Úterý, 16 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Rumunsko už má dost toho ‚peskování‘ od EU a zacházení s ním...

Rumunsko už má dost toho ‚peskování‘ od EU a zacházení s ním jako s ‚druhořadou zemí‘

DANIEL MIHAILESCU/AFP/Getty Images

1 Jan 2019

BUKUREŠŤ, Rumunsko (AP) – rumunští činitelé v pondělí odsoudili činitele Evropské unie za to, že s nimi zachází jako s „druhořadou“ zemí, přičemž se tato země právě chystá převzít rotující předsednictví EU.

Náladu rozkolu panující mezi Rumunskem a Bruselem předvedl vedoucí činitel rumunské vládnoucí Sociálně demokratické strany, když zlořečil činitelům EU včetně předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera za údajné předsudky.

„Rumunsko je pod speciálním dohledem EU. S Rumunskem někteří činitelé EU zachází jako s národem druhé kategorie,“ napsal v neděli sociálně demokratický vůdce Mihai Fifor.

„Už se nenecháme dále peskovat nebo šikanovat sankcemi za věci, které se dějí v Evropě všude,“ dodal.

Rumunsko 1. ledna přebírá rotující předsednictví bloku uprostřed hlubokých domácích rozkolů a sporné domácí přestavby justice. Činitelé EU opakovaně Bukurešť kritizovali za tyto právní změny, kdy varovali, že to v této zemi, tedy v jednom z úplatkářstvím nejpostiženějších států tohoto bloku podvrátí úsilí o stíhání korupce na vysoké úrovni.

V sobotu řekl Juncker německému listu Welt am Sonntag, že Rumusko může být sice na převzetí předsednictví EU „technicky připraveno dobře“, že on má ale pochybnosti o tom, zda je Rumunsko pro tak politicky náročnou roli způsobilé.

Rumunsko do EU vstoupilo v roce 2007, ale jeho justiční systém zůstal pod zvláštním dohledem kvůli dlouho se táhnoucím obavám o vládu zákona v této zemi a o korupci v ní. Také nebylo přijato do evropské Schengenské zóny volného pohybu, což jeho vládu zvláště frustruje.

Rumunská vláda trvá na tom, že by měla mít volnost schvalovat si své vlastní zákony. Tvrdí, že ti protikorupční prokurátoři, kteří v posledních letech úspěšně stíhali stovky zákonodárců, ministrů a dalších vrcholných činitelů, mají přílišnou moc.

V červenci vláda za podezření z nesprávného vedení vyhodila hlavní proti-korupční prokurátorku Lauru Codrutu Kovesi, která byla hybnou silou za těmito stíháními. EU a USA Kovesi vychvalovaly a až dosud za ní není náhrada.

Převzetí tohoto předsednictví nad EU až dosud vedeného Rakouskem rovněž vyvolalo rozkol mezi rumunským centristickým prezidentem Kaluse Iohannisem, který to úsilí o vymýcení úplatkářství podporoval, a levicovou vládou.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz při návštěvě Bukurešti 21. prosince, aby to předsednictví symbolicky předal, zdůrazňoval vládu zákona, kdy říkal: „Je důležité, abychom, jak se u nás objeví negativní vývoj, tak hned reagovali a zkusili to zkorigovat,“ což teď naráží na negativní reakce. Ten Iohannise chválil, že on je „garantem těchto věcí, dohlíží na ně a reaguje, aby je zkorigoval.“

Ale sociálně demokratický vůdce Liviu Dragnea, tj. nejmocnější politik v této zemi, chce amnestii pro „tisíce Rumunů“, o nichž tvrdí, že je antikorupční prokurátoři nespravedlivě uvěznili.

Samotnému Dragneovi byl v červnu doručen rozsudek 3 ½ roku vězení za zneužívání svého úřadu. Odvolací řízení s ním bude probíhat během předsednictví EU.

Jeho spojenkyně premiérka Viorica Dancila v neděli směrovala svou kritiku na velvyslance EU, když říkala, že se nechali dezinformovat médii.

Rovněž se pustila do Iohannise, co si dovolil Rumunsko zastupovat před EU, když říká, že tohle je přeci práce vlády.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/01/romania-tired-of-scolded-treated-as-second-rate-by-eu/

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x