Guvernér Bank of England Mark Carney při své poslední agitce za „klimatickou nouzi“ pohrozil nedostatečně ekologisticky angažovaným společnostem bankrotem.
Globální transformace vyžaduje, abychom řešili klimatickou krizi, která by mohla vést k „prudkému finančnímu kolapsu,“ řekl pan Carney britským novinám Guardian, k čemuž dodal, že zdržení při omezování emisí jen riziko takového kolapsu zhoršuje.
Pan Carney, který je proslulý svým alarmismem před referendem o Brexitu plném apokalyptických vizí, když se Brexit odhlasuje, řekl, že je třeba, aby investoři „trestali“ společnosti, které se proviní tím, že nebudou brát klimatickou změnu vážně.
Pan Carney ohánějící se jak bičem, tak marcipánem navrhoval finanční odměny pro ty společnosti, které klimatickou změnu řeší účinně.
Spolu s tím, jak za Bank of England říkal, že nezvládnutí řešení této klimatické nouze by mohlo vést ke ztrátám 20 bilionů $, tak Carney navrhoval, že ti, kdo budou pracovat na skoncování s emisemi skleníkových plynů, by si tím mohli vydělat „zelené prémie“ a zvláště britská ekonomika by z toho mohla nesmírně profitovat, hlásí Guardian.
„Britský finanční systém je určitě jedním z nepropracovanějších ohledně zvládání rizik,“ řekl. „Británie může vůdčí pozici v tomto tedy prosadit pro dobro Británie a pro dobro světa.“
„Síla britské inovativnosti je tažena četnými průmyslovými řešeními počínaje umělou inteligencí v energetických systémech až po potenciálně pokročilé materiály jako grafén. To znamená pro britskou ekonomiku ohromnou světlou stránku,“ dodal.
Pan Carney, původem z Kanady popisovaný časopisem Politico jako „eko-válečník“, v roce 2015 spolu s bývalým newyorským starostou Michaelem Bloombergem vydal zprávu, kdy doporučoval všem společnostem v obchodním rejstříku, aby ve svých rejstříku podávaných výročních zprávách uváděly i veškerá rizika, se kterými se potýkají kvůli klimatické změně.
Tuto zprávu zpracovaly Úkolové síly Výboru finanční stability (FSB) o finančních hlášeních spojených s klimatem (TFCD), které Carney založil.
Většina potenciálních zisků a ztrát, s nimiž se budou společnosti potýkat, bude diktována činností angažovaných investorů, navrhoval Carney, jelikož eticky angažovaní investoři budou chtít podpořit vítěze usilující o správné věci.
„Určité průmysly, sektory a firmy si v tomto procesu povedou velice dobře, protože ty budou součástí řešení,“ řekl. „Budou ale i takové, které v tom pokroku budou zaostávat, a ty budou potrestány.“
Carney poukázal na uhelné společnosti v USA jako na příklad, kdy říkal, že ty už přišly o 90 procent své hodnoty, dodal ale, že jimi jsou ohroženy i banky, které je nenechaly zbankrotovat.
„Stejně jako při všech ostatních významných strukturálních změnách ty banky, které jsou příliš zatíženy sektory, nad nimiž už slunce zapadá, podle toho utrpí,“ řekl.
„Otázkou je, zda bude takový přechod k pokroku hladký nebo dojde k něčemu, co ho zbrzdí, takže pak už k tomu dojde s nesmírným sešupem. To je ještě otevřená otázka,“ řekl Carney. „Čím déle se ta úprava bude v reálné ekonomice zdržovat, tím větší bude riziko, že pak dojde k prudké nápravě.“
Guardian v prosazování aktivismu proti klimatické změně Guardian zaujal proaktivní roli. V oznámení čtenářům tyto noviny v neděli uvedly, že zatímco se ta strašná krize našeho přírodního světa eskaluje, tak „my odmítáme uhnout ze své cesty vedoucí ke klimatické katastrofě a k hromadnému vymírání druhů.“
„Pro Guardian jsou ekologické zprávy prioritou,“ uvádí se v tomto oznámení. „Poskytujeme zprávy o klimatu, přírodě a znečištění s takovou preferencí, jakou si to zaslouží, kdy sdělujeme skutečnosti, o kterých se v jiných médiích často nehovoří.“
„V těchto časech, které znamenají pro náš druh a naši planetu rozhodný obrat, jsme odhodláni čtenáře informovat o hrozbách, důsledcích a řešeních na základě vědeckých faktů nezatíženi politickými předsudky nebo obchodními zájmy,“ uvedli.
Stefan Rousseau/AFP/Getty Images
13 Oct 2019