Neděle, 29 ledna, 2023
Home POLITIKA Evropská Unie Rumunsko už má dost toho ‚peskování‘ od EU a zacházení s ním...

Rumunsko už má dost toho ‚peskování‘ od EU a zacházení s ním jako s ‚druhořadou zemí‘

DANIEL MIHAILESCU/AFP/Getty Images

1 Jan 2019

BUKUREŠŤ, Rumunsko (AP) – rumunští činitelé v pondělí odsoudili činitele Evropské unie za to, že s nimi zachází jako s „druhořadou“ zemí, přičemž se tato země právě chystá převzít rotující předsednictví EU.

Náladu rozkolu panující mezi Rumunskem a Bruselem předvedl vedoucí činitel rumunské vládnoucí Sociálně demokratické strany, když zlořečil činitelům EU včetně předsedy Evropské komise Jean-Claude Junckera za údajné předsudky.

„Rumunsko je pod speciálním dohledem EU. S Rumunskem někteří činitelé EU zachází jako s národem druhé kategorie,“ napsal v neděli sociálně demokratický vůdce Mihai Fifor.

„Už se nenecháme dále peskovat nebo šikanovat sankcemi za věci, které se dějí v Evropě všude,“ dodal.

Rumunsko 1. ledna přebírá rotující předsednictví bloku uprostřed hlubokých domácích rozkolů a sporné domácí přestavby justice. Činitelé EU opakovaně Bukurešť kritizovali za tyto právní změny, kdy varovali, že to v této zemi, tedy v jednom z úplatkářstvím nejpostiženějších států tohoto bloku podvrátí úsilí o stíhání korupce na vysoké úrovni.

V sobotu řekl Juncker německému listu Welt am Sonntag, že Rumusko může být sice na převzetí předsednictví EU „technicky připraveno dobře“, že on má ale pochybnosti o tom, zda je Rumunsko pro tak politicky náročnou roli způsobilé.

Rumunsko do EU vstoupilo v roce 2007, ale jeho justiční systém zůstal pod zvláštním dohledem kvůli dlouho se táhnoucím obavám o vládu zákona v této zemi a o korupci v ní. Také nebylo přijato do evropské Schengenské zóny volného pohybu, což jeho vládu zvláště frustruje.

Rumunská vláda trvá na tom, že by měla mít volnost schvalovat si své vlastní zákony. Tvrdí, že ti protikorupční prokurátoři, kteří v posledních letech úspěšně stíhali stovky zákonodárců, ministrů a dalších vrcholných činitelů, mají přílišnou moc.

V červenci vláda za podezření z nesprávného vedení vyhodila hlavní proti-korupční prokurátorku Lauru Codrutu Kovesi, která byla hybnou silou za těmito stíháními. EU a USA Kovesi vychvalovaly a až dosud za ní není náhrada.

Převzetí tohoto předsednictví nad EU až dosud vedeného Rakouskem rovněž vyvolalo rozkol mezi rumunským centristickým prezidentem Kaluse Iohannisem, který to úsilí o vymýcení úplatkářství podporoval, a levicovou vládou.

Rakouský kancléř Sebastian Kurz při návštěvě Bukurešti 21. prosince, aby to předsednictví symbolicky předal, zdůrazňoval vládu zákona, kdy říkal: „Je důležité, abychom, jak se u nás objeví negativní vývoj, tak hned reagovali a zkusili to zkorigovat,“ což teď naráží na negativní reakce. Ten Iohannise chválil, že on je „garantem těchto věcí, dohlíží na ně a reaguje, aby je zkorigoval.“

Ale sociálně demokratický vůdce Liviu Dragnea, tj. nejmocnější politik v této zemi, chce amnestii pro „tisíce Rumunů“, o nichž tvrdí, že je antikorupční prokurátoři nespravedlivě uvěznili.

Samotnému Dragneovi byl v červnu doručen rozsudek 3 ½ roku vězení za zneužívání svého úřadu. Odvolací řízení s ním bude probíhat během předsednictví EU.

Jeho spojenkyně premiérka Viorica Dancila v neděli směrovala svou kritiku na velvyslance EU, když říkala, že se nechali dezinformovat médii.

Rovněž se pustila do Iohannise, co si dovolil Rumunsko zastupovat před EU, když říká, že tohle je přeci práce vlády.

Zdroj: https://www.breitbart.com/europe/2019/01/01/romania-tired-of-scolded-treated-as-second-rate-by-eu/

 

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

Šéf CIA dal Zelenskému na tajné schůzce osobní zpravodajskou instruktáž

Washington Post ve čtvrtek večer odhalil explozivní zprávu, že ředitel CIA William Burns minulý týden provedl tajnou cestu do ukrajinské metropole, aby...

Most Popular

‚Nejsme ve válce s nikým,‘ odmítá Maďarsko německé tvrzení, že Evropa je ve válce s Ruskem

Péter Szijjártó reaguje na nedávné prohlášení německé ministryně zahraničí, v němž tvrdila, že Evropa je ve válce s Ruskem. Náhledový obrázek:...

Čína vede s USA válku státních dluhů

Hegemonie US dolaru je už dávno standardem globálního finančního a ekonomického systému. Ale vývoj v posledních letech a měsících (týdnech a událostech) poukazuje,...

Šest metrik z block-chainů ukazuje, že Bitcoin nabízí generační příležitost k nákupům

Šest vyzkoušených a otestovaných metrik z block-chainů ukazuje opakující se vzory naposledy viděné na dně posledních tří medvědích (klesajících) trhů…

Farma-giganti mají v EU neúměrný vliv na veřejné zdravotnictví

Farma-giganti obchodující v Evropské unii mají „neúměrný“ vliv na záležitosti veřejného zdravotnictví tohoto bloku, tvrdí studie. Zpráva sestavená francouzskou neziskovkou...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x