když v případu centrálního dozoru nad všemi bankami vznikne nějaký další úřad. To vaše peníze bezprostředně neohrozí. Problémem je však něco jiného. Centrální dozor je postaven tak, že již nebudou posuzovány jednotlivé banky v jednotlivých zemích, ale celé finanční skupiny. To znamená, nemocné matky a jejich zdravé dcery jako jeden celek. V tomto mementu již nebude možné dohlédnout na likviditu, aktiva a stabilitu jednotlivých bank v zemi. Jinými slovy, nemocné matky někde v zahraničí se budou uzdravovat penězi svých zdravých dcer, i slovenských. Toto je významné riziko pro finanční stabilitu Slovenska.
Za čtvrté, je to společný systém pojištění vkladů, který je taktéž značným problémem. Všechny banky, tedy i slovenské budou přispívat do jednoho společného fondu, který bude zachraňovat řekněme španělské i řecké banky. Podle českého viceguvernéra M. Hampla se může stát, že slovenský (český) fond na ochranu vkladů bude mít povinnost pomáhat fondu na ochranu vkladů řekněme ve Španělsku a na tuto pomoc si bude muset dokonce půjčit od své vlády.
Co z toho plyne?
Za prvné, vycházejme z toho, že naše vláda bude souhlasit s čímkoliv, pochvala od bruselských politiků je jí přednější než ochraňovat vklady slovenských obyvatel.
Za druhé, vycházejme z toho, že slovenské zdravé dcery mezinárodních bank budou moci a muset pomáhat nemocným matkám. To dnes díky poměrně solidnímu bankovnímu dohledu možné není.
Za třetí, vycházejme z toho, že slovenské banky budou platit do celoevropského fondu na ochranu vkladů, ze kterého se budou zachraňovat jiné banky než slovenské, což slovenští vkladatelé pocítí přes nižší úroky.
Proto rady, které si Vám dovolím dát, znějí: Zjistěte si, v jakém stavu se nachází matka Vaší banky. Po vstoupení do Bankovní unie to již nebude vůbec jedno, jestli matka Vaší banky je zdravá nebo nemocná. Taktéž si zjistěte, jestli matka vaší banky sídlí v zemi, kde platí nebo neplatí Bankovní unie. Bankovní unie je totiž o rozložení všech dluhů na všechny, a proto je lepší, pokud sídlo (zdravé) matky Vaší banky bude v zemi, která nebude v Bankovní unii. Za třetí si zjistěte, jestli Vaše banka je dcera nebo pobočka matky. Totiž, pokud je matka v zemi, která je mimo Bankovní unii, tak na pobočky by se Bankovní unie vztahovat neměla, na dceru však ano. Doufám, že pochopíte, pokud teď nebudu psát jména žádné banky.
Jak jsem již psal, nemusí se stát nic. Ale socializace dluhů a ztrát pokračuje salámovou metodou a tak rychle, že všechny země eurozóny společně strkají hlavy do oprátky, že až to jednou krachne, půjde celá eurozóna ke dnu. A pak si na tento blog vzpomenete.
Richard Sulík je předseda slovenské strany Svoboda a Solidarita, středa 17. října 2012 10:12 richardsulik.blog.sme.sk
Kam dál:
- Řekové vybírají své vklady a skupují zlato
- Kollár: Runy na banky v eurozóně a budování federace
- CNBC: Jsme všichni jen otroci centrálních bankéřů?
- Neuvěřitelné: Nové nařízení EU má donutit naše banky kupovat více dluhopisů eurozóny
- Jozef Kollár: Dalších 700 miliard eur, prosím!