Zase dalším projevem toho, že soustředění ruských vojsk u Ukrajiny vedlo ke značnému rozpolcení aliance NATO, je skutečnost, že vůdčí evropské země do očí bijícím způsobem odpadávají od více jestřábí agendy Ameriky, Británie a některých Pobaltských spojenců (když se uchylují radši k diplomacii, aby se tak stavěly proti neustále se eskalující konfrontační rétorice) – načež Lotyšsko na ně zahájilo útok, když se pustilo do Německa za zjevně ‚kompromisní‘ vztahy s Ruskem a s Čínou.
Lotyšský ministr obrany Artis Pabriks zlořečil německým „nemorálním a pokryteckým“ vztahům s Ruskem a s Čínou, když Berlín obviňuje, že vráží klín mezi východní a západní Evropu zrovna v době, kdy je jednota kriticky důležitá. „To je nemorální a pokrytecké. To vytváří linii zlomu mezi západní a východní Evropou,“ řekl Pabriks v pátečním interview s Financial Times.
„Jak se to chováte, když přijde na Litvu, Rusko a Čínu?“ položil Pabriks řečnickou otázku Německu. A pak na svou otázku odpověděl: „Je to nemorální a pokrytecké. Vytváří to linii zlomu mezi východem a západem Evropy.“
„Ti Němci už zapomněli, že to byli Američané, kdo zaručoval bezpečnost za Studené války,“ dodal tento ministr obrany. „Měli by si vzpomenout. Je to jejich morální povinnost.“ Šlo o poukaz, že Německo má stát ve věci ruské ‚hrozby‘ vůči „východnímu boku“ NATO nerozborně po boku Washingtonu.
„Evropskou bezpečnost nelze realizovat bez vůdčí role Německa. Když se ale v tomto okamžiku podíváte na to, jak reagují na evropskou obranu a NATO, na připravenost Bundeswehru, na zdráhavost použít vojenskou sílu, tak je to absurditou naší doby,“ popisuje situaci Pabriks.
Berlín od minulého týdne dává jasně najevo, že německé zbraně nikdy na Ukrajinu nepojedou, a i ti prý opomíjení východoevropští spojenci, místo aby posílali zbraně, tak místo nich pošlou jen pár tisíc helem. Někteří evropští činitelé se vyjádřili, že ty dodávky nikoliv smrtící techniky jsou už skoro urážkou, když v tomto okamžiku je to Británie a Amerika, kdo stupňují dodávky protitankových raket ukrajinské armádě.
Zatím nejdrsnější varování vyslané Moskvě pochází od německého kancléře Olafa Scholze, který když už byl pod tlakem, tak řekl, že v případě ruské invaze na Ukrajinu, by se mohlo začít diskutovat o zastavení Severního proudu 2.
A teď už to vypadá, že ten plynovod Severní proud 2 z Ruska do Německa, který úplně obchází Ukrajinu a východní Evropu je nachystaný, aby dostal konečnou certifikaci a začal dodávat zemní plyn. Německo rovněž nachytali, že je ‚měkké‘ na Čínu…
Jak referovalo Politico: „Činitelé říkají, že Scholzův úřad má strach, že EU začíná být příliš agresivní ve své obraně Litvy proti ekonomickému nátlaku Pekingu. Jeden z těch činitelů řekl, že kancléřství ‚vyzývá všechny, kdo v Evropské komisi mluví německy,‘ aby utlumili nátlak na Čínu i poté, co minulý týden Francie řekla, že Peking zašel se svými útoky na jednotný trh příliš daleko.“
BY TYLER DURDEN
SATURDAY, JAN 29, 2022 – 09:55 AM
Náhledový obrázek: Via Reuters