Free Porn
Pondělí, 24 června, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie Salvini se vrací na rostoucí seznam problémů Evropy

Salvini se vrací na rostoucí seznam problémů Evropy

Když Liga Mattea Salivniho loni v říjnu vyhrála místní volby v Umbrii, málokdo si toho všiml. Liga a Bratři Itálie spolu s Forza Italia si tam shrábli ohromujících 53% hlasů, kdy Liga samotná jich měla 37%.

To je ale výsledek, který by měl všechny v Bruselu vyděsit. Oni ale od té doby, kdy se jim povedlo sami sebe vmanévrovat do patu při Salviniho pokusu vynutit předčasné volby o měsíc dříve, tak zprávy o tom rychle zapadly do stínu toho drama s Brexitem.

Ale výsledky z Umbrie byly důležité, protože ukázaly schopnost Ligy vyvrátit středové levici její baštu, kde byli už historicky zakopaní. Oni ti Demokraté (PD), co tam vládli, tam měli jistou dominanci po dobu už delší než padesát let. Už tomu ale tak není.

Výsledek ukázal, že ač Salvini už není ve vládním úřadě v Římě, jeho popularita vůbec neuvadla. Je to jasné z průzkumů ukazujících, že Liga si pořád drží pozici dominantní strany Itálie, když ty ukazují, že si získá 31-33% hlasů.

Tím největším trhákem ale je vzestup Bratrů Itálie (FdL), kteří přetahují zklamané voliče od Forza Italia a udrželi si je až do teď o měsíce později, když si trvale udržují solidních 10%.

Krátce řečeno italské průzkumy se už řadu měsíců skoro nehnuli, ač Salviniho s jeho Ligou z vládní koalice vyhnali, když jejich koaliční partner Hnutí pěti hvězd (M5S) uplichtil intrikánskou kuloární koalici s PD, což pro M5S znamenalo pouze urychlení propadu v průzkumech. Jen si vzpomeňte, že M5S byla zformována vlastně, aby PD zbavila jejich dlouhodobého vládnutí a zaútočila na to jejich podřizování se EU a prosazování eura jako nezaměnitelné italské měny.

Když se dopustili takového spřažení s establishmentem, jako je tohle, odcizila si M5S voličskou základnu a přívržence, takže teď hrozí, že spadnou pod důležitou 16% úroveň, kterou jakmile podkročí, tak se jim asi zavřou dveře, že by mohli případně získat jiného klíčového spojence, který by s nimi chtěl vládu.

A takové je prostředí, se kterým si vláda PD a Pěti hvězda (M5S) musí poradit.

Průzkumy samotné Ligy jim celonárodně dávají výsledky blízké či lepší než PD s M5S dohromady. A nadcházející místní volby, co proběhnou 26. ledna v Emilia-Romagna, jsou pro ně další noční můrou. Jak v nedávném článku poukázal Financial Times, Salvini si se svojí Ligou vybojoval ohromné průchody do těch oblastí, které byly tradičně velice levicové.

35letý cukrář Girgio Bennetti, který má stánek v centru Ferrary, si myslí, že spousta voličů chce přejít k pravici, aby vyjádřili obecnou politickou nespokojenost. Také místní problémy, jako zhroucení spořitelny ve Ferraře – v níž 130 000 investorů přišlo o svoje úspory – daly voličům důvod, aby PD potrestali, když ta to vedla jak na místní, tak na celonárodní úrovni v době, kdy záchrana té banky z kapes spořitelů v roce 2015 proběhla.

„Jsou to protestní hlasy; lidé už nevěří, že by levice pracovala pro ně,“ říká pan Bennetti. „Moje babička vždycky říkala, že lidé nemají žádný problém, když je to zapotřebí vyměnit dres z rudého na černý.“

Ale podobně, jako to udělal v roce 2016 Donald Trump a jako to přebral v Británii Boris Johnson, tak tito nominálně pravicoví kandidáti se stali šampiony pro domácí pracující třídu.

V italských politických podmínkách bývalí komunisté z Emilia-Romagna teď už tvrdě důvěřují Salvinimu, že ten ochrání jejich budoucnost a jejich pracovní místa, a ne ty tradiční levicové strany.

