Free Porn
Pátek, 19 července, 2024
Home Nezařazené S Íránem nemůžete vyjednávat?

S Íránem nemůžete vyjednávat?

S Íránem vyjednávat nemůžete. Tohle nám říkali roky. Íránské vedení je příliš fanatické, nejsou to racionální hráči, oni nejsou „jako my.“ Jeden z US činitelů nedávno dokonce řekl, že klam je součástí íránské DNA. Ale je to jen něco přes týden, kdy jednání pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN plus Německa s Íránci dosáhlo historické dohody, která by mohla být prvním krokem k nové éře v US vztazích ke Střednímu východu.

Jak tento týden poukázal expert na Střední východ Eric Margolis, pro Írán bude hlavním ústupkem to, že obdrží jen „7 miliard dolarů svých vlastních peněz, které byly zmrazeny v zahraničí US vedenými sankcemi.“ To zní tak trochu jako kompromis pro takto „fanatickou“ zemi.

Před tím letos v létě ti samí lidé pronášeli tu samou argumentaci ohledně Sýrie. Se syrským presidentem Assadem nelze vyjednávat, říkali. Je šílený; je to další Hitler. Ale nejenže to bylo možné; dohoda byla podepsána a za ukončení hrozby US útoku bude Sýrie souhlasit, že se vzdá svých chemických zbraní a schopnosti je vyrábět. Sýrie za svou stranu dohodu dodržela a všechny chemické zbraně byly inventarizovány podle rozvrhu.

Proč ti intervencionisté, neoconi a skupiny zvláštních zájmů tak dlouho tvrdily, že vyjednávání a diplomacie se rovnají tomu, jako bychom se jim vzdali, že země jako Írán a Sýrie „rozumí jen síle?“ Je to proto, že tyto skupiny mají strach z diplomacie. Oni mírová řešení těchto konfliktů nechtějí. Na US zahraniční vztahy nahlíží pouze z nejtvrdšího možného hlediska: Dělejte, jak říkáme, a my vám poskytneme pomoc; neposlechněte a vybombardujeme vás.

Nyní byli ti váleční štváči, kteří sami sebe nazývají „zahraničně politickými experty,“ odhaleni. Celý svět vidí, že to tak není. Jejich rady byly špatné. Jejich omezené vidění toho, jak by se zahraniční politika měla vést, je ve skutečnosti nebezpečné pro Spojené státy. Teď už je jasné, že existují funkční alternativy.

Stejně jako tomu bylo u US hrozeb Sýrii, tak průzkumy veřejného mínění ohledně rozhovorů s Íránem ukazují, že Americký lid je rozhodně za diplomacií a proti další válce. Podle jednoho průzkumu podporují Američané dohodu dosaženou s Íránem v poměru dva ku jedné.

Kongres je však zase jednou daleko za Americkým lidem. I když US vyjednavači už dosahovali dohody s íránskými protějšky, tak US reprezentanti a senátoři ještě koncipovali legislativu o prohloubení sankcí proti Íránu. Místo aby naslouchali Americkému lidu, byli mnozí kongresmani zjevně taženi zvláštními zájmy, jako je izraelská nebo saúdská lobby, které oponují čemukoliv kromě úplné kapitulace Íránu. Izrael se odmítl přidat k Dohodě o nešíření jaderných zbraní, a i tak usiluje o možnost diktovat pravidla této dohody pro ty, kdo ji podepsali. Saúdská Arábie zoufale chce politicky a ekonomicky kontrolovat regionální politiku, a ta na íránskou možnost volně si prodávat ropu a další produkty na otevřeném trhu pohlíží jako na ohrožení saúdské nadřazené moci.

Jak Izrael, tak Saúdové až příliš dlouho tyli z US vojenských záruk. To vytvořilo „morální hazard“, který pouze u obou těchto stran podněcoval k válkychtivému chování. Teprve se uvidí, zda se tato šestiměsíční zkušební lhůta vyvine do trvalého postupu k normalizaci vztahů s Íránem. Co když Kongres odmítne dát Íránu jeho vlastní peníze zpět? Pohybujeme se ale správným směrem, a tak bychom měli být optimističtí.

Lepší US vztahy s Íránem mohou signalizovat začátek konce US vměšování do tohoto regionu a posloužit Saúdské Arábii, Izraeli a státům ze Zálivu jako pobídka, aby si své problémy vyřešily samy. Bylo by to velké posílení naší US národní bezpečnosti, zrovna tak jako otevření US businessu s Íránem a obchod s ním bude velkým posílením naší ekonomické bezpečnosti. Dojde nakonec snad k průlomu míru? Doufejme.

Článek vystaven díky laskavosti Institutu za mír a prosperitu Rona Paula.

Pro Reformy.cz přeložil Miroslav Pavlíček, zdroj: thedailybell.com

0
0
votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Liberlend u lobističkim dokumentima SAD, Vojvodina glavni partner te „države“

VESTI Autor:Radio Slobodna Evropa20. jul. 202217:3912 komentara Izvor: N1 Poluostrvo od sedam kvadratnih kilometara na reci Dunav...

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidávají k holandským protestům: „Nejsme otroci“

Sedláci v Itálii, Španělsku a Polsku se přidali k holandským sedlákům, aby protestovali proti ‚Zeleným‘ vládním regulacím, které decimují jejich průmysl, když je nutí...

Předurčená k válce?

Přemysl Janýr, Vídeň, březen 2022 Europe: Destined for Conflict? (Evropa: předurčená ke konfliktu?) byl titul referátu, který přednesl George...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
29
0
Would love your thoughts, please comment.x