Středa, 24 dubna, 2024
Home POLITIKA Evropská Unie „Šetrná čtyřka“ blokuje dohodu o koronavirovém záchranném balíčku na granty pro nejpostiženější...

„Šetrná čtyřka“ blokuje dohodu o koronavirovém záchranném balíčku na granty pro nejpostiženější země

Urychleně svolaný virtuální summit EU vedený tento víkend ve snaze dosáhnout průlom z patové situace ohledně dohody EU o financování koronavirového záchranného balíčku, než kontinent upadne do recese trestající za nedohodu, na kterou mnozí věří a která by snad mohla být až tak brutální, že rozbije eurozónu, skončil krachem kvůli „šetrné čtyřce“ – jak ji nazývá tisk Eurozóny – neboť se nepodařilo získat dost podpory pro plán na zotavení tohoto bloku, neboť ten musí schválit celá EU27.

Včera německá kancléřka Angela Merkel vyloučila možnost, že by dohoda byla dosažena už během tohoto narychlo svolaného summitu. Maje toto na paměti, naléhala v pátek opět na své kolegy, aby dohody zkusili dosáhnout před letními prázdninami, i když uznávala, že zahajovací pozice stran pro vyjednávání, nejsou moc snadné.

„Pandemie nám ukazuje, jak je Evropa zranitelná,“ řekla poslancům. „Proto chci zdůraznit, že soudržnost a solidarita nebyla nikdy v Evropě tak důležitá, jako je dnes,“ uvádí v komentářích, které v pátek ráno vyšly v tisku.

Další anonymní činitel EU řekl dalšímu reportérovi, že když nemůže být plánovaný červencový summit veden osobně, tak k dohodě nejspíš nedojde dřív než na podzim, kdy nejvíce postižené země jako Španělsko a Itálie mohou už zabřednout do vážné finanční krize, jelikož svým nafouklými rozpočtovými deficity zase překročí rozpočtová pravidla EU.

V pátek se konal společný tiskový briefing předsedkyně Komise EU Ursuly von der Leyen, Michela Barniera, tj. hlavního vyjednavače o Brexitu, a chorvatského prezidenta Andreja Plenkoviče, aby diskutovali o výsledcích tohoto urychleně svolaného summitu.

Žurnalisté převážně z evropských médií během uvedeného briefingu tyto nevolené byrokraty ostřelovali otázkami o povaze té patové situace, co kdyby se to povedlo, a proč si Komise myslí, že je dohoda před prázdninovou přestávkou stále ještě možná?

Pro ty, kdo nejsou obeznámeni s fungováním Bruselu, činnosti evropských institucí v tomto městě se na měsíc zastaví počínaje 1. srpnem. Ač se Angela Merkel na počátku zasedání přidala k francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi v podpoře kompromisního plánu, tak skupina severoevropských zemí, které v minulosti spoléhaly převážně na Německo, že v Bruselu prosadí stejný typ zájmů, se teď proti Berlínu obrátila a země se zakopaly ve svých pozicích, kdy odmítají podpořit jakýkoliv druh kompromisu.

V pátek holandský premiér Mark Rutte, známý jako vůdce té tzv. „šetrné čtyřky“, reportérům řekl, že šance na dohodu před koncem července ve skutečnosti moc velké nejsou.

  • RUTTE SI NENÍ JIST, ŽE EU V ČERVENCI DOSÁHNE DOHODY O ZOTAVENÍ – BBG
  • RUTTE ŘÍKÁ, ŽE KDYŽ TA DOHODA V ČERVENCI NEBUDE, TAK SE NIC MOC HROZNÉHO NESTANE
  • RUTTE ŘÍKÁ, ŽE JEDINÝM ŘEŠENÍM ROZPOČTOVÝCH PROBLÉMŮ EU JSOU RABATY

V úterý na FT Rutte a vůdci Rakouska, Dánska a Švédska vyzvali k „realistické úrovni utrácení“ a požadovali, aby se všechny peníze nasypané do programu zotavení nakonec splatily zpět – tvz. „rabaty“ (tj. průhledně maskovaným státním dluhem). Brusel mezitím trvá na tom, aby nejméně část pomoci pocházela z grantů, jelikož Evropská ekonomika potenciálně stojí před svojí nejděsivější recesí moderní doby. Ale v pátek ta šetrná čtyřka získala i dost podpory u Pobaltských zemí a ve východních členských státech i kritikou toho, že by kompromis pro dohodu o fondu zotavení tohoto bloku měl být dosažen už během tohoto summitu.

