Vůdce populistické Ligy Matteo Salvini obvinil italského ministerského předsedu Giuseppe Conteho, že za změny ve fondech výkupů z dluhů EU zaprodává italskou suverenitu.
Reformu Evropského stabilizačního mechanismu (ESM), tudíž fondu poskytujícího záchranné půjčky zemím a bankám, strhal Salvini a jeho Liga, když argumentoval, že tato reforma by mohla Itálii přinutit, aby restrukturalizovala dluh i s následnými negativními dopady, hlásí Reuters.
Salvini v pátek uvedl, že tato reforma ohrožuje italskou suverenitu a že skutečným poživatelem prospěchu z ní bude Německo, jehož banky jsou v krizi, např. Deutschebank, která nedávno vyhodila obrovské počty zaměstnanců, když má za letošní rok miliardy eur ztrát.
Vůdce Ligy zašel až tak daleko, že přímo promluvil k prezidentovi Sergio Mattarellovi, konstatováním, že ministerský předseda Conte podepisuje dohodu, aby se pokračovalo s reformou, „která institucionalizuje nevyvážené zaprodání národní suverenity.“
Podle italských novin Il Giornale probíhal rozkol o reformě ESM mezi Salvinim a Contem už před srpnovým kolapsem koaliční vlády Ligy s Hnutím pěti hvězd (M5S), což nakonec Pět hvězd vedlo, aby se obrátila na levicově establishmentovou Demokratickou stranu (PD), než aby podstoupila předčasné volby.
Liga rovněž pohrozila, že levicovou koaliční vládu žaluje, k čemuž šéf-ekonom Ligy Claudio Borghi prohlásil, že bylo Conteho povinností o této reformě promluvit s parlamentem.
„Není možné, aby se provádělo něco s tak ohromnou důležitostí, aniž by o tom měl plnou znalost Parlament. Chceme, aby s tím Conte hned přišel, a pokud to neudělá, tak ho poženeme k soudu,“ řekl.
Uvedená reforma je pro tuto nepopulární koalici jen poslední překážkou, když ta v průzkumech zažívá dramatický pokles, kdy jen 24 procent Italů říká, že mají důvěru ve vládu.
Mezitím se Salvini nadále drží na pozici nejvěrohodnějšího italského politika, kdy 40 procent Italů mu vyslovuje důvěru v porovnání s 33 procenty pro ministerského předsedu Conteho.
FILIPPO MONTEFORTE/AFP/Getty Images
1 Dec 2019