Deset skupin lidských práv posílá petici Radě Evropy, aby zahájila akce proti vládám, o kterých oni tvrdí, že zneužívají pandemii koronaviru (COVID-19) k zavádění autoritářských opatření.
Řada evropských exekutiv včetně Británie Borise Johnsona schválila nouzové zákony, které dočasně omezují parlament a zvyšují pravomoci centrální vlády, aby jednala bez nutnosti podstoupit běžné legislativní procedury. Takové vlády tvrdí, že tato opatření jsou nezbytná, aby jim umožnila běhen rozvoje rychle se rozbíhající krize rychle reagovat.
V některých případech to zahrnuje i zákony, které činí z šíření falešných nebo překroucených informací týkajících se koronavirové krize postižitelný přečin.
Ale organizace lidských práv zapojené do této petice si myslí, že tyto vlády zašly až moc daleko. Zvláště zdůraznily, že Česko, Maďarsko a Slovinsko spáchaly protidemokratické zločiny. „Věříme, že některé členské státy Rady Evropy jsou ohroženy pošlapáním Evropské konvence o lidských právech,“ praví se v tomto dopise, který byl publikován na webové stránce Rady Evropy.
Několik členů Rady Evropy je v podezření z korupce a úplatkářství
— Voice of Europe 🌍 (@V_of_Europe) April 23, 2018
V petici se uvádí, že signatáři „píší, aby projevili své hluboké obavy z nebezpečí, že tyto vlády zneužijí pandemie Covid-19, aby potrestaly nezávislá a kritická média a aby zavedly omezení pro přístup médií a pro možnost přezkoumávat vládní rozhodnutí a činy.“
Slovinsko a Česko jakožto preventivní opatření proti koronaviru úplně zakázaly tiskové konference.
Dopis dále uvádí, že „mají obavy z účinků zvýšených dohledových opatření zavedených k monitorování šíření viru.“ Některé země uvolnily předpisy pro odposlech telefonů a internetu a zavedly do svých dohledových systémů software rozpoznávání tváří, aby tak monitorovaly ty, kdo porušují předpisy o sociálním odstupu.
Tyto organizace pak Radu Evropu vyzývají, aby přijala série preventivních opatření včetně „zahájení dialogu“ s vládami, které uvažují o legislativě, která, jak ony tvrdí, porušuje Evropskou konvenci lidských práv, kdy požadují, aby Benátská komise zahájila „úplnou právní revizi“ maďarského Zákona o ochraně proti koronaviru a „napomínají“ členské státy, aby v reakci na to přijaly „korektivní opatření“ v rámci „poplachu mediální svobody“ na platformě Rady Evropy.
Dopis podepsaly ČLÁNEK 19, Asociace evropských žurnalistů, Komise na ochranu žurnalistů, Evropské centrum pro svobodu tisku a médií, Evropská federace žurnalistů, Svobodný tisk bez omezení, Index cenzury, Mezinárodní federace žurnalistů, Mezinárodní tiskový institut a Reportéři bez hranic.
Kritiky nouzové legislativy bylo zvláště vypíchnuto Maďarsko, ač maďarská vlád trvá na tom, že jde o důsledek nepochopení toho zákona, jak o tom už Voice of Europe referoval.
Hungary: The truth about Viktor Orbán’s emergency powershttps://t.co/ay7d3pFQXV
— Voice of Europe 🌍 (@V_of_Europe) April 1, 2020
By Michael Lord 1 April 2020