Zatímco se Putin s Bidenem chystají na své osobní setkání 16. června v Ženevě, tak Moskva v pondělí pronesla vůči Washingtonu jedovatě ironické zesměšňující poznámky. Kreml vyslal varovné signály, že to nebude žádná pohodička, když oznámil, že v projednávané agendě bude zaujímat přední místo řada problémů s lidskými právy a se svobodou slova ve Spojených státech, zvláště pak „persekuce“ Bidenovy administrativy vůči těm, kdo jsou za bouřemi na Kapitolu z 6. ledna.
Uvedená slova Moskva zjevně použila jako takové nejzazší trolování v reakci na Bidenovy nedělní poznámky, v nichž se zaříkal udeřit na Putina kvůli tomu ohavnému porušování lidských práv: „Samozřejmě, že jsme připraveni prodiskutovat vše, včetně existujících problémů ve Spojených státech,“ řekl v pondělí v návaznosti na Bidenova prohlášení reportérům Lavrov. Podle AFP:
Řekl, že Rusko monitoruje persekuce“ Bidenovy administrativy vůči těm, kdo jsou za bouřemi na Kapitolu z 6. ledna.
Lavrov pak sarkasticky přijal formulace a tón amerických činitelů, když často poučují zahraniční protivníky po celém světě počínaje Ruskem přes Sýrii, Čínu, Venezuelu až po Írán, nebo i jakoukoliv jinou zemi, kterou USA nemají rády. K tomu patřilo i Lavrovovo povídání o americké „opozici“ a o jejích „právech,“ když mluvil o někdejších protestech příznivců Trumpa a o nepokojích, co pohltily Kapitol.
Lavrov pokračoval:
„Dochází tam k řadě zajímavých věcí,“ řekl s dodatkem, že Rusko chce diskutovat o „ochraně práv opozice“ ve Spojených státech.
Bidenova administrativa se v posledních dvou měsících značně zaměřovala na jedovatou kritiku ságy s Alexejem Navalným (vzniklé z předchozího porušení podmínečného odkladu trestu a z případu zpronevěry), jakožto hlavní záležitosti „demokratické opozice“ vůči Putinově vládě, přestože se s tou předchozí snahou udělat z něj mučedníka na základě údajné ‚otravy nervovým plynem Novičok‘ nikde uvnitř Ruska moc nechytili.
Toto Biden řekl ve svém projevu před Dnem obětí války:
V proslovu k uctění svátku Dne obětí války Biden řekl: „Za pár týdnů se v Ženevě setkám s prezidentem Putinem, abych mu objasnil, že my nebudeme stát stranou a nechávat ho, aby porušoval tato práva.“
Také řekl, že nastal ten správný moment ukázat světu, a zvláště pak Číně, že USA jsou opět připraveny vést svět po těch čtyřech letech zahraniční politiky zahleděné jen do sebe samých za Donalda Trumpa.
„Nastal čas všem připomenout, kdo jsme,“ řekl.
Takže to vypadá, že Rusko je připraveno nemilosrdně a krutě udeřit se svou vlastní kritikou zaměřující se tvrdě na americké dvojí standardy a pokrytectví (počínaje situací se Snowdenem a Assangem, které v poslední době byly na vrcholu seznamu).
USA se rovněž později, když došlo k incidentu s letounem Ryanair, soustředily na tvrdou kritiku Lukašenka z Běloruska a jeho zjevně úzké vztahy s Putinem. Kreml reakci Západu, zahrnující i rozšíření sankcí proti Bělorusku, zavrhl jako „spíše svědčící o hysterii,“ kdy Putin před pár dny svém běloruskému protějšku přímo řekl, že to od Západu není nic jiného než jen poslední „výbuch nezvládnutých emocí“.
BY TYLER DURDEN
MONDAY, MAY 31, 2021 – 03:00 PM