Podle současných průzkumů zažila Liga s 31% hlasů ohromný 12procentní vzestup oproti minulým volbám, zatímco PD ztratila ještě více procent a propadla se pod 20%.

Jelikož strany mohou v Itálii vést kampaň v koalici, tak jsou současná čísla centro-pravicová proti centro-levicovým v Emilia-Romagna vyrovnaná. Ale Salviniho hoši rychle rostou a je dost možné, že průzkumy nevystihly přesně posuv v sentimentu před těmito volbami.

K tomu např. došlo v roce 2018, kdy Liga byla v průzkumech o dvě procenta za Forza Italia, ale z voleb vyšla o čtyři procenta nad tímto dominantním hráčem centro-pravicové koalice. To jí vydláždilo cestu ke scénáři, jenž k vedl euroskeptické koalici s krátkou životností mezi Ligou a M5S.

A tak den po dni pravděpodobnost, že nad Emilia-Romagna povládne centro-pravicová vláda, roste. A to pro koalici národní vlády znamená ohromné riziko.

„Ta koalice je už teď tak křehká, že jediným tmelem, který ji drží pohromadě, je jejich strach ze Salviniho,“ říká Erik Jones, profesor Evropologie a mezinárodní politické ekonomie na John Hopkinsově Fakultě pokročilých mezinárodních studií v Bologna. „Jestli teď prohrají, těžko si představit, že přežijí jaro.“

Tento strach je silně důvodný a bez ohledu na to, jak tvrdě se budou snažit a držet při sobě, tak se politické síly v Itálii nakonec roztříští. Porážka v Emiglia-Romagna by v řadách obou vládních stran vytvořila těžkou paniku.

Ale politický establishment v Římě se bude rvát do posledního dechu, aby udržel Salviniho mimo dosah moci tak dlouho, jak to jen půjde. A v tom jsou zajedno s tradičním vedením EU v Bruselu. Ale jedna věc pracuje v Salviniho prospěch, a to jsou nitky vedoucí od německé kancléřky Angely Merkel do Říma, když ta chce Itálii udržet v souladu s fiskálními a monetárními požadavky Německa.

Ale Merkelová je na odchodu a funguje tu organizovaný odpor vůči německé finanční nadvládě vycházející jakožto z centra od francouzského prezidenta, kterým je teď Emmanuel Macron. Macron na rozdíl od Německa chce fiskální integraci a eurozóna trpí pod požadavky Merkelové na vynucovaní zbídačujících úspor.

Očekávám, že proti Salvinimu, až bude sesazovat současné vedení v Itálii, nebude v EU už takový odpor jako v minulosti. Salvini buď bude chtít pro Itálii silnější pozici u stolu, kde se v EU rozhoduje fiskální politika, nebo aby mu dovolili odejít z monetární unie. V tomto smyslu je ale Salvini pro budoucnost Macronův spojenec proti Merkelové a jejímu nástupci.

Vidím to tak, že Macron a nová prezidentka Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde nebudou proti Salviniho vzestupu k moci bojovat, aby jim pomohl přetvořit fiskální strukturu EU, takže budou tlačit na italskou starou gardu jako prezident Sergio Mattarella, aby nechal vládu padnout a nebojoval proti novým volbám, které Salvini vyhraje za pochodu nejspíše jakožto s koaličním partnerem jen s Bratry Itálie, podle toho, jak vyjde rozložení hlasů.

Z tohoto hlediska to pro Merkelovou vypadá opravdu děsivě, jelikož Salvini bude jako ministerský předseda v pozici, aby Německu diktoval podmínky, když bude na své straně vskrytu mít Lagarde a Macrona.

Protože človíčku pamatuj si: když bance dlužíš tisíc dolarů, je to tvůj problém. Když bance dlužíš několik set miliard dolarů, tak jsou tvoje problémy problémem té banky, a v tomto případě konkrétně německých bank.

A v tom spočívá Salviniho mocenská páka a on to ví. Ale s tím, jak se mění garnitura v Bruselu a Štrasburku, tak se nakonec dostane do pozice, kdy ji bude moci využít.

by Tyler Durden

Sat, 01/18/2020 – 08:10

Authored by Tom Luongo via The Strategic Culture Foundation,

Zdroj: https://www.zerohedge.com/political/add-salvinis-return-growing-list-europes-problems

Konec formuláře

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x