Svět potřebuje nadřazenou úroveň multilaterální vlády, která může upozadit problematiku „národních zájmů, řekl ve čtvrtek generální tajemník OSN Antonio Guterres, když lamentoval nad tím, ty už sice existující instrumenty OSN jako Rada bezpečnosti které, ač zuby mají, tak ale „vykazují jen nepatrný až žádný apetit s nimi kousat.“
S tím, jak tento světový orgán v pátek slaví 75. výročí přijetí Charty OSN, tj. zakládající instrument této globální organizace, Guterres řekl, že je třeba „způsob, jak národy spolupracují, nově promyslet.“
„Potřebujeme síť multilateralismu, která spřede dohromady systém OSN, regionální organizace, mezinárodní finanční instituce a další. A potřebujeme inkluzivní multilateralismus čerpající z nenahraditelných příspěvků občanské společnosti, podniků, měst, regionů a zvláště s velkou vahou, jakou dostanou hlasy mládeže,“ řekl ve čtvrtek Guterres na virtuální tiskové konferenci.
Tvrdil, že v 21. století vlády už nejsou jen politickou a mocenskou realitou s dodatkem, že „potřebujeme efektivní multilateralismus, který, bude-li zapotřebí, bude moci fungovat jako instrument globální vlády.“
„Problémem je, že dnešnímu multilateralismu chybí proporce, ambice a zuby. A některé z instrumentů, které sice zuby mají, vykazují jen nepatrný apetit kousat, jak se to v poslední době ukázalo při potížích, na které Rada bezpečnosti naráží,“ řekl.
V reakci na otázky, co přesně OSN během posledních tří čtvrtit století dosáhlo, Guterres řekl, že „přinejmenším bylo zabráněno Třetí světové válce, kterou tolik lidí předpovídalo.“
„Měli jsme tu to, co mnozí nazývali ‚dlouhým mírem‘ s mnoha malými konflikty, ale v nichž se velmoci neúčastnily jedna proti druhé.“
CRISTINA QUICLER/AFP via Getty
26 Jun 2020