Ti, kdo mají sklon označit Rutteho a jeho partnery za nevděčníka bez srdce, by si měli uvědomit, že Rutte je sice u kormidla už ve své třetí vládě po desetiletí u moci a ač je pořád ještě nesmírně populární a je široce považován za největšího holandského vůdce poválečné éry – tak ale doma euroskeptické síly v holandském parlamentu nedávno zbavily jeho vládní koalici čtyř stran rozhodné většiny. Takže premiér teď musí být nesmírně opatrný, aby nevypadal, jako někdo, kdo vyhazuje peníze holandských daňových poplatníků pro rozmařilé Jihoevropany.

S tím, jak se nouzovost stavu stupňuje a vyjednávání upadají do hádek, tak šéfová Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagarde zoufale prosí státy EU, aby konečně už udělaly dohodu a dostaly se z toho, neboť každá další série ekonomických projekcí je čím dál temnější a temnější.

Mezitím Trumpův Bílý dům zlořečil EU kvůli jejímu plánu na „digitální“ daň a na další daňová opatření, která by údajně měla pomoci tento plán financovat, k čemuž by v podstatě nutily americké technické giganty, na které by měly dopadnout protitrustové zákony EU, aby s tím financováním výkupu z koronavirových dluhů EU pomohly. Před dvěma dny Trumpova administrativa náhle suspendovala vypjaté vyjednávání o mezinárodním zdanění se zeměmi EU a tento blok varovala, aby pokud s plánem uvalit novou daň, která se v současnosti stále připravuje, budou pokračovat, tak ať čekají odvetu. Komise chce rovněž zavést nové EU daně včetně zdanění jednorázově použitých plastů, digitální daně nebo daní na nadnárodní společnosti, aby účet za to pomohla zatáhnout. To nejspíš pouze dále zkomplikuje situaci, jakmile Washington opravdu začne politicky řádit.

Pokud nebude rychle dosaženo žádné dohody, tak „seznam obav“ tohoto Kontinentu může začít ještě narůstat, jelikož se miliony Evropanů začnou divit, k čemu to všechno je?

by Tyler Durden

Fri, 06/19/2020 – 18:20

Zdroj: https://www.zerohedge.com/geopolitical/frugal-four-block-deal-coronavirus-rescue-package-over-grants-worst-hit-countries

0 0 votes
Article Rating

Sdílejte přátelům

RELATED ARTICLES

Úžasná demokracie! Německá vláda by mohla pravicovou stranu porazit jejím zákazem, navrhuje státem financovaná agentura

Německý stát by mohl rostoucí pravicové strany v zemi úspěšně porazit jednoduše jejich zákazem, navrhuje „nezávislá“ vládou financovaná agentura. Německý...

Proč je establishment z Kennedyho tak vyděšený?

My OP, jak Daisy dokumentovala, trpíme spoustou vyhazování z platforem. Je to finančně obtížné, ale zdaleka nejsme sami. Jednou z největších veřejných osobností, kterou...

Brusel zneužívá Ukrajinskou válku k uzurpaci vojenských pravomocí od členských států, varuje europoslanec

Systém EU ke zvýšení dodávek munice Ukrajině je krokem s důsledky „uzurpace vojenských pravomocí“ v tomto bloku, varoval europoslanec. Poslanec zvolený...

Most Popular

Demografické změny v Německu s otevřenými hranicemi vyobrazeny na webu spuštěném europoslancem

Německý poslanec Evropského parlamentu spustil interaktivní web využívající statistik z vládních zdrojů, aby vyobrazil demografické změny, k nimž došlo v jeho domovské zemi.

George Soros předal kontrolu nad svým 25miliardovým $ impériem svému synovi Alexovi

Levicový miliardář a mecenáš Demokratů George Soros předává kontrolu nad svým 25 miliardovým $ finančním impériem svému mladšímu synovi Alexovi, který slíbil,...

Zelenskyj oznámil, že ukrajinská protiofenziva proti Rusku oficiálně začala

KYJEV, Ukrajina (AP) – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v sobotu řekl, že protiofenzivní a defenzivní akce proti Ruským silám už probíhají s tvrzením, že...

O to jde: Německý ekonom ‚varuje‘, vzestup populismu brání imigraci

Vůdčí německý ekonom varoval, že nárůst populismu nejspíš přidusí imigraci do země, kdy tímto prohlášením asi voliče neodstraší. Prezident...

THE EDITORS RECOMMEND

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x