Free Porn
Pátek, 21 června, 2024
Home Nezařazené Řvali na mě Němci. Sobotka z ODS o zákulisí schválení eurosmlouvy

Řvali na mě Němci. Sobotka z ODS o zákulisí schválení eurosmlouvy

První místopředseda Senátu Přemysl Sobotka měl před časem na VŠE na Politologickém klubu debatu se studenty a přišly na něj horké chvilky. Musel vysvětlovat proč, ačkoli ODS byla vždy proti postupující utužující se centralizaci v EU, nakonec podpořil národní suverenitu výrazně omezující Lisabonskou smlouvu.

Podporu Lisabonu vysvětloval tak, že z EU, především z Německa a Rakouska byl obrovský tlak a podle Sobotky České republice de facto hrozila izolace a v uvozovkách vyloučení z EU. Představitelé Německa a Rakouska na něj prý doslova řvali.

Němci i Rakušáci na nás doslova řvali

„Já jsem nebyl silným zastáncem Lisabonské smlouvy, ale v tom devadesátým roce, moje představa bylo vstoupit do Evropské unie a do NATO. Myslím si, že by mezi vámi nebylo moc lidí, kteří by chtěli nevstoupit do Evropské unie. EU postupně nastavovala z mého pohledu horší a horší pravidla, která směřovala a směřují k většímu centralismu, větší direktivě a tak dále. Nejprve přišli s ústavou (Evropskou ústavou -pozn. redakce), už to je dráždivé, protože my nejsme federální uskupení, tak to jsme jako byli proti (Sobotka byl přitom pro „měkké ano“-pozn. redakce). No a pak přišla Lisabonská smlouva, takhle tlustá kniha, možná jste ji viděli. Nevěřím, že ji někdo celou přečetl…Vůbec se mi nelíbila. Ale v té chvíli ten tlak byl nepředstavitelný. A tlak Evropské unie, že nás dostane do izolace,“ vysvětloval senátor ODS Sobotka, který by chtěl za tuto stranu kandidovat na prezidenta.

„Teď máte tady dvě možnosti, jak s tím naložit. Já jsem byl šest let předsedou Senátu a parlamentní zahraniční politika je velmi intenzivní. Když na mě křičel rakouský kancléř, když na mě křičeli Němci a když na nás křičeli další, na standardním jednání a fakt to bylo s akcentací a se silou hlasovou, že my jsme ti nejhorší, že kazíme tu Evropu v tom jejím rozletu. No tak jsme fakt měli na vybranou, respektive to bylo to moje dilema, a tak jsem řekl ano, protože ono to fakt nemělo jiné řešení,“ omlouval veletoč ODS, která byla proti evropské ústavě, ale její klon, Lisabonskou smlouvu, podpořila.

Co nedokázal Hitler, dokázalo Německo schválením Lisabonu

„Pana prezidenta Klause znáte, jeho názory taky znáte. Nakonec to taky podepsal. Pak se postavit jako nejstatečnější a říct: já to nepodepíšu-taky to neudělal. Je tam fůra věcí, které se mi nelíbí, ale furt je lepší být součástí něčeho. Nejsme Švýcarsko, abychom byli izolovaní. Navíc Švýcarsko je tak bilaterálně propojeno s Evropskou unií, že je vlastně členskou zemí, akorát neplatí členské příspěvky do EU,“ dodal Sobotka, který byl v době schvalování Lisabonu předsedou Senátu a ODS měla dostatek hlasů, aby smlouvu zablokovala.

„Politika není o černobílém. Občas musíte udělat kompromis a se skřípěním zubů říct nějaký názor, který se vám vnitřně třeba ani moc nelíbí. Protože se jenom postavit na zadní, to jde, to není problém, ale musíte vidět ten důsledek. Protože nepodepsání Lisabonské smlouvy by skoro znamenalo, že budeme v uvozovkách, protože tam nebyl mechanismus, jak někoho vyloučit, vyloučeni z Evropské unie,“ uzavřel Sobotka.

„Dnes, po přijetí Lisabonské smlouvy, se dá říci, že Německo získalo mírovou cestou jasnou evropskou hegemonii, o níž bezúspěšně vedlo dvě světové války,“ řekl před časem prezident republiky Václav Klaus, který svým podpisem Lisabon nakonec ratifikoval.

Eurosocialismus zvítězí i ve Švýcarsku

Jeden student se také zeptal Sobotky, proč by nemohla být Česká republika mimo Evropskou unii podobně jako Švýcarsko a podobně prosperovat.

Bývalý poradce prezidenta Václava Klause Petr Mach (svobodni.cz) totiž napsal knihu Jak vystoupit z EU, kde říká, že by se České republice vyplatilo být členem Evropského sdružení svobodného obchodu (EFTA) a Evropského hospodářské prostoru, kdy by byl zaručen přístup na trhy EU, ale země by nemusela přijímat socialistické regulace z Bruselu a uchovala by si podstatně více suverenity. „Eurosocialismus zvítězí v celé Evropě, včetně Švýcarska,“ odpověděl mu Sobotka.

Vyšlo na parlamentnilisty.cz

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x