Před dvěma týdny zachvátila Švédsko směšná panika, při níž vyslalo téměř celou svou armádu, námořnictvo a letectvo k lovu na to, o čem referoval očitý svědek jako o ruské ponorce, která se přikradla až někam ke Stockholmu, což se později ukázalo jako falešné. Žádná ponorka tam nebyla. Existuje však náhled, podle kterého tahle povídačka vypadala věrohodně, vzhledem k fámám o nedávném rozhojnění ruských vojenských transportních a podpůrných jednotek v Arktidě snažících se chvatně bránit její rozsáhlá ložiska přírodních zdrojů ležící blízko Severního pólu. A vůbec tedy nepřekvapuje, že vyzbrojování Arktidy bylo přede dvěma dny potvrzeno, když vyšší vojenský velitel řekl, že Rusko v Arktidě vybuduje nejméně 13 letišť a 10 radarových stanic, aby v tomto regionu zabezpečilo národní vojenskou bezpečnost.
Generálporučík Michail Mizencev, šéf Ústředí národní obranné správy, jak ho citovala RIA, řekl: „Plánujeme postavit 13 letišť, protileteckou střelnici stejně jako deset radarových a vektorových postavení.“
Co je tu najednou takový chvat k obraně národních zájmů v těchto zapadlých studených místech? Je to jednoduché: tohle je jistý druh odpovědi Moskvy na srovnatelnou chvatnou kampaň trojúhelníku Kataru a Saúdské Arábie s US, při níž dělají vše, co mohou, aby prosadili „Syrskou cestu“, která by umožnila tranzit katarského zemního plynu do Evropy, což je gambit, který až dosud selhával.
V posledních několika letech byla uprostřed zvýšeného soustřeďování se NATO na tento region přijata četná politická, ekonomická a vojenská opatření k ochraně ruských zájmů v Arktidě.
V dubnu řekl president Vladimir Putin, že Rusko na svých arktických územích postaví unifikovanou síť vojenských zařízení, aby pojala vojska, pokročilé válečné lodi a letadla jako součást plánu na posílení ochrany zájmů země a hranic v tomto regionu.
Rusko během několika posledních let razí vpřed s úsilím zaměřeným na rozvoj svých arktických území včetně produkce uhlovodíků a rozvoje Severní mořské trasy, která nabývá na důležitosti jako alternativa k tradičním trasám z Evropy do Asie.
Rusko už vůbec neskrývá, proč tlačí na vyzbrojování Arktidy: „Rusko bude během příštího roku připraveno uvítat nezvané hosty přicházející ze kteréhokoliv směru, když v Arktidě dokončí síť radarových stanic,“ řekl ruský ministr obrany.
Proč, o kom by to asi tak mohl mluvit?
RT má některé dodatečné podrobnosti o velkém ruském chvatu v Arktidě:
Ohromná výstavba zařízení v severní části Ruska je strategií této země k zajištění kontroly nad Arktidou. Ozbrojené síly v současnosti přestavují dvě severní základny na Novosibirských ostrovech a na souostroví Země Františka Josefa, řekl v úterý na veřejném shromáždění ministr obrany Sergej Šojgu. Vojenská letiště v Tiksi, v Narjan-mar, Aljkel, Vorkutě, Anadyru a v Rogačevu mají naplánované modernizace.
„K tomuto plánu patří i postavení 13 letišť, jedné testovací střelnice pro Letectvo, 10 radarových postavení a zaměřovacích center,“ řekl generálporučík Michail Mizincev, šéf Střediska národní obranné správy, který se tohoto sezení také zúčastnil.
Šojgu řekl, že nejbezprostřednějším výsledkem těchto snah bude postavení úplného radarového pokrytí ruských hranic. Rusko po kolapsu Sovětského svazu opustilo mnohé své méně kritické a nákladnější vojenské instalace, teď je ale chce znovu uvést do provozu.
„Letos budeme mít naprosté radarové pokrytí a v roce 2015 budeme téměř plně připraveni uvítat nezvané hosty z východu a severu,“ řekl ministr.
O tomto zde také:
Rusko vysílá vojska a roboty podél celého „2. Středního východu“, tj. podél arktického pásu
Rusko objevilo ohromné arktické ropné pole, které může být větší než Mexický záliv
Odjinud v češtině:
Putin nařizuje silnou vojenskou přítomnost v Arktidě
Pochopení čínské politiky v Arktidě
Rusko zabavilo loď Greenpeace za nedovolené vniknutí a pirátství
Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček
Zdroj: zerohedge.com
Čtěte také:
- Rusko vysílá vojska a roboty podél celého „2. Středního východu“, tj. podél arktického pásu
- Rusko uspořádalo ohromné vojenské cvičení: 155 000 vojáků, 4 000 tanků, 632 letadel, 84 lodí
- Rusko objevilo ohromné arktické ropné pole, které může být větší než Mexický záliv