Systém dolaru jako rezervní měny se potýká se svou zatím největší hrozbou.
Ruský ministr financí Anatolij Silujanov v sobotu řekl, že ta pětice zemí BRICS – Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jižní Afrika – by měla zmírnit dopady Západních sankcí proti Rusku na své ekonomiky spojením úsilí k vytvoření řady finančních instrumentů, které budou mít k dispozici.
„Současná krize je uměle vytvořená a země BRICS mají všechny nezbytné prostředky, aby zmírnily její dopady jak na tyto země, tak na globální ekonomiku,“ cituje Silujanova říkat ruské ministerstvo financí.
Ministr ekonomické sankce na Rusko obvinil ze „zničení základů existujícího mezinárodního monetárního a finančního systému založeného na americkém dolaru“ a naléhal na BRICS, aby v zahraničním obchodu spoléhaly více na své národní měny, integrovaly platební systémy a vytvořily alternativu k platformě platebních zpráv SWIFT.
Silujanov na páteční schůzce ministrů BRICS řekl, že globální ekonomická situace se kvůli sankcím podstatně zhoršila, uvedlo v pátek v prohlášení jeho ministerstvo.
„Tím nás tlačí, abychom urychleně řešili potřebu zapracovat v následujících oblastech: využití národních měn pro exportní a importní operace, integrace platebních a kartových systémů, náš vlastní systém zpráv a vytvoření nezávislé BRICS ratingové agentury,“ řekl Silujanov.
Toto prohlášení uvádí, že centrální banky BRICS už se dohodly na provedení pátého testování bankovního mechanismu, který jim umožní společně udělat portfolio „alternativních měnových“ rezerv, aby své ekonomiky zaštítily před šoky zvnějšku, uvedlo ministerstvo.
V Silujanově komentáři se odráží komentáře Dimitrije Medveděva na Telegramu.
Tento zástupce šéfa ruské bezpečnostní rady varoval před geopolitickými důsledky Západních sankcí a před využíváním systému dolaru jako rezervní měny jako zbraně.
„Výsledkem bude zničený mezinárodní řád a extrémní obtíže přinášející dopady pro světovou ekonomiku a život v jednotlivých zemích,“ s dodatkem, že:
„Každému bude jasné, že údajná účinnost sankcí je naprostá lež.“
Snad ještě zlověstněji znělo to, že Medveděv si myslí, že proti-ruské sankce lze považovat za akt agrese:
„Celá ta kombinace právních a politických podmínek vede k závěru, že za současné situace lze sankce kvalifikovat jako akt agrese proti Rusku a formu hybridní války,“ napsal Medveděv s dodatkem:
„V první řadě, neboť jsou zaměřené na podvracení ekonomické nezávislosti a v důsledku toho státní suverenity, což ohrožuje samotnou existenci státu. Ve skutečnosti, jak to naši oponenti říkají, je to vyhlášením ekonomické války.“
Pokud to vše zní jako lamentace zaujatého politika pod kontrolou ruské propagandistické mašinérie, tak to může být sice pravda, až příliš mnoha lidem je ale jasné, že udělat z dolarového platebního systému zbraň, může mít dost dobře nezamýšlené důsledky.
Např. první náměstkyně ředitele Mezinárodního měnového fondu (MMF) Giita Goprinath řekla The Financial Times, že nedávné finanční sankce uvalené na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu hrozí, že oslabí dominanci amerického petrodolaru jako světové měny.
Rusko snížení své závislosti na petrodolaru plánuje už roky od doby, kdy na něj v roce 2014 uvalily Spojené státy sankce v odvetě za anexi Krymu.
Současná krize na Ukrajině ty plány jen urychlila a teď to vypadá, že celá skupina BRICS by mohla být ochotna se do té propasti nově se formujícího systému Bretton Woods III vydat.
Netřeba říkat, že důsledky by byla ohromné (a co hůř, ač to Zoltan Poszar výslovně neřekl, tak jasně věří, že nadchází světová válka):
Impéria padají a rostou. Měny padají a rostou. Války mají vítěze a poražené. Když Wellington porazil Napoleona, byly za tím kšefty s britskými dluhopisy. (Vlastně nastolil dominanci libry v tehdejším světovém finančním systému.) Nejsem expert na geopolitiku, ale jsem stratég úrokových sazeb a myslím, že úroveň inflace a úrokových sazeb a velikost účetní rozvahy Fedu bude záviset na stabilním stavu, jaký se objeví, až bude tento konflikt za námi. Tři je v tom magickým číslem.
Čtyři ceny peněž spravuje Basilejský systém III a centrální banky jako DoLR.
Čtyři pilíře komoditního obchodování utváří válka, doufejme, že ne III. světová.
Nový světový řád přinese nový monetární systém – Bretton Woods III.
Platební systém vycházející z BRICS by mohl být smrtelnou hrozbou v současnosti zavedenému systému založenému na hegemonii dolaru. I kdyby to nebylo nic víc, než jen řeči, tak zdůrazňují fakt, že dolar má vratkou půdu pod nohama. Američtí politici by si měli dávat pozor a o budoucích použitích dolaru jako zbraně by měli uvažovat opatrně.
BY TYLER DURDEN
SUNDAY, APR 10, 2022 – 04:00 AM