Později v pátek pár dnů po zprávách, že vrcholní velitelé Azovu se podřád ještě v Azovstalu drží, ruské ministerstvo obrany oznámilo, že poslední ukrajinští bojovníci zavrtaní v obrovské Azovské ocelárně vylezli ven.
Ministerstvo uvedlo, že v posledních několika dnech napočítali 2 439 obránců, kteří vylezli a vzdali se. Závěrečná skupina zavrtaných, kteří vylezli poslední, jich obnášela 531. Ruské ozbrojené síly teď mají nad tím rozlehlým závodem úplnou kontrolu a město Mariupol je považováno za největší vítězství v této více než tříměsíční válce.
Posledních více než 500 jich vyšlo ven v pátek poté, co velitel regimentu Azov Denys Prokopěnko vydal rozkaz k zastavení obrany tohoto města. „Vyšší vojenské velení tento rozkaz vydalo, aby zachránilo životy vojáků naší posádky a ukončila se obrana města,“ řekl Prokopěnko na videu vystaveném na Telegramu.
Ukrajinská strana to prezentovala jako „konec bojové mise“, zatímco Moskva zdůraznila, že militanti z Azovu, což jsou ideologičtí neonacisté, byli poraženi a vzdali se. Prokopěnko a ti pod ním, aby si zachránili „život a zdraví, zastavili obranu města.“
Rusko oznámilo, že „Území Azovského metalurgického závodu bylo zcela osvobozeno.“ O úplném ‚osvobození‘ města dále prezidenta Putina informoval ministr obrany Sergej Šojgu.
Podstatné je, že jak z Ruska, tak od mezinárodního tisku přichází zprávy tvrdící, že hlava Azovu je teď v ruské vojenské vazbě: „Ruské ministerstvo obrany rovněž potvrdilo vzdání se Denise Prokopěnka, velitele tzv. batalionu Azov – tj. krajně pravicové jednotky neonacistických dobrovolníků operující na Ukrajině jako rezervní síly Ozbrojených sil země,“ hlásí zprávy.
Ač přichází jen málo potvrzení, tak korespondentka ruského Kanálu jedna Irina Kuksenova řekla, že vůdci Azovu Denys Prokopěnko, Sviatoslav Palamar a Seržij „Volyna“ (velitel ukrajinské námořní pěchoty) jsou teď všichni v zajetí.
The Guardian napsal o nejméně jednom z těch vysokých velitelů následující:
Pro-kremelské kanály telegramu také zveřejnily video se Sergejem Volynskym, velitelem 36. Jednotky brigády námořní pěchoty, ve kterém říká, že jeho jednotka se vzdala. Jednotka byla jednou z hlavních sil bránících tuto ocelárnu.
Řada pozorovatelů Ukrajinské války si všímá, že je třeba ještě vizuálního dokladu nebo potvrzení včetně videa Prokopěnkova zajetí ruskými silami. Navíc jsou i spekulace, že by mohl ještě být v závodě nebo že se snaží utéct za ruské linie.
Mezitím Západní mainstreamová média zůstávají o osudu vůdců Azova potichu, dost možná protože v poli v Azovstalu nemají prakticky žádné korespondenty a ještě bude nutno potvrdit, zda jsou Prokopěnko a ostatní v ruském zajetí.
Náhledový obrázek: Uprostřed velitel Azovu Denys Prokopěnko
BY TYLER DURDEN
SATURDAY, MAY 21, 2022 – 08:00 PM