Fušersky formulovaný skotský zákon o nenávistné mluvě by mohl podvracet svobodu slova a nespravedlivě stigmatizovat víru lidí, varoval Křesťanský institut.
Náměstek ředitele Křesťanského institutu Ciarán Kelly v pátek řekl, že navržená legislativa „hrozí vyvoláním účinku odrazení od svobodné mluvy,“ kvůli nejednoznačnosti jeho formulací a chybějící ochraně základních svobod.
„K novým přečinům patří ‚zneužívající‘ chování se záměrem ‚podnítit nenávist,‘ ale není vysvětleno, co tyto termíny ve skutečnosti znamenají,“ řekl pan Kelly.
„Bylo by ‚zneužívající‘ a ‚nenávistné‘ citovat učení Bible o manželství, pohlaví nebo sexuální etice?“ dodal. „Některé skupiny by řekly ano. Je tu riziko zlovolných nahlašování od aktivistů, kteří si přejí křesťanské vyjadřování a víru zastavit.“
„Ustanovení o „nenávist podněcujícím materiálu‘ by se dalo zneužít proti křesťanským knihám, kázáním kněží v kostelech – proti Bibli samotné,“ uvedl Kelly. „Potenciál dopustit se přečinů je nesmírný s dopadem na náboženské praktiky na veřejnosti i v soukromí.“
Tyto obavy nejsou nepodložené a ateistické skupiny už vyhrožovaly, že nové legislativy využijí k útokům na křesťany.
Ateisté v Zákoně o nenávistné mluvě vidí určité přínosy, řekl organizátor Ateistů Skotska Ian Stewart, „jelikož to umožní stíhání všech skotských náboženství a jejich Svatých knih za šíření nenávisti.“
„Taková špína je v progresivním, sociálně demokratickém Skotsku naprosto nepřijatelná, ty vesničanské hádky doby bronzové, jak jsou popisovány ve Svatých knihách, o kontrolu žen, koz nebo vody by dávaly skotským ‚Svatým Joudům‘ pravomoc chrlit zášť proti ateistům, agnostikům, odpadlíkům, skeptikům, nevěřícím, ženám, tran-sexuálům a homosexuálům,“ prohlásil Stewart v novinách z Dundee The Courier.
Stewart řekl, že jeho skupina má v úmyslu „monitorovat všechny Svaté knihy, kázání na místech bohoslužeb a účtech sociálních médií různých náboženství“ a bude policii hlásit jakékoliv pachatele nepatřičné mluvy, aby byli trestně stíháni.
Letos v létě ředitel Katolické parlamentní kanceláře Anthony Horan varoval, že tento návrh by mohl do zákona zavést „zrušení kultury“.
„Ty nové přečiny o vlastnictví pobuřujících materiálů by mohly dokonce pobuřující učinit materiály jako Bible a Katechismus Katolické církve,“ uvedl pan Horan. „Katolická církev má pojetí lidské osoby obsahující víru, že pohlaví a gender nejsou fluidní a měnitelné, čímž by ten nový zákon potenciálně porušila.“
„Umožnit uctivou debatu by znamenalo vyhnout se cenzuře a přijmout rozličné názory a rozmanité argumenty nacházející se ve společnosti,“ řekl Horan.
Skotské soudy rozhodly, že svoboda šokovat, urazit a rozčílit je chráněná právem na svobodu projevu, řekl Horan, přičemž biskupové v této zemi argumentovali, že svoboda projevu musí chránit svobodu každého nesouhlasit.
Taková legislativa by mohla Skotsko dovést k tomu, aby se stalo „netolerantní, neliberální společností,“ dodal Horan zdůrazňujíc nebezpečí v podstatě tohoto zákona, který poskytuje takový prostor pro různou interpretaci.
„Ač skotští Katoličtí biskupové uznávají, že podněcování nenávisti je morálně špatné, a podporuje kroky k odrazení od takového chování a odsuzuje jej,“ řekl, „tak vyjadřují obavy z nedostatku jasnosti ohledně definicí a z potenciálních nízkých prahů ke spáchání takového přečinu, což jsou obavy, které by mohly vést k sebeklamu z rozmrzelých tvrzení.“
Mezitím už skotští činitelé prosazování zákona varovali, že takový zákon o nenávistných zločinech by mohl „devastovat“ vztahy veřejnosti s policií.
Skotská policejní federace (SPF) uvedla, že navržená legislativa by vedla k „policejnímu dozoru nad tím, co si lidé myslí nebo cítí“ a ke „kriminalizaci toho, co se říká v soukromí.“
SPF tvrdí, že zákon je „příliš vágní, aby ho šlo realizovat,“ a policisty by zatížil větším množstvím práce.
Navržená legislativa „by policisty dohnala, aby dohlíželi nad tím, co se říká, a zdevastovala by v očích veřejnosti legitimitu policie,“ řekl generální tajemník SPF Callum Steele.
„To by nikdy nemohl být přijatelný výsledek a nikdy bychom neměli zapomínat, že policie ve Skotsku dohlíží na věci jen se souhlasem lidí,“ řekl Steele. „Policisté jsou si také vědomi, že ve společnosti jsou lidé, jejichž víra a cítění jsou, co se týče policie, uražené a rozhněvané.“
14 Nov 2020