Naposledy byl vysoce obohacený uran v roce 2008 odstraněn z Bulharska. I další země se od té doby, kdy Barack Obama nastoupil do funkce, vzdaly svých zásob.
Na plánovacím zasedání k summitu o zamezení přístupu teroristů ke zbraňové kategorii materiálů 2016 nebyla žádná ruská delegace.
Rusko se odmítlo ukázat na schůzce k naplánování summitu k jaderné bezpečnosti 2016, řekli v pondělí US a evropští činitelé, takže úmysly Moskvy ohledně budoucí účasti na těchto rozhovorech zůstávají nejasné.
Oficiálním činitelům není jasné, zda má Rusko v úmyslu bojkotovat i tento summit samotný, nebo jen hraje dočasné divadýlko kvůli nespokojenosti se Západním odsuzováním a sankcemi za jeho roli při neklidu na Ukrajině.
Tři ze čtyř plánovacích schůzek jsou naplánované do jara 2016, kdy má být tento summit podle předběžných předpokladů uspořádán. Vzhledem k tomu, že Rusko je jedním z pěti formálně uznaných světových jaderných mocností, je jeho přínos pro stanovení agendy kriticky důležitý.
V roce 2010 Barack Obama inicioval série summitů zaměřených na prevenci přístupu teroristů k jadernému materiálu zbraňové kategorie. Mezi tím počet zemí, o nichž se myslelo, že mají dostatek materiálu k postavení jaderné zbraně, spadl z 39 na 25.
Při posledním letošním summit v Haagu se 35 zemí zavázalo zabudovat do svých národních zákonů mezinárodní směrnice jaderné bezpečnosti a umožnit nezávislé zkoumání procedur k ochraně jejich jaderných zařízení. Summit rovněž zařizoval závazky k nové redukci zásob, když Japonsko, Itálie a Belgie souhlasily s omezením svých zásob vysoce obohaceného uranu a plutonia.
Spolu s tím se to ale začalo zadrhávat. Rusko ostentativně chybělo na dohodě 35 národů poslu s Čínou, Indií a Pákistánem – což jsou všechno národy s jadernými zbraněmi.
Oficiální činitelé řekli, že tentokrát všech 54 zemí, které se zúčastnily na letošním březnovém summitu k přípravě shromáždění ve Washigtonu, s výjimkou Ruska na přípravnou schůzku přijelo.
Patrick Ventrell, mluvčí Národně bezpečnostní rady Bílého domu řekl, že US litují absence Ruska. „Co se týče US, jsou dveře k zapojení Ruska do dalších schůzek nadále otevřené,“ řekl.
Jaderný analytik Kenneth Luongo řekl, že i kdyby se Moskva v roce 2016 přeci jen ukázala, tak se v bojkotu plánovacích schůzek „strašlivým způsobem odráží ruské priority.“
„Rusové jsou vedle Spojených států největším zpracovatelem jaderného materiálu, takže když se toho neúčastní, vysílá to hrozivý signál o jejich preferencích,“ řekl. „A vysílá to hrozný signál i o více než 20 letech spolupráce mezi Spojenými státy a Ruskem na této agendě.“
Luongo, bývalý vedoucí činitel nešíření jaderných zbraní v US vládě řekl, že šance na zmírnění pravděpodobnosti jaderného terorismu je příliš důležitá na to, aby se nezneužívala k hraní politického fotbalu.
Kromě toho, že Rusko má ohromné zásoby jaderných materiálů, tak je „jižní hranice Ruska obsypána roji islamistických radikálů,“ řekl. „Takže to není záležitost, se kterou se hraje malicherné politikaření.“
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: theguardian.com
Čtěte také:
- Putin varuje před „jadernými důsledky“, pokud pokusy o vydírání Ruska nepřestanou
- Brzezinského děti protlačují novou Studenou válku
- Jaderné zbraně na základnách NATO jsou v nebezpečném světě velkou výhodou
- NATO říká, že na Ukrajině je přes 1000 ruských vojáků a je “extrémně znepokojené … z hrozivosti situace”
- Rusko cvičí s celou „jadernou triádou“ i s odpálením mezikontinentální rakety Topol-M