Mohlo by NATO v blízké budoucnosti ukázat Turecku dveře? Situace by se snadno mohla až do takového bodu dostat, uvážíme-li, že tento nejvýchodnější člen aliance rychle hromadí ruskou obrannou techniku. S tím, jak dostává komponenty ruského protileteckého systému S-400 a jak jim byl oznámením Bílého domu ze středy odepřena účast ve společném programu útočného bitevníku F-35, tak prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že nad tou novou nabídkou uvažuje.
„Rusko je připraveno prodat Turecko svůj tryskový bitevní Suchoj Su-35 se super-manévrovacími schopnostmi, řekl ve čtvrtek šéf ruského státního konglomerátu Rostec,“ jak uvádí turecký v anglickém jazyce psaný deník Daily Sabah.
„Pokud naši turečtí kolegové projeví zájem, jsme připraveni vypracovat dodávky Su-35,“ řekl generální ředitel Rostec Sergej Čemezov.
Také ruská tisková agentura TASS potvrdila tuto nabídku, o které turecké vojenské zdroje sice říkají, že je „předčasná“, ale uvádí, že Erdogan ten návrh uváží. Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu už předtím uvedl, že Ankara, pokud USA zablokují dodávky F-35, tak je připravena podepsat kontrakt na tryskové bitevníky s jinými zeměmi.
Po prohlášení Bílého domu potvrzujícího vykopnutí Turecka z tohoto programu, Turecko na USA naléhalo, aby tuto svoji „chybu“ napravily, přičemž to zároveň prohlašovali za „nespravedlivé“.
Su-35S je posledním z nejpokročilejších bitevníků, je odvozen od letounu Su-27 a v armádě slouží od roku 2015, přičemž TASS dále popisuje jeho specifikace:
Supersonický tryskový bitevník Su-35S generace 4++ předvedl svůj debut letem 19. února 2008. Tento tryskový bitevník je odvozeninou letounu Su-27. Su-35S má hmotnost 19 tun, bojový dostup 20 000 metrů, dovede vyvinout maximální rychlost 2 500 km/h a má posádku jednoho pilota. Do výzbroje tohoto tryskového bitevníku patří 30 mm letecký kanón, až 8 tun nákladu zbraní (rakety a bomby různých typů) na 12 závěsnících pod křídly.
Prvním zahraničními kupci Su-35 byly Čína a Indonésie. Rusko dokončilo dodávky dvou tuctů těchto supersonických tryskáčů do Číny v listopadu 2018 jako součást dohody údajně v hodnotě asi 2,5 miliardy $.
Indonésie údajně čeká na dodávky své vlastní objednávky 11 Su-35 do konce roku 2019.
Pokud bude mít někdy v budoucnu Turecko opravdu ve vzduchu pokročilé ruské bitevníky spolu s ruskou protileteckou obranou na zemi, tak bude mít určitě hlavní vedení NATO problém strávit pokračování členství Ankary v této alianci.
by Tyler Durden
Fri, 07/19/2019 – 04:15
Russia’s Sukhoi Su-35 fighter, via Russia Insider/Asia Times