Pokrokový londýnský starosta Sadiq Khan vyzval vládu, aby začala zaznamenávat a publikovat etnikum těch, kdo jsou infikováni čínským koronavirem s odůvodněním, že ten „strukturální rasismus“ v Británii vede k tomu, že na tuto chorobu hyne více menšin.
Tento starosta prohlásil, že představa, že virus COVID-19 je „velký srovnávač do rovnosti“ je „naprostý mýtus.“ Tvrdil, že rasová nerovnost je důvodem, proč lidé původem z černých, asijských a menšinových etnik (BAME) jsou v pandemii mezi nakaženými přehnaně zastoupeni.
„A i přesto se s tím někteří nemohou smířit a uznat, že nemůžeme ignorovat bariéry diskriminace a strukturálního rasismu, které v naší společnosti existují a přispívají k tomu, že etnické menšiny více trpí chudobou, mají více trvalých zdravotních potíží a menší jistotu práce na méně placených pracovních místech,“ napsal Khan do britských levicových novin Guardian.
Khan řekl, že protože „lidé původem z etnických menšin jsou nadměrně zastoupeni mezi chudými, bydlícími v přeplněných bydlištích nebo mezi domácnostmi s mnoha generacemi pod jednou střechou,“ a ti jsou také s daleko vyšší pravděpodobností tímto virem infikováni.
„Mnozí si prostě nemohou dovolit ten luxus během karantény pracovat bezpečně z domova. To vše přispívá k tomu, že je tak postižena populace BAME, která je na tom v průměru už zdravotně hůře, má nižší očekávanou dobu dožití a má větší tendenci trpět dlouhodobými zdravotními poruchami, jako jsou srdeční choroby, astma a cukrovka,“ dodal.
Khan požádal, aby vláda začala okamžitě zveřejňovat etnicitu těch, kdo byli infikováni koronavirem. Vláda se už zavázala zveřejňovat demografické údaje, ale Khan řekl, že „slib poskytnout ta data v budoucnu nestačí – potřebujeme, aby se začala zaznamenávat a publikovat teď hned. Prostě neexistuje žádný důvod na něco čekat.“
Tento starosta Londýna rovněž vyzval k „nové společenské smlouvě“ schválené po pandemii koronaviru, aby se snížila „rasová a ekonomická nerovnost a upřednostnilo se sociální zabezpečení a blahobyt každé jednotlivé komunity v této zemi.“
V Khanově pokusu spojovat případy koronaviru s údajným strukturálním rasismem se odráží podobná povídačka, jaká se ozývá ve Spojených státech.
Progresivní členové Kongresu USA včetně senátorky Elizabeth Warren (D-MA), senátora Cory Bookera (D-NJ), senátorky Kamaly Harris (D-CA) a reprezentant Robin Kelly (D-IL) už na vládu vznesli podobný požadavek, aby se zveřejňovala data o rasovém původu pacientů s koronavirem.
„Jakýkoliv pokus omezit ve Spojených státech COVID-19 bude muset řešit jeho potenciální šíření v nízko-příjmových komunitách barevných a v první řadě a především ochránit životy lidí právě v takovýchto komunitách, ale také, aby se zpomalilo šíření tohoto viru v zemi jako celku,“ napsali tito zákonodárci.
Krajně levicová kongresmanka z New Yorku Alexandria Ocasio Cortez navrhla, že zacházení s penězi na pomoc při koronaviru by se mělo „koncipovat tak, aby to byly v podstatě reparace,“ aby se tak odčinil ten „ekologický rasismus“ a další „trvalé zdravotní potíže,“ které způsobují, že tímto virem jsou „nadproporcionálně“ postiženy menšiny.
Zatím je o koronaviru známu, že celosvětově infikoval skoro dva a půl milionu lidí s rozmanitým rasovým původem.
Peter Summers/Getty Images
21 Apr 2020