Generální tajemník Spojených národů Antonio Guterres v pátek vyjevil své názory na cenzuru sociálních médií a rušení svobody slova, když sdělil, že veškerý obsah, který se jemu nelíbí, je třeba jednostranně vymazat v rámci „všeobecného úsilí o globální skoncování s nenávistnou mluvou.“
Guterres v bizarní tirádě, která pokrývala témata jako memy, typu „přesvědč bábu“, kdysi utahují ze starších, „etno-nacionalismus“, tvrdící, že národ se skládá ze svébytného etnika a ne z diverzifikované směsi mnoha etnik, kultur aj., a z anti-semitských konspiračních teorií – tedy např. o Rothschildech – argumentoval, že pandemie COVID-19 rozpoutala „tsunami nenávisti a xenofobie, hledání obětních beránků a šíření hrůzy.“
Guterres uvedl několik negativních vedlejších účinků viru a následných karantén, jako „nad-proporcionálně vyšší dopady na určité komunity, vzestup nenávistné mluvy, útoky na zranitelné skupiny.“
Generální tajemník přednesl své zjištění, že cizí migranti „jsou démonizováni jako zdroj viru a tudíž se jim odmítal přístup k lékařskému ošetření,“ s dodatkem, že „na internetu a v ulicích došlo k vzepětí zášti k cizincům a k šíření anti-semitských konspiračních teorií a v souvislosti COVID-19 začalo docházet k proti-muslimským útokům.“
Pak Guterres přešel k tématu „zavrženíhodných“ internetových memů: „Kdy k tomu, že starší lidé patří k nejzranitelnějším, patří ještě opovržlivé memy poukazující na to, že patří k nejvíce postradatelným. A žurnalisté, vynašeči, zdravotníci, pracovníci zajišťující pomoc a ochránci lidských práv se stávají předměty útoků prostě proto, že provádí svoji práci.“
Guterres se dožaduje, aby sociální média „odstraňovala rasistické, mysogynní a jiné škodlivé obsahy,“ a vyzval, aby školy do svých osnov zavedly „digitální gramotnost“, aby žáčci věděli, čemu mají v digitálním prostoru věřit a co nemá příslušný certifikát ministerstva pravdy.
„Extremisté touží lovit posluchače, kteří se dají snadno nachytat a potenciálně podléhající zoufalství,“ kázal generální tajemník. Řešení by podle Guterrese mělo spočívat v „plošném úsilí o globální skoncování s nenávistnou mluvou.“
Facebook v na to navazujících zprávách o cenzuře jmenoval levičáckou profesorku, která proslula negativním nadávkami na prezidentova syna ve své revizi obsahu „Nejvyššího soudu“, a ta teď bude Facebooku říkat, jaké příspěvky by se měly odstraňovat z jeho platformy:
Tento týden Facebook zveřejnil seznam 20 lidí, kteří budou sloužit jako inkvizitoři v Dozorčím výboru a rozhodovat, které memy a zprávy by se měly odstraňovat za porušování těch záhadných „Zásad komunity“ o nenávistné mluvě a dezinformacích.
Mezi rozmanitým kontroverzními osobami na tomto seznamu, na němž jsou žurnalisté, profesoři, aktivisté a bývalí vládní činitelé včetně bývalého generálního ředitele izraelského ministerstva spravedlnosti, je i levicová aktivistka a profesorka Pamela Karlan.
Karlan, která sama sebe popisuje jako „drze sarkastickou, bisexuální Židuli,“ už v prosinci dělala titulky, když při kongresovém slyšení jako hlavní téma vytáhla syna prezidenta Donalda Trumpa Barrona v neúspěšné snaze dosáhnout impeachmentu.
Tato profesorka práva ze Stanfordu neblaze proslula svou tirádou o „nepřerušené linii, bílých synků patriarchů“ pronesenou během projevu na konventu Americké ústavní společnosti v roce 2006, kdy prohlašovala: „Máme více důvodů milovat Ameriku než oni. Ti zazobaní, rozmazlení, marnotratní, svatouškovští, přezíraví bílí synci z nepřerušených linií mocných, kteří si vedou velice dobře ve všem kdekoliv na světě a vždy si tak vedli.“
Karlan dodala: „Ale co my? Já, drze sarkastická, bisexuální Židule, která chce svobodu, aby mohla říkat, co si myslí, číst, co chce, a milovat ty, co máme rádi.“
Facebook předtím prohlásil, že bude postupovat podle doporučení „Nejvyššího soudu“, tj. Dozorčího výboru, pokud ta doporučení nebudou „ilegální“.
National File
May 9, 2020